Böbrek Taşının Bitkisel Çözümü Ve Tedavisi

22.09.2018
820

Her on kişiden biri hayatının belli bir döneminde böbrek taşı sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Genelliği erkeklerden oluşan bu sağlık sorunu, kadınlarda da gözlenmektedir. Her yıl böbrek taşı sorunuyla, hastanelere çok fazla sayıda insan başvurmakta ve tedavi için çok fazla para harcanmaktadır. Bu sağlık sorununu profesyonel bir tedavi yöntemi ile çözebilmenin yanı sıra, doğal yollarla da vücuttan uzaklaştırabilmek mümkündür. Zaten %90’a yakın böbrek taşı, doğal yolla vücuttan atılmaktadır. Bu atılma sürecini hızlandırmak adına, bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmakta fayda vardır. Böbrekler işlevi açısından da oldukça önemli bir organ olduğundan dolayı, ne kadar kısa sürede tedavi edilirse o kadar kısa sürede eski sağlığına kavuşur. Aynı zamanda bu sağlık sorunu sadece böbrekleri değil, böbreklerle birlikte diğer organları da etkilemektedir. Bunun sonucunda da ciddi sağlık sorunları meydana gelmektedir.

Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler

Yaban Mersini

İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi amacıyla kullanılan son derece etkili bir bitkidir. İçeriğinde bulunan hidrokinon maddesi sayesinde, enfeksiyonlara karşı dirençli bir bitki haline gelmektedir.

Sürünen Ayrık Otu

İdrar söktürücü olarak kullanılan bu bitki, idrarın içeriğinde bulunan toksin maddelerin atılmasını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda böbrekleri temizlemekte ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Ek olarak prostat tedavisinde de kullanılmaktadır.

Isırgan Otu

A, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan bu bitki, toksin maddelerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasında görev almaktadır. İçeriğinde potasyum ve kalsiyumu da barındıran ısırgan otu, böbrek taşı için başvurulan bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Maydanoz

Ulaşımı oldukça kolay olan ve mutfağın vazgeçilmez üyesi olan maydanoz, birçok sağlık sorununda bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Oldukça faydalı olan bu bitki, böbreklerin çalışmasını hızlandırarak toksinlerin daha hızlı atılmasına olanak sağlar. Düzenli olarak tüketilmesi, böbrek taşı oluşumunu önlemektedir.

Bu bitkilerin her biri ayrı ayrı enfeksiyon oluşumunu önleyerek yada böbreklerin çalışmasını hızlandırarak etki etmektedir. Bunların yanı sıra günlük su tüketimi de böbrekler açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda lif açısından zengin besinlerin tüketilmesinde de fayda vardır.

Kür İle Bitkisel Tedavi

Avokado Çayı Kürü

Böbrek taşı düşürmede sıklıkla kullanılan bir kür yöntemidir. Kaynamış olan suyun içerisine, 2-3 gram kurutulmuş avokado yaprakları atılır. Demlenmeye bırakılır ve daha sonrasında tüketilir. Tüketim açısından genelde akşam yemeklerinden sonra önerilir. Tedavi beş gün uygulanıp, üç gün ara verilecek şekilde sürdürülür. Yan etkilere maruz kalma açısından, uzman kontrolünde devam ettirilmesi uygundur.

Gilaburu Kürü

Böbrek taşlarının çeşitli boyutları vardır. Gilaburu kürü, 5 milimetreden büyük taşları düşürmede etkili olan bir tedavi yöntemidir. Günlük hazırlanan bu kür, aç karna tüketilmelidir. Ezilen gilaburudan çıkan suyla, bir miktar normal içme suyu karıştırılarak hazırlanır ve bu karışım 24 saatte tüketilmelidir. Ekşimsi tadı bulunan bu kürü, çok az miktarda şeker ilavesi ile de tüketebilmek mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.