Böbrek Taşının Yerinden Oynaması ve Kanalı Tıkaması

16.11.2016
1.807

Böbrek Taşının Yerinden Oynaması

34Böbrek Taşının yerinden oynaması ilk olarak ağrı ile belirti verir. Her durumda taş yerinden oynadığı anda düşecektir anlamına gelmez. Çoğu durumda taş yerinden oynayabilir ama kanalı düşmez. Bu durum geçici ve normal taş düşürme ağrısına oranla daha hafif bir ağrı ile kendini gösterir ve genelde birkaç saat içinde ağrı kesilir. Bu gibi durumları böbrek taşı olanlar birçok kez yaşamıştır. Taşın yerinden oynaması hareketli bir günün sonunda gerçekleşebilir. Örnek olarak koşu yaptığınız futbol oynadığınız yada başka türlü çok hareketli egzersizlerden sonra sıklıkla gerçekleşir. Genelde taş hastaları bu sebepten ağır hareket ve spor aktivitelerinden uzak durmaya çalışırlar. Fakat bu hareketler sayesinden böbrek taşınızı düşşürebilirsiniz. Ağrıya gögüs gererek taşınızı düşürebilirsiniz. Özellikle de küçük boyutlu taşlar için geçerlidir.

Böbrek Taşının Kanalı Tıkaması Belirtileri 

Böbrek taşı kanalı tıkarsa ne olur ? Böbrek taşı yerinden oynayıp kanala düştüğü zaman en aşırı ağrılar bu andan itibaren başlar. Böbrek kanalı olan üreter kısmında taş sebebi ile kısmen yada tamamen idrar geçişi engellenebilir.  Böbrek taşının kanalı tıkaması belirtileri genelde ağrının dayanılamayacak kadar şiddetlenmesi durumu ile başlar. Bu gibi durumlarda acile giderek taşın yeri ve boyutu ile ilgili olarak doktorunuzun kararına göre hareket etmelisiniz.

Böbrek Taşı Kanalda Kalırsa Ne Olur

Özellikle idrar kanalı olan “üreterin” genişliğinden daha büyük boyutlardaki taşların idrar kanalına düşmesi sebebi ile geçmeyen tıkanmalar oluşabilir. Böbrek taşı kanalda kalır ve aşağı düşmez. Bu gibi durumlarda taşa bulunduğu yerde müdahale gerekebilir. Ne şekilde müdahale edileceğini doktorunuz Belirleyecektir.

Kanala Düşen Taş Nasıl Düşer

Böbrek taşının idrar yoluna düşmesi büyük bir ihtimal ile taşınızdan belli bir süre sonra kurtulacağınız anlamına gelmektedir. Genelde 0,1 ila 0,6 cm aralığındaki taşlar ağrılı olsa da büyük oranda normal yollardan düşebilmektedir. Fakat bu boyuttan daha büyük taşlar müdahale ile alınabilir. Özellikle 0,9 ve üzeri tek parça halinde olan taşlar için neredeyse müdahale oranı %95 aralığındadır.
Kanala düşen böbrek taşı nasıl düşer sorusuna verilebilecek en iyi yanıt bol su içmek olacaktır. Bol su içmek üreter kanalında biriken idrar miktarını arttırıp taş üzerindeki basıncı yükseltir. Bu sayede taşın mesaneye inme süresi biraz daha kısalabilir. Fakat bol su içmenin ağrının giderilmesi açısından bir etkisi yoktur.
Böbrek taşı kanalı indiği anda şiddetli dayanılmayacak kadar yüksek ağrılar ile kendini belli eder. Bu gibi durumlarda acile müracaat önerilir. Çünkü taşın idrar kanalını tamamen tıkaması durumunda kendi başınıza doğal yollardan düşmeyebilir. Çoğu insan zaten tüm ağrılarda acile başvurmaktadır çünkü taş ağrıları gerçekten dayanılmaz ağrılardan birisidir.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Vedat dedi ki:

  Merhaba

  Yaklaşık 1,5 hafta önce doktora siddetli agrıyla ikinci kez gittigimde taşın mesaneye düştüğü söylendi ve ilaç verildi. Bu süreçten sonra gün içerisinde inanılmaz agrılara neden olan durumlar oldu. Ağrı kesici iğnelerin üzerine yapılan ardarda serumların hiç faydası olmayan geceler hissettim. Şimdi ise idrarı yaparken hem idrar basınçlı gelmiyor hemde idrar geldigi anda sanki mesanede bsey şişip patlayacakmıs gibi bir agrı yanma oluyor agrımda dinmiyor sizce napılabilinr taş mesanede bu kadar uzun süre kalır mı veya bı siddette uUn süren agrılar yaparmı 1,5 hafta gecmesine ragmen?

  1. Biri dedi ki:

   Belki taş orda tıkanıklık yapmıştır doktora git

 2. Esat dedi ki:

  Merhaba
  İdrar kanalına düşen ve alt kısma kadar inen taş kendiliğinden düşer mi, düşerse ne kadar sürede düşer?

 3. Esat dedi ki:

  Taşın büyüklüğü 7mm uzunluk 4-5 mm genişliği var

 4. mehmet dedi ki:

  slm ben de doktor sol da 7 mm tas var esw yapalim dedi yaptirdim 3 seans ve kirildi parcalar halinde dökersin dedi bi turlu dökülmedi bazen ara ara sancilar oluyor su icim biraz rahatlatiyorum kendimi 2 ay sonra tekrar gittim böbrekte etin arasinda bu tas düsmesi zor dedi ameliyattan baskasi kurtarmaz dedi diger baska doktor neyapacagimi bilemedim gunluk islerimden mahrum kaliyorum neyapmam gerekir kafayi siyiracam .

 5. erhan dedi ki:

  arkadaşlar geçen gün bendede taş düşürme olayı oldu . kanala düşmüş doktora gittim ufak milimetrik dedi bol miktarda su iç dedi gün içerisinde çok miktarda su içiyordum artık su gördüğüm zaman midem bulanıyordu . avakado  yaprağı çayı yap dediler iç dediler 1 yada iki tane avakado yaprağı 1 ,5 su bardağını ateşe koydum ve kısık ateşte 10 dakika kaynattım . ılık şekilde içtim şeker katmadan . sabah oldu lavaboya gittim pırt diye bir sey oldu baktım ki taş düşmüş rahatladım

 6. Hale dedi ki:

  Merhaba bugün agrı ile Dr gittim ve 12mm taş kanalı tıkadığı söyledi kanaldan cerrahi yöntemle alınabileceği söylendi ancak ben daha önce aynı yöntemle başvurmuştum ve kanalı deldiler ölümden döndüm bu taş normal yolla düşmezmı

 7. Hasan dedi ki:

  Arkadaşlar 1haftadr ameliyat oldum idrar yaparken belime vuruyor ve 2 gün kan geldi sonra kesildi 4 gün sonra yine sadece kan geliyor ve penis te çok ağrı var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

 8. gülden dedi ki:

  merhaba hocam 2 aylık hamileyim ilk defa taş düşürüyorum iki defa bi gün arayla hastaneye gittim iki tane taş var dediler boyutunu sormaya bile halim yoktu kanala düşmüştür dediler hamile olduğum için ilaç ya da başka tedavi yapamıyorlar sürekli yediğimi kusuyorum ve hâlâ geçmeyen hafif sancı var böbreğim de ne yapmam gerekiyor ne kadar sürede geçer bebeğime zarar verir mi