Böbrek Taşı Öldürür mü? Ölümcülmüdür.

29.11.2016
3.065

Böbrek Taşı Öldürür mü?

34Böbrek taşı, kanın böbrekler tarafından süzülmesi ile oluşan idrarın, içerdiği minerallerin kristalleşmesi ile oluşan katı bir maddedir. Genellikle böbreğin kalikslerinde yada pelvis kısmında olurlar. Böbrek taşı tehlikelimidir diye soranlar için genel olarak ölümcül bir rahatsızlık değildir fakat bazı durumlarda ölümcül olabilir. Bu durumlar nelerdir aşağıda detaylıca açıklayacağız. . Böbrek Taşı hayat kalitesini düşüren dayanılmaz ağrılar çektiren ve daha ciddi sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Böbrek Taşı Tehlikelimidir 

Böbrek taşı eğer ihmal edilir ve tedavisi aksatılır ise tehlikeli olabilir. Böbrek taşlarının büyük bir bölümü böbreğe kalıcı hasarlar vermez. Bazıları kendiliğinden düşer. bazıları eswl taş kırma yada kapalı böbrek taşı ameliyatları ile alınır. Böbrek taşlar düştükten yada alındıktan sonra normal çalışmasına devam eder. Böbrek taşlarının birçoğu böbrekte kalıcı hasarlar bırakmaz yada fonksiyonlarında bir kayıp olmasına neden olmaz.

Bazı durumlarda taş böbrekğin süzme yetisini sınırlayabilir. Yada büyük taşlar gelişip idrar kanalını kısmen yada tamamen tıkayabilir. Bu gibi durumlarda böbrek görevini tam olarak yerine getiremez. Bu durumun uzun süre tedavi edilmeden sürdürülmesi durumunda böbreklerde hidronefroz (Böbrek şişmesi) durumu gelişebilir. Bu durumda da böbrekte parankimi , korteks incelir pelvis büyür böbrekte kalıcı hasarlar oluşmaya başlar. Böbreğin tamamen bitmesi ise biraz daha uzun zaman alır.

Böbrek Taşı Ölümcül müdür?

Böbrek taşı ile yıllarca hasara uğrayan böbrek olur ise söz konusu böbrek alınabilir. Bu durumda ölümcül bir durum söz konusu olmayacaktır çünkü; böbrekler vücutta iki adet bulunur ve genelde böbrek taşı tek böbrekte görülür. Her iki böbrekte olsa dahi yine de ölümcül değildir. Diyaliz makinesine bağlanarak hayatınıza devam edebilirsiniz fakat uzun vadede böyle bir durum ile karşılaşıldığı taktirde ölümcül olabilir.

Bazı hastalarda ise enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir. Bu durumda da ileri derecede iltihaplanmaya bağlı ölüm söz konusu olabilir. Böbrek taşı sebebi ile ölüm yok denecek kadar azdır. Hiç bir şekilde kontrol edilmeyen, ihmal edilen durumlarda belki olabilir. Bu yüzden böbrek taşından ölüm olabilir mi diye düşünmenize hiç gerek yok.

Böbrek taşı tedavisi günümüzde oldukça kolay ve teknolojik gelişmeler ile birlikte taburcu süresi kısa ameliyatlar ile konforlu tedavi yöntemleri bulunan bir hastalıktır. Bu sebeple böbrek taşından korkmanız yada bu rahatsızlık sizde olduğu için kendinizi şanssız saymanız gerek yoktur. İstatisliklere göre türkiyede her 10 kişiden 4 ü farkında olarak yada olmayarak hayatında en az 1 kere böbrek taşı ile karşılaşan kişiler olmaktadır.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.