İçeriğe atla

Böbrek Titremesi Nedenleri ve Tedavisi

Birçok insanda bel kısmında titreme ve seyirme sıkça görülür. Özellikle kalp atması gibi kas spazmları gibi etki gösteren bu titremeler bazı durumlarda haftalarca ve ara ara sürebilir.  Böbrekte kıpırtı yada böbrek hareket ediyormuş hissi dahi uyandırabilir.

Böbrek bölgesinde titreme birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilmektedir. Böbrek titremesi tedavisi bu nedene bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Genellikle halk arasında herhangi bir ağrıya sebep olmadığı için göz ardı edilmektedir. Fakat uzun süreli durumlar kesinlikle kontrol gerektirmektedir.

Böbrek Titremesi Nedenleri

Böbrek ve Bel kısmında sağ yada sol tarafta titreme görülmesinin en sık nedenleri

 • Böbreklerde meydana gelebilecek bir enfeksiyon durumu,
 • Böbrek Düşmesi,
 • Böbreklerde Fonskiyon kayıpları
 • Şeker ve Tansiyona Bağlı Damar Sertleşme ve Basınç Problemleri
 • Bazı Durumlarda Zararsız Kas Spazmları

Böbrek hizasında titreme neden olur sorusuna kesinlikle böbrekte meydana gelen bir sorun kaynaklıdır demek çok zordur. Farklı nedenleri de olabilir. Fakat özellikle enfeksiyon sorunları bu gibi kalp atması şeklinde gelişen kas seyirmelerine neden olabilmektedir. Bu sebeple her ne olursa olsun ciddiye alarak böbrek ve alt ile üst üriner sistem kontrolü yaptırmanız önemlidir. Bir hastalık kaynaklı ise erken teşhisin önemi oldukça büyüktür.

Böbrek Titremesi Tedavisi

Öncelikle nedeni belirlenmek amacı ile bazı test ve tetkikler yapılmaktadır. Genellikle ilk olarak kan ve idrar tetkiki yapılmaktadır. Sonrasında gerekli görülmesi halinde radyolojik görüntüleme tetkiklerinden olan rontgen,  ultrason ve tomografi gibi tetkiklere başvurulabilir. Eğer bu tetkik sonuçlarına göre bir sorun çıkmaz ise başka kliniğe sevk edilebilir yada kas sorunlarından kaynaklı ise bazı ilaç ve kremler ile tedavi sonlandırılabilir. Eğer böbrek kaynaklı ise enfeksiyon sorunlarında antibiyotik ve bol sıvı alımı gibi öneriler ve reçete ile tedavisi yapılır. Daha ciddi bir sorun söz konusu ise tedavi çok uzun süreli ve çeşitli yol ve yöntemler kullanılarak yapılmaktadır.

Bize Sorun!

Böbrek Kısmında Seyirme, Böbrek Titremesi, Böbrek Atması, gibi sorunlara ait tam olarak gerçekleşme şekline ve tasvirine göre aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmından sorularını bizlere iletebilirler. Sorularınız günlük olarak editörlerimiz tarafından cevaplanmaktadır.

Böbrek Titremesi Nedenleri ve Tedavisi” üzerine 8 yorum

 1. Serkan Selim der ki:

  Böbrek Seyirmesi Belirtileri Görüyorum, Böbrek seyirmesinin nedeni tam olarak ne olabilir. Böbreklerden mi kaslardan mıdır sizce

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Her ikisinden de kaynaklanabilmekte. Bu sebeple böbrek seyirmesi gördüğünüzde böbreklerden ufak bir check-up yaptırmanız faydanıza olacaktır.

   Cevapla
 2. Gokhan Uras der ki:

  Birkac gundur ozellikle sol bobregimde arka tarafta titreme meydana geliyor. Psikolojik olabilir dedim ama yok bugun yormaya da basladi. Sivisi bitmis bir sey gibi ya da surekli sanki baloncuk yapiyor. Idrarimda bir sey yok ya da sivi tuketmem az degil. Ne olabilir sebebi?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   @Gökhan Uras,

   böbrek seyirmesi, basit bir kas krampı da olabileceği gibi böbrekler ile alakalı bir sorunun habercisi de olabilir. Bir test veya tetkik yapılmadan böbrek seyirmesi nedenleri hakkında bilgi verilmesi imkansız. Bu sebeple olası bir sorunun erken teşhisi için bir kan idrar ve ultrason gibi genel kontrol muayenesi olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Seyma der ki:

  Merhaba, böbrek seyirmesi kontrolü için hangi bölüme randevu almam gerekiyo?

  Cevapla
 4. sezer canbolat der ki:

  merhaba. 25 yasındayım 2009 yılında  sag böbrek cıkısında daralma oldugu ıcın acık amelıyat oldum. kanımda faktör 7 eksıklıgı cıktı amelıyat sırasında ve sonrasında ılac verıldı .2010 da tekrar rahatsızlandım hastane gıttıgımde  bazı tektıkler yapıldı 3 adet taş oldugu belırlerdı ıdrarımdan sürekli kan gelmektedır .faktör 7 yuzunden taşları aldıramadım .1 senedir  de aşırı rahatsız edıcı titremeler oldugu gibi idrardan kan da gelmektedır .  hocam ne yapmam gerek sıgortam da yok yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 5. Cgdm der ki:

  Merhaba bundan 7-8 yıl
  Önce birden iki boşluğuma da kalp atışı hissinde agrilar girdi 15-20 saniye devam etti ve hiç birşey olmamış gibi geçti sonrasında tekrarladı ayda 1 3 ayda bir bazen geçti tamamen dr gittim ilaçlı emar birkaç tetkik istediler herşey temiz çıktı kas ile ilgili olabilir denildi uzun suredir bisi yoktu fakat şimdi tekrar basladi ne yapmam gerek yardımcı olursanız memnun olurum

  Cevapla
 6. Yakup der ki:

  6gundur hastenededim hiçbirşey yiyip icemiyotum zaman zaman kuruyorum bobrrgimde 6.3mm taş 2 3 adet olmak üzere film çekip bn yetiş istedim kanalda varmış alcaklar ama bobrektekiler kalcakmis bobrrgimde guruldama ve arka tarafta atma meydana geliyor sebebi ne olabiliru

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri