Böbrek Taşı Nerden Düşer? Nerede Oluşur?

09.01.2017
1.005

Böbrek Taşı Nerede Oluşur?

Böbrek taşı böbrek kalikslerinde oluşmaktadır. İdrarın içindeki minerallerin yoğunlaşarak kristalleşmesi ve dibe çökmesi ile oluşur. Nadir ihtimal ile idrar kanalı (Üreter) taşları da olabilir. Fakat idrar kanalında anatomik bozukluklar sebebi ile oluşan bu taşlar tüm taşların %1’inden az bir orana sahiptir.

Böbrek Taşı Nerden Düşer?

Böbrek taşı konusunda birçok yanlış bilgi mevcuttur. Böbrek taşının dışkı ile atıldığını düşünen yada bu şekilde bilen hastalar dahi mevcut. Böbrek taşı idrar kanalından atılır.

Bir diğer yanlış bilinen durum ise yediklerimizin taş yapması konusudur. Pirinç Pilavı yada bulgur pilavı yerken taş yuttugunuz zaman böbreğinize gitmez. Dışkı ile atılır. Yedikleriniz yada içtikleriniz kesinlikle direk olarak böbreğe ulaşmaz. Buna su da dahildir.
Yedikleriniz ve içtikleriniz bağırsaklar tarafından emilir. Emilen bu maddeler kana karıştırılır. Böbrek direk olarak kanı süzerek idrar oluşturur. Yani hiçbie şekilde gıdalar ile muhattap değildir. Sadece ve sadece kanı süzmektedir. Bu sebeple de taş kusarak yada dışkı ile atılmaz. Böbrek Taşı nereden düşürülür diye soranlar için net cevap idrar ile düşürülür.

Mesane Taşı Nerede Oluşur? Nereden Düşer

Bir diğer taş çeşiti de mesane taşlarıdır. Genellikle mesane taşları böbreklerde oluşan ve mesaneye inen taşlardan oluşmaktadır. Yani mesane taşlarının büyük bir bölümü böbrek taşıdır diyebiliriz. Bazı hastalarda mesane yada dış idrar kanalı olan üretra kanalında var olan anatomik bozukluklar sebebi ile mesanede de taşlar üretilebilir. Bu gibi taşlar mesane içinde oluşur ve böbrek taşında olduğu gibi idrar ile atılır.

Mesane taşı, genel olarak yerin böbreğe oranla birkaç kat büyük olmasından dolayı böbrek taşlarına kıyas ile çok daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Bu sebeple genellikle bu taşlar ameliyat yöntemlerin ile alınmaktadır.

Nasil Bir Ameliyat Uygulanır?

Genellikle kapalı yöntem sistoskopi, üreteroskopi , perkütan nefrolitotomi, urs gibi cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden urs yöntemi hiç kesi olmadan tamamen idrar kanlından girilerek yapılır. Perkütan nefrolitotomi yöntemi ise genelde 1-2 cm lik kesi ile taşın bulunduğu yerden kesi yapılarak taş alınır. Detaylar için ameliyatlar bölümümüzü kontrol etmenizi öneririz. Tüm tedayları burada bulabilirsiniz.

Bize Sorun

Mesane ve Böbrek Taşı Nereden Düşer, Nasıl Oluşur gibi konularda birçok bilgi sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada yazımızda ulaşamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Yorumlarınız editörler tarafından aynı gün cevaplandırılmaktadır.

YORUMLAR
  1. Ismail nibat dedi ki:

    Merhabalar27 yaşındayım karnımın ağrılarından hastaneye gittim röntgen çektiler bağırsaklarımda gaz sıkışmış.ilaç yazdı bide Ulatrasyon çektirdiler. Raporda 4.3mm cinsi ne bilmiyorum cisim tespit edildi. doktor bol bol su içmem gerektiğini 6 ay sonra tekrar kontrole gelmemi söyledi sizce bu cismi düşürmenin başka yolu varmı. Ve üreter kanalından rahatlikla geçermi üreter kanalın genişliği yeter mi buna Önerebileceğiniz ilaç varmı? Korkmalımıyım Rapor şu şekilde

    Her iki böbrek normal lokalizasyon ve büyüklükte olup, konturları düzgündür. Böbreklerin parankim ekoları normal görünümdedir. Sol böbrekte grade 1 pelvikalisiyel ektazi izlenmiştir Sol böbrek alt kalisiyel sistemde 4.3 mm çaplı akustik gölge vermeyen ekojenite seçilmektedir.(kristaloid? Kapsül?) Sizce bol bol su be limon tüketerek bu taşı düşürebilirmiyim