İçeriğe atla

Böbrek Taşının Düştüğü Nasıl Anlaşılır

Böbrek Taşının Düştüğü Nasıl Anlaşılır

43Böbrek taşının düşüp düşmediğini nasıl anlayabiliriz diye soranlar için birkaç yol mevcut. Bu yollar aşağıda başlıklar halinde yazılmıştır. Bu başlıklardan birisi sizde de oldu ise muhtemelen taşınızı dışarı atmışsınız demektir. Fakat eğer göz ile görmedi iseniz yine de bir tetkik ile teyit etmeniz gerekir.

1) Ağrı Bir anda Kesildi İse.

Genelde taş hareket ettiği için ağrı yaptığında taş ağrısı yavaş yavaş geçer. Fakat taşı mesaneye düşürdüğünüzde bir anda ağrınız kesilir ve şiddetli bir idrara sıkışma hissi hemen ardından gelir. Size de bu gibi bir durum oldu ise, ağrınız geçer geçmez idrara sıkışma durumu oldu ise taşınızı atmış olma ihtimaliniz yüksektir. Fakat yine de teyit etmek zorundasınız. Hastanede yapılacak rontgen yada Ultrason tetkiki ile teyiti birkaç dakikada gerçekleşecektir.

2) İdrardan Çıkan Bir Parça Hissetti İseniz

Bazı durumlarda idrar yaparken bir parça yada toplu bir büyük çıkış hissi olabilir. Fakat bunu gözle göremezsiniz. Bu durumda ihtimal ilk seçeneğe göre az olsa bile taşı düşürmüş olma ihtimaliniz vardır. Yine bu durumda hastanede birkaç kısa tetkik ile size sonucu söyleyeceklerdir.

3) Uzun bir Süredir Ağrı Yapmamış İse

Taşı düşürdüğünüzü fark etmemiş olabilirsiniz. Bu durumda hali ile artık ağrılarınız olmayacak daha stabil bir hayatınız olacaktır. Eğer ki birkaç aydır ağrınız hiç olmadı ise taşı düşürmüş olabilirsiniz. Ama bu durum artık kontrole gitmemenizi gerektirmez. Gerçekten düştüğünü gözünüz ile görseniz bile kontrollere gitmek önemlidir. Çünkü içeride kalan parça yada taşın düşmemiş olma ihtimali ilerde böbrek sağlığınız İçin önemlidir.

Yukarıda yazan durumlardan bir yada birden fazlasını yaşadı iseniz artık taşınızdan kurtulmuş olabilirsiniz demektir. Böbrek Taşının Düştüğü Nasıl Anlaşılır diye soranlar bir önerimiz daha var;

Taşı Gidere Gitmeden Alın.

Biraz iğrenç bir konu gibi görülebilir fakat önemlidir. Böbrek taşınızı düşürmek için önce idrar yapmanız gerekir ve genelde idrar yaparken çıkan taş bir anda giderden aşağı gider. Fakat o taşı alabilse idiniz doktorlar tarafından taşın üzerinde yapılacak analizler ile taşınızın cinsi ve taşın neden oluştuğuna dair laboratuvar sonuçları çıkarılabilirdi. Bu sonuçlara göre ilaç ve diyet önerileri verilebilir ve bir daha oluşmasının önüne geçilebilirdi.

Bu sebeple düşürdüğünüz taş altın kadar değerlidir. Sizlere tavsiyemiz ağrınız varken yada ağrınız kesildiğinde birkaç gün boyunca gider harici bir yere yada şişe tarzı yerlere idrarınızı yapmaktır. Bu sayede eğer taş düşerse laboratuvar için elinizde olacaktır. Erkekler için bu uygulama daha kolay olacaktır fakat kadınlar için bunu uygulamak daha zor olacak.

Bize Sorun.

3Böbrek taşı, taş kırma ve düşürme, taş ameliyatları gibi tüm böbrekler ile ilgili sorularınızı yanıtlıyoruz . Bizlere soru sormak isteyenler soru sor kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sorduğunuz soruları editörlerimiz aynı gün içinde cevaplamaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Böbrek Taşının Düştüğü Nasıl Anlaşılır” üzerine 2 yorum

 1. Nesrin der ki:

  Merhaba ben 24yasindayim ikinci bebegimi bekliyirum 4aylik oldu ama siddetli bobrek agrim oldu doktora gittigimde bobregimde 2mm buyuklukte bi tas oldugunu soyledi biran once alinmasi gerekiyormus amelyatla a riskli bi amelyat oldugu icin beni surekli baska hastanelere gonderip dururyorlar ne yapmaliym amelyat bebegim icin zararli olurmu yada olmazsam bi zarari olurmu bide bi haftadr agrim yok bol miktarda su iciyorum acaba tasi dusurmus olabilirmiyim cevabinizi bekliyorum cok tesekurler

  Cevapla
  • Reyhan der ki:

   Benimde ayni durumdaydim.agrim kesilmisti fakat enfeksiyon devam ettiginden urs uygulandi.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri