İçeriğe atla

Böbrek Taşının Yerinden Oynaması ve Kanalı Tıkaması

Böbrek Taşının Yerinden Oynaması

34Böbrek Taşının yerinden oynaması ilk olarak ağrı ile belirti verir. Her durumda taş yerinden oynadığı anda düşecektir anlamına gelmez. Çoğu durumda taş yerinden oynayabilir ama kanalı düşmez. Bu durum geçici ve normal taş düşürme ağrısına oranla daha hafif bir ağrı ile kendini gösterir ve genelde birkaç saat içinde ağrı kesilir. Bu gibi durumları böbrek taşı olanlar birçok kez yaşamıştır. Taşın yerinden oynaması hareketli bir günün sonunda gerçekleşebilir. Örnek olarak koşu yaptığınız futbol oynadığınız yada başka türlü çok hareketli egzersizlerden sonra sıklıkla gerçekleşir. Genelde taş hastaları bu sebepten ağır hareket ve spor aktivitelerinden uzak durmaya çalışırlar. Fakat bu hareketler sayesinden böbrek taşınızı düşşürebilirsiniz. Ağrıya gögüs gererek taşınızı düşürebilirsiniz. Özellikle de küçük boyutlu taşlar için geçerlidir.

Böbrek Taşının Kanalı Tıkaması Belirtileri 

Böbrek taşı kanalı tıkarsa ne olur ? Böbrek taşı yerinden oynayıp kanala düştüğü zaman en aşırı ağrılar bu andan itibaren başlar. Böbrek kanalı olan üreter kısmında taş sebebi ile kısmen yada tamamen idrar geçişi engellenebilir.  Böbrek taşının kanalı tıkaması belirtileri genelde ağrının dayanılamayacak kadar şiddetlenmesi durumu ile başlar. Bu gibi durumlarda acile giderek taşın yeri ve boyutu ile ilgili olarak doktorunuzun kararına göre hareket etmelisiniz.

Böbrek Taşı Kanalda Kalırsa Ne Olur

Özellikle idrar kanalı olan “üreterin” genişliğinden daha büyük boyutlardaki taşların idrar kanalına düşmesi sebebi ile geçmeyen tıkanmalar oluşabilir. Böbrek taşı kanalda kalır ve aşağı düşmez. Bu gibi durumlarda taşa bulunduğu yerde müdahale gerekebilir. Ne şekilde müdahale edileceğini doktorunuz Belirleyecektir.

Kanala Düşen Taş Nasıl Düşer

Böbrek taşının idrar yoluna düşmesi büyük bir ihtimal ile taşınızdan belli bir süre sonra kurtulacağınız anlamına gelmektedir. Genelde 0,1 ila 0,6 cm aralığındaki taşlar ağrılı olsa da büyük oranda normal yollardan düşebilmektedir. Fakat bu boyuttan daha büyük taşlar müdahale ile alınabilir. Özellikle 0,9 ve üzeri tek parça halinde olan taşlar için neredeyse müdahale oranı %95 aralığındadır.
Kanala düşen böbrek taşı nasıl düşer sorusuna verilebilecek en iyi yanıt bol su içmek olacaktır. Bol su içmek üreter kanalında biriken idrar miktarını arttırıp taş üzerindeki basıncı yükseltir. Bu sayede taşın mesaneye inme süresi biraz daha kısalabilir. Fakat bol su içmenin ağrının giderilmesi açısından bir etkisi yoktur.
Böbrek taşı kanalı indiği anda şiddetli dayanılmayacak kadar yüksek ağrılar ile kendini belli eder. Bu gibi durumlarda acile müracaat önerilir. Çünkü taşın idrar kanalını tamamen tıkaması durumunda kendi başınıza doğal yollardan düşmeyebilir. Çoğu insan zaten tüm ağrılarda acile başvurmaktadır çünkü taş ağrıları gerçekten dayanılmaz ağrılardan birisidir.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Böbrek Taşının Yerinden Oynaması ve Kanalı Tıkaması” üzerine bir yorum

  1. Vedat der ki:

    Merhaba

    Yaklaşık 1,5 hafta önce doktora siddetli agrıyla ikinci kez gittigimde taşın mesaneye düştüğü söylendi ve ilaç verildi. Bu süreçten sonra gün içerisinde inanılmaz agrılara neden olan durumlar oldu. Ağrı kesici iğnelerin üzerine yapılan ardarda serumların hiç faydası olmayan geceler hissettim. Şimdi ise idrarı yaparken hem idrar basınçlı gelmiyor hemde idrar geldigi anda sanki mesanede bsey şişip patlayacakmıs gibi bir agrı yanma oluyor agrımda dinmiyor sizce napılabilinr taş mesanede bu kadar uzun süre kalır mı veya bı siddette uUn süren agrılar yaparmı 1,5 hafta gecmesine ragmen?

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir