İçeriğe atla

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?

tBöbrek taşlarının düşme süresi, düşerken verdikleri agrı yada düşüp düşmeyeceği iki değişkene bağlıdır. İlk değişkenimiz böbrek taşının boyutudur, ikinci değişken ise böbrek taşının yapısı olacaktır. Böbrek taşı büyükse daha zor ve uzun sürecektir. Aynı şekilde yapısı düzensiz konturlu ise düşme süresi ve düşerken verdiği ağrı şiddeti daha fazla olacaktır. Aşağıda kanala düşen bir taş için, ESWL böbrek taşı kırıldıktan sonra, ve ilk defa tespit edilen bir taş için düşme süreleri hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Önemli Not : Aşağıda yazanlar kendi tecrübelerimdir. Kronik böbrek taşı hastasıyım ve 3 kez ameliyat oldum, sayısız taş düşürdüm, kendi taşlarımdan yola çıkarak böbrek taşı kaç günde düşer sizlere aşağıdaki bilgileri hazırladım.

1 – ) Kanala Giren Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer ?

oBöbrek pelvisinden sonra kanala düşen taş öncelikle üreter kanalını aşıp mesaneye düşmesi gerekir. Daha sonra mesaneden üretra kanalını aşarak dışarıya çıkar. İki aşamadan ilki muzzaam ağrı verir. Mesaneye düştükten sonra agrı kesilir.

Kısa bir analiz yapmak gerekir ise ;

 • 0,1,0,2,0,3 Cm Taş İçin Süre: 1-3 Saat
 • 0,4-,05 Cm Taş İçin Süre: 3-7 Saat
 • 0,5- 0,6 0,7 Cm Taş İçin Süre  1,3 Gün

Kanala giren taşlar genelde 1-4 saat arasında düşerler. Tabi büyük boyutlarda bir taş ise yada konturları düzensiz bir yapı ise bu süre 3 güne kadar uzayabilir. Biraz zor tabi ki 3 gün ağrı çekmek Bu kadar büyük taşlar doktor kontrolü altında düşürülmesi gerekmektedir. Yani acil serviste. Bu güne kadar en kısa sürede düşen taşım 1 saatte düştü, En uzun süren taş düşürmem ise 2015 Yılında oldu, 0,8 Cm büyüklüğünde bir taş için 50 saatlik bir ağrının sonunda düşürdüm. İnanın çok zordu ama taş düşürdüğünüzdeki mutluluk paha biçilemez.

2 – ) ESWL İle Böbrek Taşı Kırıldıktan Sonra Kaç Günde Düşer ?

ESWL ile kırılan taşlar genelde milimetrik boyularda olur. Bu sebeple taş kırma sonrası taş düşürme ne kadar sürer diye soranlar için endişe etmeyin. 1-3 saat aralığında düşecektir. Doğal yollardan düşürenlere nazaran daha hafif geçecektir. Bol su tüketerek sureyi kısaltabilirsiniz.

Ama Bazı durumlarda taş büyük boyutlarda kalabiliyor. Örnek vermek gerekir ise 15 MM boyutunda bir taşınız var diyelim, taş kırma seansında taş 0,7 mm lik iki parçaay bölünebilir. Bu da oldukça büyük bir taşın kanala girmesine sebep olacaktır. Acil operasyona girme riski dahi bulunur. Zaten seans öncesi size verilip imzalatılan bilgilendirme kağıdında tüm bu komplikasyonlara ait detay bilgiler mevcuttur. Fakat olasılık düşüktür. Şimdiye kadar 9 seans eswl tedavisi gördüm hiçbirinde büyük bir ağrı ve sorun yaşamadım.

3 – ) Doğal Yollarla Böbreğin İçindeki Taş Ne Zaman Düşer

Bu sorunun ucu açık malesef. Böbrek pelvisinde olan taş kanala ilerlemediği sürece yıllarca böbrek içerisinde kalabilir. Bu taşın büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre değişecektir. küçük taşlar genelde birkaç ay gibi bir zaman zarfında düşecektir. Orta boydaki taşlar ise bir yıl gibi bir sürede tahmini olarak düşer, Fakat büyük bir taş için yıllarca sürer hatta hiç düşmez. Bu gibi taşlar için taş kırma yada cerrahi müdahale gerekebilir. Zaten tetkik sonuçlarınıza göre doktorunuz karar verecektir. Eğer herhangi bir operasyon düşünülmedi ise kendi kendine düşmesi bekleniyor demektir.

