Böbrek Taşına Kesin Çözüm Nedir?

16.11.2016
791

Böbrek Taşına Kesin Çözüm Var mı ?

2Böbrek taşına kesin olarak çözüm olabilecek bir yöntem yada oluşmasını engelleyebilecek kesin bir çözüm yolu maalesef yoktur. böbrek taşı hastalarında yeniden tekrarlama oranı ilk 10 yıl için %50 gibi büyük bir rakamdır. Eğer böbrek taşınız var ise taşın erimesi kaybolması yada düşmesi için kesin bir çözüm olmadığı gibi yeniden oluşmasını %100 engelleyebilecek bir yol da maalesef yoktur.

Fakat kesin bir çözüm yolu olmasa da faydalı iyi etki gösteren yada tekrar oluşmasını engellemeye yardımcı olan yöntemler tabi ki vardır. Fakat %100 engellemesi söz konusu değildir. Bu yöntemler aşağıda detaylı olarak maddeler halinde verilmiştir.

Böbrek Taşı Olanlar İçin Pratik Çözümler ve Böbrek taşı oluşmaması için Pratik Çözümler olarak iki ana başlıkta konumuzu inceleyebiliriz. İlk böbrek taşı olanlar için kolay yöntemler ile başlayalım.

Böbrek Taşı Olanlar İçin Kolay Yöntemler.

1 – Bol Su İçin : Bu konuda farklı açıklamalar mevcut. Bu yüzden daha kolay anlaşılabilecek bir yöntemden bahsetmemiz gerek. Çünkü yaz ayları ile kış ayları arasındaki su tüketim farkı yada ağır aktiviteler ile spor yapanlar ile durağan bir yaşam sürenlerin farklı sıvı ihtiyaçları olacaktır. Bu yüzden tüm bu mevsim ve hayat guruplarına tek tip ve standart bir su içme miktarı belirlemek doğru olmayacaktır. Bizim önerimiz idrarınız ile alakalıdır. Ne kadar fazla su içerseniz için idrarınız ile attığınız sıvı miktarı önemlidir, Günlük 2 litre idrarla sıvı atımı önerilir. Su ihtiyacınızın tam olarak karşılanıp karşılanmadığını anlamanın bir diğer yolu da idrar renginin analizidir. Genelde susuz kalmış kişilerde idrar rengi koyulaşır. En sağlıklısı açık sarı ve şeffaf şekilde olan idrardır. İdrarınızın rengi koyu ise su tüketimini arttırmanız gerektiğinin işaretidir. İdrar renginizin açık sarıda kalmasına özen gösterin.

2 – Bol Bol Hareket Edin : Böbrek taşının oluşmasında da en büyük etken durağan yaşam tarzıdır. Hareketli bir yaşam sürenler ile düzenli spor yapanlarda böbrek taşı oluşumuna daha ender olarak rastlanmaktadır. Ayrıca mevcut taşların düşürülmesi açısından da hareketli bir yaşam önerilmektedir. Böbrek taşınız var ise yada geçmişte taş problemleriniz oldu ise durağan yaşam tarzından kurtulup daha hareketli yaşamalı mümkün ise düzenli spor yapmalısınız.

3 – Tek Tip Beslenme : Özellikle protein ve hayvansal ürünler olan peynir et süt gibi gıdaların fazla tüketimi kalsiyum taşı gibi böbrek taşlarının oluşumu ile sonuçlanabilmektedir. Böbrek taşına kesin çözüm arıyor iseniz tek tip beslenmeyi bırakmalı ve dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelisiniz. Tek bir tür gıdadan fazlaca tüketmek yerine sebze , meyve ağırlıklı sağlıklı beslenme önerilir.

4 – Ani Kilo Alma Yada kilo Kaybı : Böbrekler için sağlıklı olarak devam etmesi açısından doktorlar ani kilo alma yada ani kilo verme gibi durumları riskli bulmaktadırlar. Eğer kilolu iseniz ve zayıflamak istiyorsanız ağır diyetlerle ani olarak zayıflamak böbrekler açısından zararlı olabilir. En güzel yavaş ve kalıcı olarak kilo verme işlemidir. Aynı durum kilo alma içinde geçerlidir.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.