Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır

03.11.2016
848

Çağımız teknoloji çağı, ve günümüz araç gereçleri ile böbrek taşı ile artık daha etkili ve kolay mücadele edilebiliyor. Sizlere bu yazımızda Doktorlar tarafından böbrek taşı tedavisinde kullanılan yöntemleri sırası ile anlatacağız. Ayrıca hangi yöntem hangi tip taşlara uygulanıyor bunlardan da bahsedeceğiz. Bu sayede kendi taşınıza hangi yolla müdahale edileceğini kendiniz tespit etme imkanına sahip olacaksınız. Aşağıda doktorlar tarafından böbrek taşlarının tedavisi için uygulanan yöntemler verilmiştir. Ama öncelikle kısaca tüm yöntemleri söyleyelim.

böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır

  1. Taş Çok Küçükse Kendi Kendine Düşmesini Beklemek (Hangi taşlara uygulanır detaylar aşağıdadır)
  2. İlaçla Tedavi Yöntemleri (Hangi taşlara uygulanır detaylar aşağıdadır)
  3. Taş Kırma (ESWL) Tedavisi  (Hangi taşlara uygulanır detaylar aşağıdadır)
  4. Kapalı Cerrahi (PCNL – IRS) Yöntemleri İle  (Hangi taşlara uygulanır detaylar aşağıdadır)
  5. Açık Cerrahi Yöntemleri İle  (Hangi taşlara uygulanır detaylar aşağıdadır)
  6. Hiç Bir şey Yapmamak Taşı Olduğu Gibi Bırakmak (Garip gelebilir fakat bu da uygulanmaktadır. Niye uygulanır aşağıda detayları öğrenebilirsiniz)
  7. Alternatif Tıp (Hep Hurafeler, Para Tuzağı, Yapmayın)

Yukarıda gördüğünüz 7 maddelik böbrek taşı ve tedavisi ile ilgili yolların detaylı olarak açıklamalarına göz atmanız önerilir.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Olur ?

1 – Kendi Kendine Böbrek Taşı Düşmesini Beklemek

Genelde böbreğin anatomik yapısında hiçbir anomali yok ise, idrar kanallarınız ve mesane de belirgin bir yapı pozuklugu yok ise, yani sağlıklı bir bireyde sadece taş varsa bu yöntem izlenir. Yanlız böbrek taşının büyüklüğü önemlidir. İç İdrar kanalı (Üreter) ve dış idrar kanalı (Üretra) genişlikleri itibari ile sadece belli boyutlardaki taşların düşmesi için elverişlidir. Söz konusu idrar kanallarının genişlikleri ortalama 0,8 – 1 Cm boyutundadır. Yani 0,5-0,6 cm lik bir taş takibe alınabilir. Bu boyuttan daha küçük tüm taşlar için herhangi bir müdahale yapılmaz (0,1 -0,2 0,3-0,4 cm) gibi. Hastaya agrısı olması durumunda içeceği agrı kesici ilaçlar yazılır ve bol su içmesi önerilir. Taşın düşüp düşmediğinin kontrolü için 2-3 ay sonrasına kontrol randevusu verilir.

2 – İlaç Tedavisi Uygulayarak Böbrek Taşı Tedavisi

Genelde enfeksiyona bağlı olarak gelişen taşlar için bu yöntem uygulanır. Uzun süren idrar yolu enfeksiyonları taş oluşumunu tetikleyebilir. Doktorlar bunu önlemek adına öncelikle enfeksiyonu kesecek ilaçlar verebilir. Daha sonrasında ise böbrek taşı oluşumunun önüne geçmek için bir ilaç yazabilir. Yalnız bu ilaçlar raporla verilen ilaçlardır. Reçete ile satılmaz. Ben 8 yıldır kullanıyorum. Her yıl rapor çıkarttırıyorum. Ürocit-K adı verilen bir ilaç. Faydasını görmüyorum derseniz günde 4 adet içiyorum fakat yinede taşlar büyümeye devam ediyor. Ama doktorlar kesinlikle faydalı olduğundan söz ediyor. Doktorlara güvenmek zorundayız.

böbrek taşı ve tedavisi3 – Taş Kırma (ESWL)

Böbrek taşı tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir. Böbreklerde 0,6 cm ve üstü taşlar için uygulanır. Amaç taşların daha küçük parçalara ayrılarak kanaldan daha rahat geçmeleri ve bu sayede doğal yollardan taş düşürmeyi sağlamaktır. Her seans ortalama 40 dk sürmektedir ve genelde bir taş için 3 seans uygulanır. Ağrısı yoktur. seans bittikten sonra direk günlük işlere devam edebilirsiniz. Taş kırma ile alakalı olarak detay bilgilere taş kırma kategorimizdeki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.  Etkili bir yöntemdir ve kısa sürede sonuç verir. Daha önce 9 seans gittim.


