Böbrek Taşı Kanala Düşerse Ne Yapmalı?

04.09.2018
1.177

Böbreklerin temel görevlerinden biri metabolizma sonucu oluşan zararlı maddeleri, idrar yolu ile uzaklaştırmaktır. Vücudumuzun önemli bir organı olan böbrekler de meydana gelen taş sorunu ise, ciddi problemlere yol açmaktadır. Genelde erkeklerde görülmekte olan bu sağlık sorunu, kadınlarda da gözlenmektedir. Böbrek taşı oluşumuna neden olan birçok faktör vardır. Bunların arasında ailede gözlenen böbrek taşı hastalıkları, doğuştan gelen anomaliler ve sistemik hastalıklar yer alır. Sert kitleler olarak tanımlanan böbrek taşları, kanallarda yer alan mineral partiküllerinin farklı nedenlere bağlı olarak birleşmesi ve büyümesi sonucu oluşur. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna sahip kişiler, böbrek taşı sorununun görülmesinde önemli bir risk taşırlar. Hareketsiz oldukları sırada çok fazla belirti vermeyen böbrek taşları, kanala düşmeye başladığı anda şiddetli belirtilere yol açmaktadır.

Böbrek Taşı Düşme Belirtileri

Bel ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelmesi

İdrarla birlikte kan gelme durumu

Sık olarak idrar gelmesi

İdrarda meydana gelen kötü koku

Mide bulantıları ve kusmalar

Bu belirtiler, düşme ile gözlenen ve kişiden kişiye göre şiddeti değişen belirtilerdir. Anlaşılması kolay belirtiler oldukları için genelde hastalar, taşların düşmeye başladığını anlarlar. Fakat bazen başka hastalıklar ile de karıştırılabilmektedir. Bazen ağrılar taşın kanala düşüyormuş gibi bir algısına da yol açabilir ama her ağrı taş düşme olarak tanımlanmamalıdır. Taşların düşmeden, sadece yer değiştirmesi sırasında da ağrılar meydana gelebilir. Taşların yer değiştirmesi ile oluşan ağrı, birkaç saat içinde kesilir ve bu yer değiştirmeyi fazla hareket tetikleyebilir.

Kanala Düşen Böbrek Taşı

Kanala düşen böbrek taşının en büyük sıkıntısı kanalı tıkayarak, idrar geçişini kısmi olarak veya tamamen engellemesidir. Dayanılamayacak ağrılar ile karşı karşıya kalınır. Bu durumda en yakın sağlık kurumuna başvurulup müdahale edilmesi gerekir. Kanalda kalan ve aşağıya düşmeyen böbrek taşı, geçmeyen tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu durumda doktorun belirleyeceği işleme göre müdahale edilir. Diğer bir durum ise kanala düşen taşın aşağıya da düşmesidir. Taşların idrar yolu ile atılması, beklenen ve olması gereken bir durumdur. İdrar yollarına düşen taşlar, boyutlarına göre ya normal yollardan atılır ya da müdahale ile alınır. Genelde 5 mm ye kadar olan böbrek taşları normal yoldan atılırken, 5 mm üstü taşlar için cerrahi müdahale gerekebilir. Kanala düşen böbrek taşını düşürmenin en etkili yolu ise, bol sıvı tüketimidir. Bu hastalığa sahip kişilerin günlük olarak 2.5 litre ve üzerinde sıvı alması gerekir. Alınan fazla miktarda sıvı, taşların düşmesi için daha rahat bir ortam sağlamaktadır. Ama alınan fazla suyun ağrılar için bir etkisi yoktur, sadece taşın daha hızlı bir şekilde atılmasına olanak sağlar. Diğer dikkat edilmesi gereken durumlar ise; tuz alımını kısıtlamak, asitli içeceklerden uzak durmak, ani kilo kayıplarına dikkat etmek ve düzenli yürüyüşler yapmaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.