Böbrek Taşı Tedavisi

16.07.2018
474

Böbrekte taş oluşumu son derece sıkıntılı bir durumdur. Kişide aniden kasılmalar ve şiddetli ağrılar,karın altlarında kramplar oluşur. Bu rahatsızlık durumu idrarda şiddetli ağrıya da neden olur. Hasta idrarını boşaltırken acı çeker.  İdrar kesesinde boşalmalar görevini yerine tam olarak getiremez. Böbrekte taş hastalığı birden bire oluşmaz. Zamanla yediklerimizden ve içtiklerimizden bir kalıntı olarak bu taşlar böbrek taşına dönüşür. Hasta neredeyse su içemeyecek konuma gelir. Bu gibi durumlarda acil olarak hastaneye gitmesi ve gerekli tedavi işlemlerini başlatması gerekir.Böbrekteki taş hemen düşmez ise böbrek hastalığı daha fazla ilerler ve kalıcı böbrek sorunları nükseder. Bu da böbrek kaybına yol açabilir. Böbrek taşı tedavisi,elektrok şok dalgaları ile taş kırılmaya döner.X-ray ve ultrason  cihazı bu durumlarda kullanılır. Fakat bu cihazdan sonra kırılan taş ,ESWL seansın üstün etkisi sağlanmasına rağmen, bütün taşlarda  yeterli başarı sağlayamayabilir.

 

Bu tedavi işleminde seanslarda artmalar gözlemlenebilir,belli aralıklarla sık sık bu işlem tedavi net sonuca ulaşana kadar uzayabilir. ESWL seansın etkisi, başarılı sonucu verdikten sonra artık hasta sadece doktorun vermiş olduğu ilaçlar ile tedavisine devam eder. Ağrı oranı eskisine göre azalır hatta neredeyse hiç kalmaz. Böbrekteki taş düştükten sonra kişi, aynı durumu tekrardan yaşamamsı için beslenme listesi doktor tarafından verilir ve bu süreçte beslenme takviyelerine harfiyle uyan hasta daha sağlıklı yaşama hakkıına sahip olacaktır.Böbrekler sürekli değişik birimlerle görev yapar. Bu katmanlarda değişik işlemler bütün organların sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  Böbrek taşının düşürülmesi biraz gelgitlere sebebiyet verse de operasyondan daha hızlı iyileşme süreci gerçekleşir. Gözetim altında tutulan hasta, 2 gün sonra sağlıklı bir şekilde doktoru tarafından taburcu edilir.

 

Böbrek Taşı Sonrası Beslenme

 

Hasta iyileştikten sonra katı gıdalardan bir süre uzak durmalıdır. Sıvı yumuşak besinler almalı,böbrekte taşın üremesine neden olan gıdaları almamaya özen göstermelidir. Özellikle yeşilliklerde ,iyi pişmesinin,topraklanma kalmamasını böbrek sağlığı için önemini anlatamayız. Ispanak,pazı,marul,maydanoz,tereotu,dereotu,taze fasulye çok iyi yıkanmalı,sirkeli suda en az 15 dakika bekletilerek bakterilerin ölmesi sağlanmalıdır. Böbrek taşını engelleyecek sağlıklı bitki çayları tercih edilmelidir. Doktorun verdiği liste kontrolü bir şekilde uygulanmalıdır. Su ihtiyacı, 2 litre olacak şekilde ayarlanmalıdır.Böbrek taşı sonrası beslenme çok titizlik isteyen bir durmdur. 1 ay sonra aynı doktora gidilmeli,sağlık kontrolü gözden geçirilmelidir. Böbrekleri çalıştıran meyvelerin ön planda olması da böbrek taşı sorununu azaltır. Örneğin kivi,elma,armut,böbrek sağlığı için hem çok yararlı hem de lif bakımından zengin besinlerdir. Kuruyemişlerden bir süre uzak durmakta ,hatta tuzun fazla alınmamasına özen göstermekte fayda vardır.

 

Böbrek Taşı Alınmadığında Risk Nedir ?

 

Böbrek taşı kesinlikle bekletilmeye gelmez. Mide hastalıklarını artmasına ve diğer organların bundan zarar görmesine neden olur. Böbrek taşları küçük iken hemen tedavi işlemi yapılmalı,taş kırılarak .X-ray ve ultrason  cihazı ile yok edilmelidir. Seanslar iyileşme boyutunu uzatabilir. Bu nedenle böbrek taşları büyümeden alınmasında fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.