Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşına ne iyi gelir konusunda çok fazla şehir efsanesi ve bilgi kirliliği var. Denk geldiğimiz bütün platformlardan böbrek taşına iyi gelen bitki yada meyveler gibi konular mevcut. Gerçekten böbrek taşı için ne iyi gelir aşağıda bulabilirsiniz.

23

Genel olarak tüm üroloji çevrelerinde kabul görmüş 4 öneri böbrek taşı için etkin olarak kullanılabilir. Bu maddeler haricinde dile getirilen tüm etkiler tartışmalı etkilerdir ve gerçekten fayda sağlayıp sağlayamayacağınız kesin değildir. Bu sebeple ilk önce bu 4 maddeye yogunlaşmanızı öneririz.

Böbrek Taşını Ne Düşürür ?

Öncelikle maddeler halinde kısaca aşağıda belirtilmiştir. Fakat Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı konusunda her maddenin detaylı olarak uygulama şekli de alt kısımda verilecektir.

  • Bol Sıvı Tüketimi 
  • Hareketli Yaşam ve Egzersiz
  • Dengeli ve Sağlıklı Beslenme
  • Limonata İle Önlem

Tüm üroloji çevreleri bu 4 başlığı böbrek taşına iyi gelen oluşmasını engelleyen yada var olan taşların büyümesini durdurabilen önlemler olarak görmektedir. Hatta bu önerileri uygulayarak 5 mm ve altındaki büyüklüklerde olan taşları doğal yollar ile kendiliğinden düşürmeniz de mümkündür.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı ?

1 ) Bol Bol Su İçin.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı sorusuna ilk yanıt su içmektir. Halk arasında bol su içmek böbreği yorar gibi asılsız bilgiler bulunur. Ama korkmayın. böbrek sıvı dengesini sağlamak konusunda oldukça becerikli ve kesinlikle yorulmaz yada fazla su böbreğe zarar vermez.

Bol sıvı alarak idrar içerisinde taşlaşmaya sebep olan maddelerin yoğunluğunu azaltmış oluruz. Ayrıca var olan taşların büyümesini önlemiş oluruz. 5 mm ve altı taşlarda kendiliğinden düşme sürecini de hızlandırır. Böbrek taşı hastalarında sıvı tüketimi su şeklinde yapılması gerekmektedir. Çay kahve kola meyve suyu da sıvıdır fakat içerdiği bileşikler sebebi ile suyun yerini kesinlikle tutmaz. Hatta tam aksine taş oluşumunu hızlandırır

2 ) Hareketli Yaşam Ve Egzersizler

Taş hastalarının büyük bir bölümünün durağan bir yaşam geçirdiğini biliyor muydunuz ? Masa başı işlerde çalışanlar, şoförler vs gibi fazla efor sarf edilmeyen işlerde çalışan kişilerde taş daha sık görülür. Hareketli olmak minimize kristallerin böbrek içinde tutunması olasılığını azaltarak idrarın böbreğin her bölgesinden çok daha rahat olarak tahliyesine olanak sağlar. Bu sebeple en az su içmek kadar önemli olan diğer nokta ise bol bol hareket etmektir. Yürümek ve özellikle koşmak, iyi bir tercih olabilir. Akşamları halı saha maçı, kadınlar ise tenis ile ilgilenebilirler. Basketbol gibi sporlar zıplamayı da aktif olarak sürekli tekrarladığı için oldukça etkili yöntemlerdir. Hayat tarzınızı değiştirmek böbrek taşından kurtulmanın en kesin yolu gibi görünüyor.

3 ) Dengeli ve Sağlıklı Beslenin

Çağımız fast food çağı. Artık yediğimiz gıdaların neredeyse yarıdan fazlası hazır gıdalar. Artık insanlar tek tip beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda. Bu durum bazı maddelerin vücuda gereğinden fazla alınması ile sonuçlanmaktadır. En faydalı gıdalar bile taş oluşumunda baş rolde olabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise süt. Kalsiyum kaynağı, doğduğumuz günden bu yana süt içeriz. Sütlü tatlılar yeriz. Fakat ülkemizde görülen taş çeşitlerinin %80 i kalsiyum taşıdır.

Dengeli beslenerek her gıdadan gereğince yemek vücut kimyanızı da dengede tutacaktır. Tek bir madde kanınızda yoğunlaşmayacak her maddeden gerektiği seviyede olacaktır. Özellikle ağırlıklı olarak protein ( Et, Süt, Yumurta) ile beslenen kişiler daha fazla risk altındadır. Yeme alışkanlığınızı değiştirerek sebze ve meyveye hayatınızda daha çok yer açmanız gerekmektedir.

Bir diğer konu da kilo alımı yada kilo kaybı konusudur. Böbrek sağlığı açısından normal kilonuzu korumanız önerilir. Fazla kilolu olmak taş oluşum riskini her şekilde arttıracaktır. Ayrıca bir anda ani kilo vermek de böbrek için iyi değildir. Kilolu iseniz yavaş yavaş zayıflamaya çalışın. Eğer zayıf iseniz yine yavaş yavaş kilo almayı deneyin.

4 ) Limon Gerçekten İşe Yarıyor

Limon tüm ürologlar tarafından kabul görmüş tek yiyecek diyebiliriz. Limon pH değeri çok yüksek olup içerdiği sitrat sayesinde böbrek içerisinde taş oluşumunu başlatan süreçlere engel olmaktadır. Kalsiyum ve oksalat gibi minerallerin birbiri ile birleşerek kristalleşmesini engeller. İdrarı daha alkali bir düzeye ulaştırmada birebirdir.

Böbrek taşını ne düşürür sorusuna ilk olarak böbrek taşı olanlar bol bol limon tüketsin diyoruz. Limonu biraz ekşi ve sade olarak tüketilmesi tercih edilmeyen bir gıda türü. Bu sebeple böbrek taşı düşürmek için ne yapılmalı diye soranlara limonu en iyi limonata olarak tüketebilirsiniz diyoruz.

Limonata hazır olmamalı. Hazır limonatalarda meyve konsantresi yada özü gibi maddeler kullanılır. Bu da limonun etkisini azaltır. Ayrıca koruyucu gıdalar ve kimyasallar da mevcuttur. Bu sebeple hazır limonata yerine evde kendiniz yaptığınız limonatayı içmek en doğru yöntemdir. Su, şeker ve limonu karıştırıp günde 1 litre kadar içmek idealdir. Eğer limonatayı seviyor iseniz tüm su ihtiyacınızı bu yolla da karşılayabilirsiniz fakat şeker kullanımını biraz kısmanız önerilir.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, ameliyatlar, genel böbrek konuları ile tüm üroloji hakkında sormak istediğiniz soruları editörlerimiz cevaplamaktadır. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.