Bu gibi taşlarda hiç ağrı yapmasa bile doktorunuzun önerdiği zaman aralıklarında tetkiklerle taşın durumunu kontrol ettirmelisiniz. Ağrı yapmaması düştüğü anlamına gelmez. Ağrılar kesildiği için hastaneye gitmeyenler birkaç yıl sonra ilk halinden defalarca büyük taşlarla karşılaşabilmekteler.

Bize Sorun!

3Tüm böbrek taşı, ağrılar, ameliyatlar gibi böbrek konularında sorularınızı yanıtlıyoruz. Soru sor bölümünü kullanarak bizlere ilettiğiniz sorularınız aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru sormak isterseniz aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorularınızda taşınız ile ilgili bilgileri yazmayı unutmayın. Taş düşürme ile ilgili olarak tecrübe ve hikayelerinizi de paylaşabilirsiniz.

Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer?” üzerine 10 yorum

 1. Ömer doğu der ki:

  S.a hocam benim bobrekte 0.3 cm 3mm yani tas vardi bu tas ureterde mesaneye 6 cm uzakliginda oldugunu tomografi sonucumda ogrendim doktora gittim kendiliginden duser dedi 2 gun oldu kasik bolgesinde rahatsiz edici bi agri var siddetli bir agri degil ama bol su iciyorum ne zaman duser hocam yada mesaneye dusmusmudur

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   0,3 cm lik bir taş doğal yollarla kendiliğinden düşebilek bir taş. üreterin boyutu 0,7-0,9 cm civarı. gün olarak net bir şey söylenemez fakat doktorunuzun dediği gibi kendiliğinden düşme ihtimali çok yüksek

   bol bol hareket edin.yürüyüş ve koşu yapın ve bol su için, kısa zamanda düşecektir.  şiddetli ağrılarda doktorunuza danışın. geçmiş olsun

   Cevapla
 2. Sena der ki:

  5 gün önce 3.5 mm lik bir taşım olduğunu öğrendim. Taş 5 gün önce mesaneye 2 cm uzaklıkta idi. Bugün kasığımda ağrı var ve çok rahatsız ediyor. Taş mesaneye girememiş olabilir mi? Boyut olarak küçük kendiliğinden düşer dedi doktor fakat gitgide endişeleniyorum. Taş sıkışmışsa diye. İdrarımı yapamam sıkışmışsa değilmi??

  Cevapla
 3. Sehavet der ki:

  Benim taşım 7 mm ve yerinden oynalindigi söylendi 4 gün oldu düşmüyor ağrı yapior sizce daha ne kadar ağrı çekicem hocam

  Cevapla
 4. Zehra der ki:

  Merhaba
  Böbrekten yeni çıkmış bir taşım var üreterde ama yolun başında 5.2.. düşmesi kaç gün sürer? 5 gündür kıvranıyorum sürekli serum iğne içşn acildeyim..yanıtlarsanız sevinirim

  Cevapla
 5. Tuncer der ki:

  Iki haftadır ani idrarim geliyor fakat isemeye bosliyorum biranda tikaniyorum ıkınmayla zorla isiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 6. Ahmet der ki:

  Merhaba ben 15 gün önce bobrek tasi düşürdüm doktor küçük bir taş kendisinin dışarı çıkmasını bekliyecez dedi şimdi şunu merak ediyorum meshaneye düşen tasi vücut kac gunde disari atar 15 gün bu süre için fazla mi teşekkürler

  Cevapla
 7. Fatih23 der ki:

  Merhaba hocam benim daha yeni oldu taş düşürme dün başladı ilaç kullanıyorum ve bol su içiyorum ne kadar sürede düşer teşekkürler

  Cevapla
 8. Servin der ki:

  Merhabalar annemin böbrek taşı kanala düşmüş ama büyük olduğu için ameliyat demişler. Biz bunu dün öğrendik 10 gündür ağrı halsizlik ve ara ara ateş yaptı. Şimdi ise migde bulantısı,iştahsızlık,halsizlik var sürekli yatıyor. Taş böreği çürütür demişler, salı günü Tekrar doktora gidecek geç mi olur salı günü?

  Cevapla
 9. Veysel der ki:

  Hocam meseneden böbrekten taşım kırıldı ve bol suda içiyorum ama bir türlü düşmedi lütfen yardımcı olun

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri