İçeriğe atla

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

34Asrın Sorusudur. Birçok internet sitesinde remi ve bilindik yazılarla karşılaşırsınız. Ama inanın burada okuduklarınızı daha önce hiçbir yerde okumamış olacaksınız.

3 Kez Taş ameliyatı oldum. Sayısız Kez ESWL seanslarına girdim. Yüzlerce kez doğal yöntemlerle taş düşürdüm. Bugüne kadar denediğim yolları ve edindiğim sonuçları sizlerle paylaşıyorum. Aşağıda sıra ile denediğim tüm yollar ve aldığım sonuçlar var. Kağıt üzerinde böbrek taşı nasıl düşer yazılarını bir kenera bırakın. Burada Tecrübelerimi Aktaracağım.

 

Önemli Not : 4 Cm’ den küçük taşlar için geçerli yöntemlerdir. Daha büyük taşlar için başka yöntem ve tedaviler mevcuttur. Çünkü Özellikle 5-6 Cm’den büyük taşlar kanalı tıkama olasılığı olduğu için önce Taş kırma işlemi yapılmalı, küçük parçalara ayrılan taşlar daha sonra düşürülmelidir. 

Ayrıca buradaki yöntemler benim denediğim ve olumlu sonuç aldığım yöntemlerdir. Fakat her insanın anatomik yapısı farklı olduğu için her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Tüm bu yöntemleri doktorum ile kordineli bir şekilde uyguladım. Ve onay alarak hareket ettim. Sizde bu yöntemleri doktorunuzdan onay alarak uygulayabilirsiniz. 

Taşınızın Büyüklüğü yeri ve anatomik yapınız müsait olmayabilir. Taş düşüreyim derken tıkanma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden mutlaka bu sayfada yazanları uygulamadan önce doktorunuzdan onay alınız.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Yoğun Tempoda Hareket Ederek;

En Etkili taş düşürme yöntemi budur. Sayısız yöntem denedim fakat bu yöntemle yüzde yüz taş düşüyor.

Önemli ! Belirli bir engeliniz var ise yaşınız ileri bir yaşsa yada kalp tansiyon gibi problemleriniz var ise bu tempoda aktivite sizin için sorun teşkil edebilir. Doktorunuzdan öncelikle onay almanızı öneririm.

Eğer yaşınız genç ve bir kronik rahatsızlığınız yok ise sürekli zıplama koşma gibi hareketler taşın yerinden ayrılarak kanala düşmesini sağlıyor. Öncelikle yapmanız gereken spor aktivitesinden önce bol su içmek. (Çok aşırıya kaçmayın hareket kabiliyetinizi engeller) Daha sonra da yüksek tempolu hareketlerinize başlamanız. Erkekler İçin önerim basketbol, futboll tam size göre, Kadınlar için en etkili yöntemlerden birisi dans etmek. Özellikle break dans tam anlamı ile taş düşürmek için yaratılmış sanki.

Yoğun tempoda ileri geri yukarı aşağı olan hareket böbreğin bulunduğu yerden hareket etmesini sağlayarak kanala doğru hareketlendirir Kanal yani “üreter” kısmına inen taş artık mesaneye doğru harekete geçtiğinde ağrılar başlar. Agrıları nasıl hafifleteceğiniz sitemizden araştırabilirsiniz. Agrılar ortalama olarak 1 güne kadar sürebilir. Bu bir günlük eziyete katlanabilirseniz ara ara giren agrılarla sürekli eziyet çekmekten ve paralelinde taştan kurluşmuş olursunuz.

1Baş Aşağı Durarak.

Özellikle Alt pol taşları için etkilidir. Orta ve üst polde bulunan taşlar için herhangi bir etkisi yoktur. Böbrek taşınız için yaptıdıgınız Tomografi , Ultrasonografi gibi tetkiklerde taşın yerlerşimi açıkça belirtilir. Eğer yine de taşınızın yerini bilmiyorsanız denemeyin. Yada doktorunuza Sorun.

Önemli ! Kronik rahatsızlıkları bulunanlar, belirbi bir kilonun üzerinde olanlar, yaşı ilerlemiş hastalar ve kalp solunum gibi rahatsızlıkları olanların bu yöntemi denemesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kesinlikle doktor onayı alınmalıdır.

0,4 Cm’den büyük taşlar idrar kanalını tıkayabilir. Bu yüzden taşınızın boyutu büyük ise doktor tavsiyeleri ve tetkik sonuçlarına göre hareket edilmesi gereklidir.

