Böbrek Taşı Olanlar Ne Yemeli Nasıl Beslenmeli?

19.09.2018
906

Böbrek taşı oluşumunda birçok faktör vardır. Cinsiyetten, bulunulan coğrafyaya kadar değişkenlik gösterir. Beslenme şeklide bu faktörlerden biridir. Böbrek taşı olan hastaların, beslenme açısından yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle günlük sıvı alımı, normal bir bireyden daha fazla olmalıdır. Normal bir bireyin günlük sıvı alımı 2-2.5 litre arası olması gerekirken, böbrek taşı bulunan bireylerin 2.5 litre üzerinde sıvı alımı yapması gerekir. Çünkü bol sıvı, taşların daha kolay bir şekilde atılmasında etkilidir. Aynı zamanda sodyum açısından zengin olan besinlerden de uzak durulmalıdır. Çünkü fazla alınan sodyum, kalsiyum oksalat oluşumuna olanak sağlar; bu da beraberinde böbreklerde taş oluşma olasılığını artırır. Bu riski önlemek adına, konserve yiyecek tüketimi sınırlandırılmalıdır. Özellikle hazır olarak satılan cipsler, dondurulmuş gıdalar ve hazır çorbalar bol sodyum deposudur. Bu yiyeceklerden tamamen uzak kalmak mümkün değildir zaten asıl mesele tamamen uzak kalmak değil, dikkatli ve kontrollü tüketmektir. Dikkatli olunmadığı sürece taş oluşumunun tekrarlama ve bu tekrarlarla birlikte farklı sağlık sorunlarına yol açabilme ihtimali vardır. Düzenli bir beslenme hayatı olan bireyler, taş oluşum riskini en aza indirmiş bulunur. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu ise, sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğidir. Bunun yanı sıra hem aşırı şeker içeren besinlerden hem de aşırı tuzdan uzak durulmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günlük olarak 2.5 litre üzerinde sıvı tüketimi yapılmalıdır.

Böbreklerin olduğu kısımlar sıcak tutulmalıdır, soğuktan uzak durulmalıdır.

Sofra tuzu kısıtlanmalı mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

Çay konusunda tercihi yeşil çaydan yapmalı ve siyah çay tüketiminden kaçınılmalıdır.

Asitli içeceklerden tamamen uzak durulmalıdır.

Kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.

İçeriğinde sodyum barındıran besinlerden uzak durulmalıdır.

Yenilmesi Gereken Besinler

Kırmızı Biber

İçeriğinde bulunan potasyum ile böbreklerin çalışmasında düzenleyici rol oynayan kırmızı biber, böbrek taşı tedavisinde tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Aynı zamanda A, B ve C vitamini açısından da zengindir.

Karnabahar

C vitamini açısından zengin olan karnabahar, lifli gıdalar arasında yer alır. Böbrek taşı olanlar için lifli gıda tüketimi faydalıdır.

Lahana

A,K,C vitamini ve potasyum açısından zengin olan lahana; böbrek taşı hastalığında görülen ağrıların dindirilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir.

Sarımsak

Ağızda bıraktığı kokudan dolayı çoğu insanın tüketmekten kaçındığı sarımsak, aslında birçok sağlık sorununa çözüm bulacak niteliktedir. Anti enflamatuar özelliği bulunmaktadır ve güçlü antioksidandır.

Elma

Meyvelerin en sık sevilen ve tercih edileni arasında elma gelir. Lifli yapısı bulunan elma, kolesterolün dengelenmesinde rol oynar. Yiyerek veya suyunu içerek düzenli tüketimi, taş oluşum riskini azaltmaktadır.

Çilek

C vitamini ve lif açısından zengin depoya sahip olan çilek, kansere karşı koruma görevi üstlenir.

Kiraz

Böbrek taşı oluşumu için tüketilmesi gereken bir diğer meyve ise kirazdır. Etkili antioksidan olan kiraz, böbrekte meydana gelen sorunlarda etkili bir tedavi yöntemi sunar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.