Böbrek Taşı Oluşumu Nasıl Engellenir

27.11.2016
1.046

Böbrek Taşı Oluşumu Önlenebilir mi?

23Böbrek taşı oluşumu birkaç kimyasal sürecin bir arada meydana gelmesi sonucu oluşmaktadır. Söz konusu süreçleri kısmen yada tamamen önlemek mümkündür. Bu sayede böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir yada var olan taşlarınızın çözünmesine veya taşların daha da büyümesine engel olabilirsiniz.

Böbrek Taşı Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumunun başlıca nedeni idrar sıvısı içerisinde bulunan minerallerin yoğunluk derecesinin artması sonucunda birbirlerine bağlanarak kristaller oluşturması ve bu sebeple de idrar içerisinde dibe çökerek başka kristaller ile birleşmesinden oluşmaktadır.

Eğer böbrek taşı olmasını engellemek istiyorsak aşağıdaki maddeleri uygulamamız gerekecektir.

  • İdrar pH Değerini korumak
  • İdrar bileşenlerini dengede tutmak
  • İdrar Atımını sıklaştırmak
  • Hareket Ederek Kristalleşmeleri Önlemek

Böbrek Taşı Oluşumu nasıl önlenir diye soranlar için yukarıdaki 4 maddeyi aşağıda detaylı olarak açıklayacağız.

1) idrar pH Değerini Korumak : İdrarın pH değeri idrar sıvısının yapısının alkali mi asitli mi olduğu hakkında bize bilgi verir. Alkali sıvılarda kristalleşme yada çözeltisinde ağır basan yada miktarı çoğalan bir mineral bulunmaz. Bu sebeple idrarımızın pH değerinin 7 ve üzerinde tutmak böbrek taşı olma riskini büyük oranda azaltacaktır. İdrar tahlillerinin tamamında pH değerine bakılır. Ayrıca anlık pH değeri ölçmenize olanak sağlayan test kağıtları da eczanelerde satılmaktadır.

2) İdrar Bileşenlerini Dengede Tutmak: Genellikle böbrek taşı çeşitleri arasında en sık görülen taşlar kalsiyum taşlarıdır. Kalsiyum taşından örnek vermek gerekirse analiz edildiğinde içeriğinde kalsiyum ve oksalat mineralleri bulunur. Yediğimiz ve içtiğimiz gıda maddeleri ile vücudumuza kalsiyum ve oksalat minerallerini alırız. Söz konusu mineraller sindirildikten sonra bağırsaklar tarafından emilerek kana karıştırılır. Kan yolu ile hüçrelere aktarılan bu minerallerin fazlası böbrek tarafından süzülür. Böbrek içerisinde bu iki maddenin yogunluğunun artmasıi birbirlerine bağlanarak kristalleşmelerine olanak tanır. Bu da taş oluşumunun ilk evresi olarak düşünülebilir. Eğer sağlıklı ve dengeli beslenir isek bu durumun önüne geçmiş oluruz. Hayvansal gıdalar ile sebze meyve gibi maddeleri de tüketmeliyiz. Özellikle ağırlıklı olarak protein ile beslenenler böbrek taşı konusunda risk grubundadır Böbrek taşını önlemek için yapılması gerekenlerden birisi de her gıdadan yeterince tüketmektedir.

3) İdrar Atımını Sıklaştırmak : İdrar atımını sık tutmak yine kristalleşme etkisini azaltacağı için böbrek taşı oluşumunu önleyici etki yapacaktır. Bol bol sıvı tüketmek böbrek taşı hastalarında bu sebepten önemlidir. Böbrek taşınız var ise bol su içerek daha sık idrara çıkmanız önerilir. Günlük idrar atımı normal bir bireyde 1,5 litre iken taş hastaları için 3 litreye kadar çıkarılması önerilmektedir.

4) Hareket Ederek Kristalleşmeleri Önlemek : Pek fazla kaynakta dillendirilmese de böbrek taşı oluşumunu önlemek hareketli bir yaşama da bağlıdır. Hareket etmek böbrek içerisinde süzülen idrarın çok daha hızlı bir şekilde böbrek pelvisinden idrar kanalı olan üreter kısmına aktarılmasını sağlayacaktır. Bu sayede böbrek taşı oluşumu ilk evresinde iken (gözle görülemeyen kristalleşmeler) idrar ile dışarı atılabilir. Böbrek taşı hastalarına son tavsiyemiz bol bol hareket etmek, yürümek, basketbol futbol gibi sporlar ile ilgilenmektedir. Özellikle bayanlar için teniz iyi bir seçim olabilir.

Bize Sorun!

3Tüm bu öneriler haricinde sormak istedikleriniz veya böbrek taşı ilgili olarak aklınıza takılanlar gibi sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün cevap vermekteler. Ayrıca bu konu haricinde genel üroloji konusunda sorularınız var ise soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Serpil yazıcı dedi ki:

    Kızım 9 yaşında üreter tasa sahip 2 defa operasyon geçirdi ve durmadan üretiyor bunu nasıl engellerim

  2. Serpil yazıcı dedi ki:

    Kızım 9 yaşında üreter taş var böbreğinde 2 defa operasyon geçirdi ve tekrar üretiyor bunun tedavisi varmı nasıl engelleye bilirim üreter taşının olusmasini