İçeriğe atla

Böbrek Taşı Mide,Baş ve Kasık Agrısı Yaparmı, Gaz Yaparmı?

Böbrek Taşı Hangi Ağrılardan Sorumludur.

2Böbrek taşı genelde sadece böbrekte ve bel kısmından ağrılara sebep oluyor diye düşünülmektedir. Fakat durum böyle değildir. Böbrek taşı vücudun birçok bölğesinde ağrılara neden olabilmektedir. En sık görülen böbrek taşı ağrılarının vurduğu yerler baş ağrısı, mide ağrısı ve kasık ağrısı şeklinde görülebilir. Ayrıca gaz problemlerine ne kimi zaman yol açtıkları bilinmektedir.  Peki böbrek taşı nasıl oluyor da bu denli bağımsız ve alakasız yerlerde ağrılara sebep olabiliyor. Ve bu ağrılar ile nasıl baş edebiliriz. Bunların hepsi aşağıdaki yazımızda mevcuttur. Her ağrı tipi ayrı ayrı başlıklar ile ele alınmıştır.

 1. Böbrek Taşı Baş Ağrısı Yapar mı?
 2. Böbrek Taşı Kasık Ağrısı Yapar mı?
 3. Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?
 4. Böbrek Taşı Mide Ağrısı Yapar mı

Tüm bu başlıklar aşağıda tedaylı olarak açıklanmış ve sonuçları incelenmiştir.

Böbrek Taşı Baş Ağrısı Yapar mı?

Böbrek taşı direk olarak baş ağrısına sebep olmaz. Fakat dolaylı yollardan iki farklı şekilde baş ağrısına sebep olabilir. İlki böbrek taşının böbreğin genel fonsksiyonlarını kısıtlaması yada bozması durumunda baş ağrısı etkisi gelişecektir. Bu durumun nedeni böbreğin kanı süzme dışında tansiyonu ayarlama ile görevli olmasıdır. Böbrek fonskiyonlarında bir bozulma durumunda böbrek tansiyonu ayarlamada eksik kalarak hastanın tansiyonunda yükselme görülür. Bu durum ilk belirti olarak baş ağrısı şeklinde karşımıza çıkar. Tansiyonun ne düzeyde yükseldiğine göre baş ağrısının şiddeti de artar. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken başınız ağrıdığı zaman tansiyonunuzu ölçmek olmalıdır. Tansiyon ölçüldüğünde normalden farklı bir değer alır iseniz vakit keybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir. Sağlık kuruluşlarının üroloji bölümleri sorununuz ile ilgilenecektir. Ayrıca bir diğer yol ile de baş ağrısına sebep olabilir. Böbrek ağrıları kendinizi çok fazla kasmanıza ve strese neden olabilir. Bu iki durum dolaylı yoldan baş ağrısına sebep olabilecek etkilerdir. Bu etkinin sağlık açısından çok fazla zararı olmasa da tansiyon sebebi ile baş ağrınız var ise mutlaka nedeni araştırılmalıdır ve sorunun çözümü konusunda vakit ayırarak tüm tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

Böbrek Taşı Kasık Ağrısı Yapar mı ?

Böbrek taşı kasıklara vurma durumu çok bilinen bir etkidir. Genelde kasıklarda sancı ve en çok kasıklarda çekme hissi, gerginlik hissi ile kendini göstermektedir .Özellikle böbrek taşı kanala indiğinde yada daha açık bir ifade ile anlatmak gerekir ise böbrek taşı düşürürken bu tip ağrılar görülür. Özellikle kasık ağrısı çok kuvvetli bir his olarak karşımıza çıkar. Eşlik eden bir böbrek ağrınız da var ise neden büyük bir oranla böbrek taşı ağrınızdır.

Böbrek Taşı Mide Ağrısı Yapar mı?

Böbrek taşı mide ağrısı yapmaz fakat mide bulantısı kusma şeklinde midede reaksiyonlara sebep olabilir. Direk olarak mide ağrısına sebep olma olasılığı oldukça düşüktür.

Böbrek Taşı Gaz Yapar mı?

böbrek taşı olan kişilerde şişkinlik hissi ve gaz problemleri ortaya çıkabilir. Böbrek taşının çok hafif hissedilen nadir belirtilerindendir. Çoğu böbrek taşı hastası bu belirtinini farkına varamazlar çünkü belirti son derece hafif ve belli belirsinizdir. Fakat yine de böbrek taşı gaz yapar diyebiliriz.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek kumu, taş ameliyatları gibi tüm üroloji ve nefroloji ile ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirisiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbrek Taşı Mide,Baş ve Kasık Agrısı Yaparmı, Gaz Yaparmı?” üzerine 2 yorum

 1. ebru der ki:

  benim sağ yanim cok ağriyor hafif şişlik var nedeni ne olabilir acaba

  Cevapla
 2. Ali der ki:

  Hocam ben başağrısı nedeniyle doktora gittim bana böbrek taşı baş ağrısı yapabilir dedi.Ama bendeki baş ağrısı çok değişik ya da ben öyle sanıyorum ilk başta sol gözüm görmemeye daha sonra ellerim uyuşmaya ve son olarak da şiddetli bir baş ağrısı oluyor ha bı de bu aralarda Kusma oluyor.Ben ikinci seferdir kum uretiyorum.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri