Böbrek Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

11.05.2018
567

Böbrek tüberkülozu akciğer ve akciğerlerin arasında bulunan lenflerde enfeksiyon durumunun olması ile beraber bu enfeksiyonun böbreklere ulaşması ile ortaya çıkmaktadır. Kan ile beraber böbreklere taşınan enfeksiyon tüm böbreğin iltihaplanmasına neden olur. Ayrıca tüm idrar yollarına ve mesaneye yayılarak vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Böbrek Tüberkülozu Belirtileri 

Vücutta ağır ilerleyen bir hastalık olduğu için öncelikle akciğerlerde görülen enfeksiyon zamanla böbreklere ulaşabilmektedir. Çok sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, acil idrar ihtiyacının olması ve sürekli işeme isteğinin olması hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Akciğer enfeksiyonunun kontrol altına alınmadığı için meydana gelen böbrek tüberkülozu hafif göğüs ağrıları da yapabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun süren sistit durumu ve bu durumda kullanılmayan antibiyotik tedavisi de hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır.

Akciğer ve akciğerde bulunan lenfler enfeksiyon halinde mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Vücutta sinsi bir şekilde ilerleyen böbrek tüberkülozu tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine neden olacaktır. Ayrıca mesane ve idrar yollarında sürekli olarak iltihaplanma olacaktır.

Böbrek Tüberkülozu Tedavisi 

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek tüberküloz rahatsızlığında da erken tanının olması hastanın böbrek sağlığını sorumasına yardımcı olacaktır. Bu dönemde hastalığa sebep olan faktörün öncelikli olarak tedavisi gerekmektedir. Doktor teşhisi sonrasında antibiyotik tedaviye başlanmalıdır. Çok geç kalınan noktalarda hastanın böbrek işlevini yerine getirmediği ya da çok az çalıştığı görülmektedir. Bu durumda da diyaliz yada böbrek nakli söz konusu olmaktadır.

Hasta tedavi sırasında antibiyotik kullanımı ile birlikte beslenmesine ve sıvı tüketimine dikkat etmelidir. İlerleyen durumlarda hastanın sürekli olarak gözlem altında tutulması gerekir. Böbrek tüberkülozu diğer organlara kısa sürede zarar vermektedir. Enfeksiyonun sebep olduğu bakteriler iç organlara kan yolu ile taşındığından hastalık kontrol altına alınmaz ise hasta hayatını kaybetme noktasına gelecektir.

Böbrek tüberkülozu yüzünden hayatını kaybeden hastalarda öncelikle akciğer enfeksiyonları görülmektedir. Hastalığın ilk aşamasından itibaren mutlaka kontrol edilmesi ve tedavinin hızlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Hastanın 2 yıla yakın medikal tedavisinin yapılması ve sonrasında da belirli aralıklar ile kontrol yaptırması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.