Böbrek Taşının Zararları Nelerdir.

28.11.2016
1.145

Böbrek Taşının Zararları Nelerdir

23Böbrek taşı normal şartlarda böbrekte olmaması gereken bir süreç sonunda oluşan ve varlığı ile tüm üst ve alt üriner sistemin dengelerini bozan bir hastalıktır. Böbrek taşı vücutta farklı yollarla zarar verebilmektedir. Öncelikle zararı kendisine yani böbreğe olmaktadır. Sonrasında ise alt üriner sisteme zararları olmaktadır.

Böbrek taşının bilinen zararları aşağıda listeler halinde verilmiştir. Her bir maddenin açıklaması ile zararlarını öğrenebilirsiniz. ayrıca aşağıda böbrek taşından kurtulmak için teknolojinin de yardımı ile yeni gelişen yeni yöntemlerden bahsedeceğiz. Artık böbrek taşı eskilerde olduğu kadar problem oluşturan bir hastalık değil.

Böbrek Taşı Zararlımıdır 

 • Böbrek Taşı Gaz Yapar mı ? : bu soru tartışmalı da olsa mide bulantısı kusma gibi belirtiler ile bilikte gelişebilir.
 • Hayat Kalitesini Düşürür : Böbrek taşının en belirgin zararı yaşam kalitesinde düşüşe neden olmasıdır. Sürekli ağrılar hayatı dayanılmaz kılabilir. Spor yapamaz, fazla hareket edemez birçok gıda türünü tüketemezsiniz. Sırt kasık karın ve bacaklara varana dek birçok yere böbrek ağrısı yayılarak sancısı ile dayanılmaz acılar yaşatabilir.
 • Sık Sık Enfeksiyonlara Sebep Olur :  böbrek taşı alt ve üst idrar yollarında sık sık enfeksiyonlara neden olur. Bu enfeksiyonların çoğu genellikle kendiliğinden kaybolan tarz kısa süreli ve hafif enfeksiyonlardır. Fakat tedavi edilmez ise ciddi iltihap problemlerine yol açabilir. Bu durumda böbrek kaybına varabilecek ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayacaktır.
 • Üreter ve Üretra Zedelenmelerine Sebep Olur : Özellikle düzensiz konturlu ve nisbi büyük taşlar düşerken yada yerinden oynadığı zamanlarda bulunduğu bölğelerde tahriş, zedelenme, ödem gibi sorunların oluşmasına sebep olabilir. Bu durumlardan en sık karşılaşılanı taş tıkanması sebebi ile üretra darlıkları gibi şikayetlerdir.
 • İdrar Yollarını Tıkayabilir : Bazı böbrek taşları idrar kanalından büyük olabilir. Bu gibi durumlarda hiç beklemediğiniz bir anda taş idrar kanalına düşer ve idrar akımını tamamen kesebilir. Bu gibi durumlarda acil müdahaleye gerek duyulabilir. Ayrıca üretra kısmında tıkanması durumunda ise idrarınızı hiçbir şekilde yapamazsınız ve dolan mesaneniz bir katater yardımı ile karından girilerek boşaltılır. Bu gibi durumlar böbrek taşının düşme aşamasında oluşan problemlerdir.
 • Böbrekte Hidronefroz (Şişme) Yapabilir : Hidronefroz böbrek için ciddi bir problemdir. Böbreğin normal boyutlarından daha büyük boyutlara doğru şişmesi durumudur. Böbrek taşı böbreğin süzdüğü idrarın pelvis yardımı ile dışarı atılmasını engelliyor ise böbrekte şişme ve fonksiyon kaybına neden olabilir. Tedavi edilmez ise böbrek kaybına neden olabilir. Böbrek Taşı Böbreği Çürütür mü Diye soran kullanıcılarımıza yanıt olarak şunu söyleyebiliriz. İhtimal düşüktür fakat özellikle büyük boyutlarda yada birden fazla taş oluşması durumunda gerekli takip ve tedavi yapılmaz ise böbrek fonksiyonlarının tamamen kaybına yol açabilir.
 • Böbrek Taşı Ateş Yapar mı: Böbrek taşının bazı yan etkileride bulunur. Bu yan etkiler üriner sistem dışanda gerçekleşen yan etkilerdir. Böbrek taşı mide bulantısına kusmalara neden olabilir. Ayrıca şiddetli kasık ağrıları ve mide alt kısmında aci gibi yan etkileri görülebilir.

Böbrek Taşı Zararlımıdır konusunda yukarıki maddeler yeterli düzeyde bilgiler vermektedir. Böbrek taşı hafife alınmadan tedavi yollarını araştırmak önemlidir.

Bu Hataları Yapmayın!!

Genellikle sol yada sağ yan ağrısı şikayeti ile doktora başvuran kişilerde böbrek taşı teşhisi konur ve tetkikler yapılır. Doktoru taşının olduğunu söyleyip kontrol amacı ile 2-3 ay sonrasına randevu verir. Fakat hastanın bir daha ağrısı tekrarlanmaz ve o da artık kontrollere gitmez. Böyle bir durumda taşın düşüp düşmediğini bilmemektesiniz. Bu yüzden böbrek taşı zararlarını göz önünde bulundurarak böbrek sağlığı açısından ağrınız olmasa bile böbrek taşının tamamen kaybolduğunu görene kadar kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Aksi durumda söz konusu zararları görebilir. Beklemediğiniz an böbreklerde bir hasar oluşması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böbrek Taşına Yeni Çözümler!

 1. ESWL Taş Kırma İçin Bakınız!
 2. Perkütan Nefrolitototmi Kapalı Ameliyatı İçin Bakınız

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

YORUMLAR
 1. Ali dayi dedi ki:

  2 CM TAS VAR SOL BOBREKTE NE YAPACAGIM BILMIYORUM ILLEDE AMELIYATMI…BILGILER ICIN TSK.

 2. Cemre dedi ki:

  İyi günler. Yıllar önce babam böbrek taşlarını aldırdi fakat geçen sene sağ böbreğinin %40’ının işlevini kaybettiğini öğrendik. Şu sıralar gece 3 gibi ağrıları oluyor ama lavaboya gittikten sonra sabaha kadar deliksiz uyuduğunu söylüyor. Sabah da hafif bir ağrı oluyor dedi. Kontrollere gitmesi için ısrar ediyorum fakat benim korkum şu. Eğer olurda böbreğini aldırmak isterse diğer böbrek de ilerde taş oluşma riski var mı? Yardımcı olur musunuz acaba