Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

Böbrek taşı son derece rahatsız edici ve vücutta ani kramplarına yol açan bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek kanallarında sert kitleler oluşur ve bu kitleler büyüyerek böbreği rahatsız etmeye başlar. Genelde en çok bu sorun erkeklerde daha fazla görülmektedir. Böbrek taşı, doğuştan ya da sonradan oluşan bir takım anormallikler ,idrar kanallarında tıkanmalar, ve buna sebebiyet veren sistematik hastalıkların tümünde ortaya çıkabilir. Bu birkaç sebeple oluşabilir. Beslenme yetersizliği,yanlış beslenme, aşırı katı beslenme,taş yapmaya meyilli yeşilliklerin iyi yıkanmamasında ve diğer sağlık sorunlarının  ortaya çıkması ile oluşur. Kitle sertleşir ve böbrek kanallarında sıkışmalara yol açar. Bu sıkışma böbreğin işlevselliğini bozmaya başlar.Gut, Sistinüri gibi yaygın hastalıklarda da bu sağlık sorunu nüksedebilir. Geçmişte ,ailede herhangi böbrek taşı öyküsü mevcut ise,yaş ilerlemiş ise ,hareket sisteminde aşırı tembellikler oluşmuş ise,ve yanlış diyet ve beslenme böbrek taşına zemin hazırlayabilir. Böbrek kanallarında birimler görevini tamamlayamıyor ve istenmeyen tıkanmalara,sıkışmalara yol açıyorsa böbreğinizde ciddi anlamda böbrek taşları oluşmuş demektir.Sıvı yetersizliğinde artış ve katı beslenmede artış bu tür hastalıkların tetikleyicisi olur.

 

Böbrek taşı ,eşitli belirtilerle kendini önceden belli eder. Bunlardan ilk belirti midede hassasiyetin oluşması ve kusmaların aniden yaygınlaşmasıdır. Mide bulanır ve ekşimeye başlar. Bununla beraber, mide haznesinde ,karın kası kramplarında, ağrıların derecesi şiddetlenir.İdrarda kanlanmalar gözlemlenebilir.Özellikle yoğun tükettiğimiz siyah çay,ve kahve,ve diğer asitli içecekler bunun için zararlı bir zemini oluşturabilmektedir. Ani kilo kaybı ya da fazla kilo alma problemleri çoğalır. Bilinçsizlik,unutkanlık,hafızada zayıflıklar geçici bir süre fazlalaşabilir. İstenmeyen baş ağrıları,aşırı yorgunluk ve uyku hali gelişebilir. İştahta artmalar ve ya azalmalar oluşabilir. Böbrek taşı varken ağrı yaşamamanız gibi bir lüksünüz yoktur. Tekrarlayan ve belli aralıklarla kasılmalara yol açan böbrek taşı ancak düşürülerek tedavisini tamamlar. Düşen taşlar,kişide rahatlama ve zamansız gelen ağrılarda azalmalar yaşamasına vesile olur.

 

Böbrek Taşını Düşüren Yardımcı Maddeler

 

Böbrek taşı için limon kurtarıcı bir besindir.3 adet limon ile evde kolaylıkla uygulayacağınız bir yöntem var. Limonları önce iyice yıkayıp,daha sonra yuvarlak şeklini alacak şekilde halkalara ayırıyorsunuz.Daha sonra bir tahtanın üzerinde aynı boyutlarda küpler yaparak bir  kavanoza dilimlediğiniz küp şeklinde limonları aktararak 1 bardak su ayarında zeytin yağını ekliyorsunuz. Eklediğiniz zeytin yağının hava almaması gerekiyor . Bu nedenle kapağını kapatmadan önce ince tülbentle sararak hava almasını engelleyebilirsiniz. Bu tarif  yarım saat kadar bekletildikten sonra ,hemen 2 kaşık yenmelidir. Her gün 2 kaşık aç karna bunu yiyen kişiler böbreklerinde taşlar kendiliğinden küçülmeye başlayacak hatta düşecektir.Diğer tedavi ise BT işlemidir. X-ışınları ile böbrek taşı kırılarak düşürülür.Hasta 1 gün gözetim altında kaldıktan sonra ertesi gün taburcu olur. Böbrek taşının düşmesi için sulu gıdaların daha fazla alınması gerekir. Üstelik,kist sorunlarında ortadan yavaş yavaş kalkar. Bazı gerekli cerrahi operasyonlar yapılır ama böbrek taşı kırma işlemi BT risk oluşturabilir,diğer organlarda çalışma düzensizliği gelişebilir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterir.Birde limonata içmek böbrek taşlarına iyi gelir,ağrısını hafifletir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.