Böbrek Taşına İyi Gelen Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?

30.01.2018
3.976

Böbrek Taşına İyi Gelen Eşkina

Eşkina taşı, eşkina balık taşı veya balık taşı gibi isimler ile ifade edilen eşkin taşı, böbrek taşına oldukça faydalı bir taştır. Toplumumuzda pek bilinmeyen bu taş, ülkemizde Karadeniz ve Akdeniz varlığını sürdüren eşkina adlı bir balık türünden elde edilen şifa dağıtan bir taştır. Eşkina balık taşı, eşkina balığı beyninin her iki tarafında bulunan mermer görünümlü bir taştır. Bu taşın bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden ise tamamen doğal bir ve hiçbir yan etkisi olmadan böbrek taşlarına ve kumlarına iyi gelen bir özelliğinin olmasıdır. Her ne kadar eşkina taşının böbrek taşlarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmamışsa da eşkina taşının kullanan birçok insanda böbrek taşı probleminin bir daha yaşanmadığı görülmüştür.

Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?

Böbrek taşına iyi gelen eşkina balık taşından  5-8 adet alınız. Almış olduğunuz taşları bir cam bardağın içine koyunuz. Sonrasında 1 adet limonu bu taşların üzerine cam bardağın içine sıkıp bardağın ağzını kapatınız. Mide rahatsızlığı problemi yaşayan kişiler, bir tatlı kaşığı zeytinyağı da koyabilirler. Hazırlamış olduğunuz karışım, 1 gün boyunca dolapta bekletilmelidir. 1 gün sonunda karışım içindeki taşları süzünüz. Süzülen limon suyunu, sabah aç karnına ve ilk idrardan sonra içiniz. Süzülmüş olan taşlarlı da bir kenara ayırınız. Çünkü bu taşlar, 7-10 gün arasında tekrar kullanılabilir. Her sabah limon suyunu içtikten sonra tekrardan taşların üzerine limon sıkarak, ertesi sabaha kadar bekletiniz. Bu işlem döngüsel bir biçimde devam etmelidir.

Böbrek taşı tedavisin hızlı sonuç almak isteniyorsa ve taşlar büyükse, 2-4 taş havanda dövülerek cam bardağa konulur. Sonra üzerine bir tane limon sıkılarak taşların eriyinceye kadar karıştırılır. Buzdolabında 1 gün bekletildikten sonra ertesi sabah aç karnına ve ilk idrardan sonra içilir. Bu işlem aynı döngüsel mantıkla taşlar bitene kadar tekrarlanır. Mide rahatsızlığı olanlar yine aynı şekilde bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave ederek bu karışımı tüketebilirler.

Eşkina Böbrek Taşı Nasıl Bir Etkiye Sahiptir?

Eşkina böbrek taşına limon suyu ilave edildikten sonra ortaya çıkan karışımın içilmesi ile birlikte böbrekteki taşların sivri uçları eriyerek yuvarlak bir hal alır. Bu durumda yuvarlaklaşan böbrek taşlarının böbrekteki hareketi kolaylaşır ve idrar yollarından geçişleri daha rahat olur. Böylelikle böbrek taşları mesaneden çıkması da kolaylaşır.

Eşkina balık taşı, böbrek taşı ağrısına iyi gelmesinin dışında altını ıslatan çocukların tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Kullanımı kolay, doğal ve yan etkisiz bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, eşkina balık taşının kullanılmasından önce ve kullanılmasında sonra doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Bununla birlikte eşkina balık taşı haricinde önerilebilecek diğer tedavi yöntemlerinin de denemekte fayda vardır.

 

 

YORUMLAR
  1. Eşkina Balık Taşı dedi ki:

    Açıkçası insanlar için bir nevi batıl inanç durumuna dönmüş. Ama bence işe yarıyor. Çünkü çevremde 3 arkadaşım bu sayede böbrek taşını ağrısız bir şekilde düşürdü.