4 – Kapalı Cerrahi Yöntemler

Cerrahi yöntemler böbreğin süzme yetisini azaltan tıkayıcı taşlarda, kanala düşen ve idrar akımını engelleyen taşlarda ve böbrek içine sabit taşlarda uygulanır. Bu tedavi yöntemi iki farklı cerrahi müdahaleye ayrılır. Birincisi tamamen kapalı ve kesmeden olan IRS yöntemi, Diğeri 1,5 cm çapında bir kesi ile yapılan PCNL yöntemidir. Böbrek taşı tedavisi bu yöntemlerle çığır aşmıştır diyebiliriz. Aşağıda 2 Grupta İnceledik

  • 4-A ) IRS Yöntemi : İdrar kanalından kamera ile böbreğe ulaşılır. Taş orada belli yöntemlerle kırılır ve çok ufak parçalara ayrılır. Bu taşlar böbreğin içinde kum haline getirildikten sonra idrar kanalına Duble J katater denen bir tel takılır ve ameliyat sona eder. Hasta genelde ertesi gün taburcu edilir. 1 ay sonra tel alınması için tekrar ameliyata alınır. Detayları Sitemizdeki ameliyatlar bölümünden araştırabilirsiniz.
  • 14-B ) PCNL Yöntemi : Bu yöntemle 3 kez ameliyat oldum. Taburcu süresi 3-4 gündür. Sırttan bir kesi ile böbreğe girilir ve taşlar tamamen dışarı alınır. IRS yönteminin gelişmişi diyebiliriz fakat kesi ve taburcu süresi yüzünden genelde ilk seçenek IRS’dir.  Detayları ve bu ameliyatlarda yaşadığım tecrübeleri ameliyat kategorimizden okuyabilirsiniz.

5 – Açık Çerrahi

Böbrek taşı tedavisinde artık uygulaması kalmadı diyebileceğimiz bir yöntemdir. Daha çok kapalı yöntem taş alımı ameliyatlarında bir komplikasyon gelişmesi durumunda uygulanır. Sırttan 12-15 cm kesi ile böbreğe direk olarak görerek girilir. Taburcu süresi uzundur. Zahmetli bir yöntem. Detaylar ameliyat bölümünde..

6 – Hiçbir Şey Yapmamak

Belli yaşın üstündeki hastalarda uygulanabilir. Örneğin 70 yaşında kalp ve tansiyon rahatsızlığı bulunan bir hastayı ameliyat etmek taşın oluşturduğu riskten daha fazla ise doktorlar hiçbir tedavi yöntemi uygulamadan sadece takipte tutabilirler. Son derece mantıklı bir karardır. Belli hastalıklar ameliyatların riskini oldukça arttırır. Mevcut böbrek taşı tedavi sürecinde doktorlar taşın böbreğe engel teşkil etmeyecek konumda bulunması halinde tedavi uygulamayarak takipte tutmayı seçerler.

7 – Alternatif Tıp

Bu işin uzmanlığını yapmış böbrek taşı tedavi yöntemleri konusunda uzman birisine güvenmeyerek mahallede dükkanı bulunan aktarcıya güvenmeyi nasıl açıklayabilirsiniz ki. Ama bunlar gerçek, tamamen gerçek, Yıllardır böbrek taşım var ve ailemin isteği ile alternatif tıp yöntemlerini de denedim ama net olarak söyleyebilirim; Hiçbiri işe yaramadı, boşa paramız gitti. Bu konuyu uzun bir şekilde ele alıp hangi yöntemleri denediğimi uzunca yazdım. Sitemizde bulabilirsiniz.

3Bize Sorun!

Böbrek taşınızla alakalı olarak bizlere sormak istediğiniz tüm soruları soru sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.