Böbrek Taşı İdrarda Kanama Yapar mı, Tedavisi

Böbrek taşının vücutta birçok farklı belirtisi göz önüne çıkabilir. Bunlardan birisi de idrarda kan görülmesi durumudur. Fakat her böbrek yada mesane ile idrar kanalı (üreter ve Üretra taşı) sorunlarında mutlaka idrarda kanama görülmesi gerekecek anlamına gelmez. Söz konusu durumun gerçekleşmesi farklı farklı değişkenleri bir araya gelmesi ile bağlantılıdır.

Bu konumuzda böbrek taşı kanama yapar mı? Böbrek taşı kanama tedavisi gibi konularda bilgiler verdiğimiz yazımız bulunmaktadır.

Böbrek Taşı İdrarda Kanama Yapar mı

Buna kesin olarak “EVET” diyebiliriz. Bunun nedeni böbrek taşlarının yapısı ve bulunduğu yerdir. Böbrek taşı, yerinden oynadığında, çevre dokulara zarar vererek tahrişlere neden olabilir. bu bölğelerden çıkacak olan kan, idrara karışarak idrarda kanama görülmesine neden olacaktır.

Genellikle böbrek içerisinde bu durum nadiren görülmektedir. Böbrek içerisinde kalikslerde yada pelviste görülen taşlar yerlerinden sıklıkla oynama yapmazlar. Bu sebeple böbrek içinde yerleşimli taşlarda kanama ihtimali oldukça düşüktür fakat yine de ihtimal dahilindedir. Genellikle idrarda kanamaya yol açan taş grupları idrar yolu (üreter taşları) taşlarıdır.

İdrar kanalı taşları ve kanama konusuna geçmeden önce böbrek taşı düşürürken idrar rengi nasıl olur konusuna değinelim.

Böbrek Taşı Düşürürken İdrar Rengi Nasıl Olur

Genellikle böbrek taşı idrar renginde hafif koyuluğa ve en çok da bulanık tarz idrar atımına sıklıkla neden olabilmektedir. Taşlar partikül şeklinde idrarda kalıntılara neden olabileceği gibi bu kalıntılar idrarın görünümünün berraktan bulanığa kaymasında da baş neden olarak gösterilebilir. Özellikle sabah saatlerinde yapılan idrarlarda bu durum daha sık görülebilmektedir. Bunun nedeni gün içinde alınan sıvı miktarı sebebi ile idrar miktarının artması olarak gösterilebilir. Kanama olduğunda ise idrar köpüklü, kötü kokulu ve kahverengi, koyu sarı yada kızıl renge dönecektir. Bu durum son derece tehlikeli olabileceği için böyle bir durumla kaşılaşıldığı anda acilen bir doktora gitmeniz son derece önemlidir.

Üreter Taşında İdrarda Kan İhtimali

Üreter Taşları idrarda kanamalara daha sık neden olmaktadır. Bunun nedeni taş mesaneye inerken idrar kanalında sürtünerek  tahrişlere neden olmaktadır. Taş belli bir noktada dirençle karşılaştığında üstten böbrekler tarafından atılan idrarın basıncına maruz kalır. Bu basıncın etkisi ile üreter kanalına tahrişlerde bulunarak mesaneye iner. Bu tahrişler esnasında kanamalar ve basınç ile ağrılar ortaya çıkacaktır. Bu kanama çeşitinde genellikle peşinden taşın düşürülmesi de gerçekleşecektir.

Fakat her tür idrardan kan gemle durumu aynı nedenden meydana gelmiyor olabilir. Bunun olası ihtimallerini sizler için yazıyor olsak da çok başka nedenlerden de idrardan kan gelme soruları yaşanabilmektedir. Bu sebeple sorunun kaynağı ne olursa olsun idrar renginde olası bir değişiklik, kokusunda keskinlik gibi bulgular görmeye başladığınızda bir sağlık kuruluşuna giderek uzman kişilerden bilgi almanız ve tedavisini yaptırmanız son derece önemlidir. Bu konu ile ilgili olarak idrardan kan gelmesinin nedenleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri

Bize Sorun!

Böbreklerde taş olması idrarda kana neden olur mu, idrarda kan ve böbrek taşı ilişkisine dair tüm aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler soruları aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilir. Sorulan sorulara editörler günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. Reyhan dedi ki:

  Benim tas sancim oldu.uretramda tas olduğu söylendi.ağrıyı bir kez yaşadım.sonrasında agrim olmadi.taşın düşüp dusmedigini anlamadim.bunu öğrenmek için doktor Urs ameliyat önerdi.bunun başka yöntemi yokmudur.

 2. Selcan bal dedi ki:

  2yil once sag bobregimde 3mm tas goruldu kirdirmam gerekiyor fakat goz ardi ettim son zamanlarda idrarimda kan geliyor kirdirmaktanda korkuyorum tas bobregime zarar verirmi

  1. aycan dedi ki:

   Bende böbrek taşı düşürüyorum kan da geliyor ama benim taş 5.5 mm kirmadi doktor 7.5mm ve uzerinde olanları kiriyorlarmis yani korkma kardeşim

   1. Ugur dedi ki:

    Bende de 5.5 mm taş var ve her idrara çıkmam da kan geliyor sizede öyle oluyor mu yoksa ara ara mi kan geliyor

 3. Ümit dedi ki:

  Benim 5×8 mm böbrek taşım vardı 2 ay sonunda düşürdüm, içebildiğiniz kadar su için ve zıplayın bütün ilaçlardan daha etkili

 4. Merve dedi ki:

  Bende 1mm sağ ve sol böbrekde var. Kanama kaç gün sürer ???