Böbrek Taşı Tansiyon Yapar Mı?

10.09.2018
1.585

Böbrek taşı, vücutta başka sorunların gözükmesine yol açabilir. Bunlardan biri de tansiyondur. Tansiyonun böbrek taşıyla bir ilişkisi olup olmadığı araştırılmış ve sonuç olarak bir ilişkinin varlığından bahsedilmiştir. Böbrek taşı olanlarda, yüksek tansiyon; tansiyon rahatsızlığı olanlarda ise böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Buradan, her bir sorunun farklı sorunları tetiklediğine kanaat getirebilmekteyiz. Ülkemizde böbrek ile ilgili rahatsızlıklar çok fazla gözlenmektedir. Her yaşta rastlanılan bu rahatsızlığın, en büyük nedenlerinden birinin de tansiyon olduğu gözlenmiştir. Böbrek taşı, böbreklerin işlevini tam olarak yerine getirememesiyle gözlenen bir sorundur. Bunun sonucunda; vücutta zararlı maddeler birikir, anemi gelişebilir, ruhsal bozukluklar görülebilir, kemik gelişiminde sorunlar ortaya çıkabilir, nefes alıp verirken zorlanmalar gözlenebilir ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir. Sodyum ve suyun vücutta tutulmasına bağlı olarak da kan basıncı yükselir. Kan basıcının yükselmesi de doğrudan tansiyonu etkilemektedir. Tansiyon ve böbrek taşı hastalığını aynanda yaşamak oldukça riskli bir durumdur. Sürekli olarak tansiyon ölçümleri yaptırılmalı ve doktor gözetimi altında olunmalıdır.

Yüksek Tansiyon ve Böbrek Hastalığı

Ülkemizde çok sık görülen yüksek tansiyon, kan basıncında ki yükselmeye bağlı olarak gözlenir ve hipertansiyon olarak adlandırılır. Bireyler üzerinde farklı etkiler bırakan bu sağlık sorunu, sosyal yaşamı da oldukça olumsuz etkilemektedir. Böbrek dışında kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getiren bu sorun, bir ömür boyunca ilaç kullanımına mahkum edebilir. Sürekli olarak ilaç kullanımı her ne kadar bir sorun için tedavi niteliğinde olsa da, başka sorunların gözükmesi içinde bir sebeptir. Günümüzde, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından böbrek ve tansiyon ile ilişkili araştırmalar ele alınmaktadır. Bilimsel araştırmalar yapmanın yanı sıra, verilen konferanslarla birlikte insanları da bilgilendirerek önemli adımlar atmaktadırlar. Tansiyona bağlı gözlenen böbrek taşı rahatsızlığının önüne geçilmesinde ki ilk hedef, erken tanı ve tedavidir.  Ancak yüksek tansiyon, kendini belli etmeden sinsi bir şekilde ilerlediği için kimi zaman erken tanı koymak zor olabilmektedir. Kronik hastalık olan hipertansiyonun erken tedavisi, düzenli olarak tansiyon ölçülmesiyle ve bu ölçümlerde anormal değerler çıkmasıyla elde edilmektedir. Erken tanının bu kadar önemli olmasının sebebi ise yüksek tansiyonun ilk hedefinin böbrekler olmasıdır. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, direk olarak böbrek yetmezliği sorununa yol açmaktadır. Bu durumda hasta, ölümle sonuçlanacak kadar ciddi riskler ile karşı karşıya kalmaktadır. Sonuç olarak böbrek rahatsızlıklarından sadece biri olan böbrek taşı, tedavi edilmediği sürece kronik böbrek rahatsızlığına oradan da hipertansiyona yol açabilmektedir. Mutlu bir yaşam için sağlık gereklidir.

Tedavi Edilmeyen Böbrek Hastalıkları

Böbrek taşı ve böbrek iltihaplanması gibi sorunlar kendini belli etmeden ilerleyerek, yavaş yavaş vücuda zarar vermektedir. Belirti vermeden ilerleyen bu hastalıklar, kronik bir hale gelerek böbreğin fonksiyonunu tamamen kaybetmesine yol açmaktadır. Böbrek rahatsızlıklarının ve yüksek tansiyonunda, birbirleri üzerine olumsuz etkiler bıraktığı gözlenmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.