Böbrek Taşı Nasıl Erir, Eritme Yöntemleri Nelerdir.

12.11.2016
1.744

Böbrek Taşı Eritme Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Erir?

23Böbrek taşı içerik olarak bildiğimiz normal doğadaki taştan biraz farklıdır. Ama genel olarak aynı özelliklere sahiptir diyebiliriz. Normal olarak doğada bulunan taş (kaya) içerisinde magnezyum, carbon gibi elementler barındırır. Böbrek taşında ise elementler ve bileşikler bulunur. Yapı itibari ile birbirine çok benzerler. böbrek taşındada kalsiyum, oksalat gibi maddeler bulunur. Bu maddeler kristalize şekilde taşlaştığı için normal taşla benzer sertlikte ve katılıktadır. Bu sebeple siz normal bir küçük parça taşı evde nasıl eritebilirseniz böbrekte de o şekilde erir. Yani biraz zordur.

Böbrek Taşı Erirmi?

Sadece bazı durumlarda mümkündür. böbrek taşının şekli, içeriği ve yapısı eriyip eriyemeyeceğini belirler. Tüm tip böbrek taşları arasında %1-5 aralığında olan taşlar henüz tam olarak katılaşmamış, mırık yada çamurumsu durumda olan yada birçok minik kırıntının bir araya geldiği fakat birbirine bağlanmadı taşlar için söz konusudur. Geri kalan %95 taş çeşitleri bu kategoriye girmeyecektir. Bu sebeple birçok kişi böbrek taşı eritmeye uğraşır ama hiçbir zaman söz konusu taşlar erimez.

Böbrek Taşını Eriten Su yada Bitkisel Kür

Böbrek taşını eriten kür yada böbrek taşı eriten sular söylentilerini hepimiz duymuşsunuzdur. Benim size önerim bu gibi efsanelere pek fazla kulak asmamanız yönündedir. Böbrek taşını eriten bir su olduğu fikri bile mantık kuralları ile çelişmektedir. Çünkü su hiçbir zaman saf hali ile böbreklere ulaşamaz. Öncelikle bağırsaklar tarafından emilerek kana karıştırılır. Kanın süzülmesi ile birlikte de böbreğe ulaşır. Bu sebeple tüm ph değeri ve özellikleri büyük oranda değişim gösterir. Normal şebeke suyu ile şifali bir su arasındaki fark yok denecek kadar az.

Aynı durum şifalı bitki kürleri için de geçerlidir. Böbrek taşı eriten kür olarak heryerde bulanan bu karışımların böbrek taşını eritmesi söz konusu değildir. Aşağıda böbrek taşının sadece %5 lik kısmında yer alana çeşit taşlar için faydalı olabilecek yegane yöntemden bahsedeceğiz. Şunu unutmayın ki taşınız %95 lik sert çeşit taşlardan biris ise, “ki bu büyük bir ihtimaldir” ne yaparsanız yapın taşı düşürmeden bulunduğu yerde eritme şansınız imkansızdır. Boşa kürek çekmiş olursunuz.

Böbrek Taşını Eriten Eşkina Balık Taşı

Bunu henüz denemedim. Her tür yöntemi denediğim için artık hiçbirşeye inanmıyorum. Böbrek taşının tek tedavi yönteminin kırılması yada ameliyatla alınması olduğunu düşünüyorum. Tabi birde doğal yöntemle düşürülmesi var tabi. Bu yöntemler haricinde şifalı sular, maydonoz sapı, gilaburu suyu, gibi birçok farklı yol denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Bu sebeple eşkina balık taşını henüz denemedim fakat denemeyi de düşünmüyorum.

Peki Ne Yapmalıyız ?

Böbrek taşı için kanıtlanmış ve doktorlarıbn üzerinde hemfikir olduğu yegane 2 şey vardır. Birincisi bol su içmek, ikinicisi ise limondur. Bol bol limon kürü yapın. Günlük 2-3 litreden az olmamasına dikkat ederek bol su için. Taşınızın erimesi yada düşmesi konusunda ise herhangi bir alternatif tıp öğesi, şifalı bitki yada kürler kullanmayı düşürseniz öncelikle doktorunuza sorun. Bu sayede hem tadı iğrenç olan bitkiler yememiş olursunuz, hem de paranız cebinizde kalacaktır.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, ameliyatlar, taş düşürme, genel böbrek sorunları gibi konularda sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru yorum yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
  1. BEHİCE GÜRBÜZ dedi ki:

    Sağ böbrek te 9 mm taş teşhisi kondu şu anda taş idrar yolunda bir türlü düşmüyor ne yapmalıyım

  2. şehmus bayhan sehmusbyhn@gmail.com dedi ki:

    Tomografi de 16 mm taş gözüktü o güne kadar ne bir ağrı ne bir belirti his etim doktor böbreğin genişlediğini ve 16 mm taş üreterde dedi eve geldim tam dokuz gün savcılarımız devam etti sonra kesildi merak ettiğim üreterdeki taşın etrafından şu geçtiği içinmi sancılar kesildi günde dört litre su içiyordum eswl ilemi endoskopi ile mi ameliyat olmalıyım böbrek şişmiş eswl böbreğe zarar vermezmiş taş üreteri ne girisinde