Böbrek Taşı Nedir? Neden ve Nasıl oluşur?

Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek taşı; böbrekler tarafından kanın süzülmesi ile ortaya çıkan idrarın böbrek içerisindeki pelvis adı verilen bölğede dışa atım için birikmesi esnasında yogunluk sebebi ile kristalleşerek dibe çöken mineral çözelttilerinin birleşerek sertleşmesi ile oluşan bileşiktir. Bu bileşige Böbrek Taşı Denir. İçeriğinde gelende kalsiyum yada ürik asit bileşiği bulunur. Böbrek taşları hem içeriği hem boyutu hem de şekli itibari ile sınıflara ayrılır. Bu sınıflara geçmeden önce böbrek taşı nasıl oluşuyor inceleyelim.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur ?

Böbrek taşı nasıl oluşur sorusuna doktorlar tarafından verilen yanıt nettir ve taşın oluşum şekli bellidir. Fakat böbreğin içinde nasıl oluşur hangi etmenler gereklidir bu henüz belli değildir.

Bir Örnekle Açıklamak Gerekir İse : Hiç su içmeyen bol tuz tüketen bir insanda hiç taş oluşmaz iken, günde 4 litreden fazla su tüketen sebze yiyen az mineralli tuzları tüketen bir bireyde sıkça taş oluşumu gözlenebiliyor. Söz konusu iki hasta içinde böbrek fonksiyonları normal olarak baz alabiliriz.

Bir başka Güzel Örnekle Konuyu İyice Anlayalım : İçtiğimiz su yediğimiz gıdalar iki böbreğede eşit olarak etki eder fakat sürekli sadece birinde taş oluşur diyelim. (Birçok bu şekilde hasta var.) Söz konusu hastanın iki böbreğide aynı sağlıkta ve anatomisi düzgün. Neden sadece birinde taş oluşur ? Bu hala yanıtlanması gereken bir soru. Tüm yediklerimiz ve içtiklerimi kana karışık. Her iki böbrekte aynı kanı süzer fakat birinde hiç taş oluşmazken diğerinde sürekli taş oluşur. Mantıga ters fakat gerçek böyle.

Bu yukarıdaki örnekler gösteriyor ki sadece yediklerimiz yada içtiklerimiz sebebi ile taş oluşmaz fakat bu işin Yüzde %50 si sayılabilir. Yani Taş oluşumu aşağıda sıralanan etmenlere bağlıdır.

  • Sıvı Tüketim Miktarı
  • Aldıgımız Gıdaların İçeriği
  • Böbreğin Anatmik Yapısı
  • Uzun Süre Tedavi Edilmeyen İdrar Yolu Enffeionları
  • Hareketsiz Yaşam

Şimdi Sırası İle Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir İnceleyelim.

21 – Sıvı Tüketim Miktarı

Böbreklerin Görevleri  arasında vücudun tuz bazlı mineral ve su dengesini kurmaktır. Günlük almamız gereken sıvı miktarını azaltıgımızda böbrek bu dengeyi korumak için idrar bileşimindeki su oranını azaltır. Suyu daha çok vücutta tutmak ister, fakat bunun sonucu olarak idrar mineral açısından zengin bir hale gelir. Söz konusu mineral yogunlugu arttıkça kristallenmeler ortaya çıkar. Bu kristaller birbirine tutunarak taşları meydana getirir. Bu sebeple sıvı tüketimini aksatmamak önemlidir. Böbrek Taşının Nedenleri Arasında En Büyük Öneme Sahip madde su tüketimidir.

2 – Aldıgımız Gıdaların İçeriği

Yukarıda Su tüketiminin böbrek taşı oluşumuna nasıl sebep olduğunu gördük. Yediklerimiz de buna çok benzer şekilde etki gösterir. Böbrek Taşı Neden olur anlamak için içeriğini de bilmek lazımdır. Ülkemizde en çok görülen taş kalsiyum taşıdır. Kalsiyum taşından örnek vermek gerekir ise hayvansal ürünler (Et, Süt, Yumurta, Peynir) yadam maden suyu gibi birçok gıda türünde kalsiyum bulunur. Bu kalsiyum içeren gıdalardan çok miktarda tüketmek ve yanında dengeyi bozarak az su tüketimi kandaki kalsiyum miktarını arttıracaktır. Bu sebeple fazla kalsiyum böbrekler tarafından atılır. Bu durumda idrar bileşeni içerisinde kalsiyum mineralleri oksalat minerali ile birleşerek böbrek taşını oluşturur. Kalsiyum taşınız var ise bu konuyu oldukça uzun şekilde ele alacağız. Sitemizden arayabilirsiniz. Hiç Kalsiyum alamak ta taş oluşumuna sebep olabiliyor. Detaylar daha uzun şekilde ele alındı.

3 – Böbreğin Anatomisi 

Böbrek anotomisinde bir bozukluk var ise taş oluşumuna yatkın olacaktır. Örnek vermek gerekir ise idrar yolları darlıkları (üreter, yada üretra darlıkları) Böbreğin yapısal olarak büyük yada küçük olması, böbrek pelvis yada parankim kalınlıklarında farklılıklar olması gibi yapısal bozukluklar böbrekte taş oluşumuna sebep olacaktır.

4 – Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar genelde kısa süreli ve kendiliğinden iyileşen hastalıklardır. Tabi ileri boyutlu olanlar için durum ciddidir. Taş oluşumu başlangıç olup ileri dönemlerde mesane kaybı, üretra darlıkları , ve hatta en kötüsü böbrek yetmezliğine dahi neden olurlar. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonları önemlidir ve tehlikelidir. Bunun nasıl anlaşılacağı ve tedavi yöntemlerini sitemizde bulabilirsiniz.

5 – Hareketsiz Yaşam

Her hastalığın anasıdır. Bu kadar iddaalıyız. Kalpten tansiyona şekerden obeziyeye varana dek birçok hastalıgın baş nedeni olan hareketsiz yaşam böbrek taşının büyüyüp gelişmesine de etki eder. Örnek vermek gerekir ise böbrek kaliksinde yerleşmiş yeni oluşan 1-2 mm taşınız oldugunu düşünelim. Söz konusu taş hareketsiz bir insanda yerinden oynamayacak ve büyümeye devam edecektir. Fakat bol bol koşu yapan bir insanda küçük boyutlu iken farketmeden idrar yoluna düşecek ve ağrısız bir şekilde vücudu terk edecektir. Bu sebeple eğer geçmişte bir taş probleminiz oldu ise artık daha hareketli yaşam tarzını benimsemelisiniz.

3Bize Sorun!

Böbrekler.Com olarak kullanıcılarımızdan gelen soruları birkaç saat içinde cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca “Böbrek Taşı neden olur, Böbrek taşı nasıl oluşur ile Böbrek taşı nedir” İle alakalı sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.