Alt polde bulunan taşlar üreter kanalına düşebilmek için böbrek pelvisini aşmaları gerekir. Böbrek pelvisi alt pol taşları için yukarı meyillidir. Yani taşı düşürebilmek için yer çekimini kullanarak ters durdugumuzda taşın pelvis kısmına inmesi çok daha kolaylaşacaktır. Amuda kalkma durumunda iken bacakları sallayarak titreşim ve hareket yaparabiliriz. Bunun sonucu olarak pelvise inen taş artık böbreğin alt değil orta kısmında olacak ve düşmesi ilk haline oranla çok daha kolay olacaktır.

Taşın düşmesi kolay fakat verdiği ağrıya dayanmanız lazım. Doktorunuz taşın yerleşimi konusunda bu yöntemi uygulamamın sakıncası olmadıgını söylediğinde eve gidip 5’er dakkalık 2 kez durdum. 1 Saat sonra ağrım başladı 8 saatlik ağrının sonunda 0,7Cm , 0,4 cm ve yanında milimetrik birkaç adet taş düşürmüştüm. (Bu arada 5 adet 1,5-2 cm aralıgında taşım vardı).

Şifalı Otlar, Sular vs Yalan! Limon Suyu İçin

3Bu hastalıkla ilk tanıştığımda kulaktan dolma bilgilerle herkezden öneri alıyordum. Bilirsiniz herkezin taş konusunda bir fikri vardır, bunu siz de çevrenizden çok duyarsınız. Şu köyde su var taş düşürüyor yada şunu kaynat iç taşlar yok oluyor gibi hurafeler. Gerçek böyle olsa doktorlar ilaç yerine otobüs bileti yazardı. 

Böbrek Taşı nasıl düşürülür bunu en iyi doktolar bilir. Yıllardır görüştüğüm doktorlar tek bir şey üzerinde kesin olarak faydalı diyorlar. Oda limon suyu yani limonata. Ama öyle hazır alınmış değil. Evde kendiniz sıkarak yapmanız lazım. Hazır ürünlerde konsantre toz kullanılmakta pek sağlıklı ve faydalı değil.

Böbrek taşı Nasıl Düşer diye araştıranlar kesinlikle gilaburu suyu, maydonoz sapı, şifalı su yalanlarına kanmasın parasını sokağa atmasın. Gidin marketten limon alın. Kalsiyum taşım var bana yoğurt suyu iç diyen akrabam var. Yani kalsiyum taşını düşürmek için kalsiyum mu alınırmış. Peh…

3Bize Sorun!!

Böbrek taşı düşürenler, düşürmeye çalışanlar yada bu hastalıkla uğraşanlar bana soru sorabilir yada düşünce ve tecrübelerini paylaşabilirler. Detaylı olarak sormak istedikleriniz var ise soru sor sayfamızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak sormak istediklerinizi ise aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Sorularınızı birkaç saat içinde cevaplıyorum . Sorularınız ve yorumlarınız benim için değerlidir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?” üzerine 5 yorum

 1. Editör Editör der ki:

  Böbrek taşı nasıl düşürülür konusunda tüm aklınıza takılan soruları bize iletin. Editörler günlük olarak soruları cevaplamaktadır

  Cevapla
 2. Reyhan der ki:

  Benim solda 6 mm.sagda7mm.tadım varmış.doktor 6 ay sonra gel dedi.bunlar büyüme yaparmi

  Cevapla
 3. M.Ali TÜMAY der ki:

  İyi günler.

  En küçük bir terleme ve akabinde üşütmede üriner sistemimde ve aynı zamanda makattada yanma oluyor.Üroljik tahlilde bişey çıkmıyor.(Kültürde yapıldı.)

  Cevapla
 4. ugur der ki:

  hocam 4 yildir tas dusuruyom ama bazen amelyat ile aldiriyorum. suan tas mesaneme dustu fakat idrarda sikinti cikartmazsa ve o tasi aldirmazsam yada dusmezse herhangibi bir sakincasi olurmu .

  Cevapla
 5. cengiz demirci der ki:

  alt polde bulunan 5mm lik taş düşer mi,yoksa müdahale ile aldıralım mı[taş kırdırma,laser ile kırdırma vs.]aldırmamak böbreğe zarar verir mi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri