Böbrek Tomografisi Nasıl Çekilir Ne Kadar Sürer ?

16.08.2018
1.784

Böbrek tomografisinin çekim şekli bilgisayardaki x-ışını kullanılarak gerçekleşir. Bu ışın sayesinde vücut içinde yer alan bazı kitle ve tümörlerin  oluşumunda, hastalığın tedavisi ,hastalığın kesitsel görüntüsünü net bir şekilde alabilmek için  bu cihaz ile işlem yapılır. Hasta dümdüz hiç bir yere hareket etmeyecek şekilde bekletilerek ,manuel uzaktan kumanda sistemi kullanılarak gantry açıklığına girer.İnceleme sırasında hasta bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatar.. X-ışınının etkisi ile işlem en iyi şekilde gerçekleştirilir.BT işlemi başarılı sonuçları sağlamak için kullanılan cihazdır. Bu sistematik araç sayesinde hastalığın seyri daha çok netliğe kavuşur.Radyolojik teşhis yöntemi böbrek hastalığının aşamalarının ne boyutta olduğunu ele alır. Daha sonra x-ışınları ile kist ve tümörlerin izine rastlanır.Bu cihaz bir bilgisayara bağlı bir şekilde kullanılır.Dokular  dedektörler ile vücuda yayılan kist ve tümörlerin kesitsel görüntüsü ile izlenir.Bu kitlenin büyüklüğü küçüklüğü kesede kendini belli etmeye başlar ve her şey canlı bir şekilde izlenir.Tümörlerin çeşitleri de bu işlem sonrası ortaya çıkar ve tedavi hastalığın seyrine göre yön bulmaya başlar. Böbrek tomografisinin çekimi kolay bir  sistemdir. Hasta fazla bekletilemez. Çünkü bu cihazlarda radyasyon oranı çok fazladır. Zarar verebilir. İşlem hızlı bir şekilde gerçekleşerek ,kesin sonuç ve tedavi işlemi için doktor gözetiminde bazı kararlar alınır.

 

Tomografi görüntüsünde bütün veriler çekim sonrası optik bir diskte depolanır. X-ışınları kemiklerin ve yumuşak dokuların yerleşimini izlemeye yardımcı olur. Kese şeklinde ortaya çıkan tümörler mercek altına alınarak ,incelenmek üzere gönderilir. Kanserli hücrelerin oluşumu ve ilerlemesi de bu sayede takip altına alınır.BT işlemleri böbreklerde yapılır ve kanserin seyri bu sayede kesinliğe kavuşulur. Ameliyat kararları için hasta bir süre gözetim altında tutularak,damar yolu açılır ve gerekli sıvılar damar yolundan alınarak,tıkalı bölgelerin açılmasına yardımcı olur.Kemoterapi, radyoterapi işlemi ise kanser teşhisi konulduktan sonra uygulanır. BT, üstün özelliklere sahip olduğundan vücut içine yerleşmiş kanserli hücreleri tümörleri net bir şekilde görmeye olanak tanır. Böylece hasta için gerekli işlemeler yapılmaya başlar. Ameliyat gerekebilir. Ameliyat için ise doktor belirli günü vererek,tedaviye başlar.

 

 Böbrek Tomografisi Hangi Durumlarda Çekilir ?

 

-Böbrek sağlığının ansızın artmasında ve böbrek yetmezliğine neden olan durumların saptanmasında x-ışınları BT Yöntemi ile yapılır. Hastalığın seyri dikkate alınır.

 

– Kanserli hücrelerin çoğalmasında,böbrek kanseri riskini arttıran durumlarda,kist ve tümörlerin bir kesede büyüklük ve küçüklük seviyesine göre test edilerek ,tedavi yapılması için BT sistemi ile kontrollü tedavi işlemi x-ışınları ile izlenir. Ve kistin türüne göre ameliyat işlemleri ya da kemoterapi uygulaması kanser tanısı ile başlatılır.

 

İlaç tedavisi uzun sürebilir,ve bir süre bu kanserli kitleler takip edilerek,ameliyatla alınır.Böbreğin zarar görmemesi için önce tedavi işlemi yapılır,tedavi sonuç vermez ise böbrek alınarak yeni nakil için bekletilir.Nakil için uygun doku geeklidir. Bu doku uyumluluğu için vercinin hasta olmaması ve gerekli sağlık kontrollerinden geçmiş olması gerekir. Bunun için vericiden kan ve idrar örneği alınarak sonucun pozitif olması beklenilir. Sonuç pozitif ise nakil işlemi gerçekleştirilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.