Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezi

Böbrek üstü bezi belirtilerine geçmeden önce böbrek üstü bezine değinmekte fayda var. Böbrek üstü bezleri, her iki böbreğin üstünde bulunan üçgen şekilli dokulardır. Bu bezlerin vücudumuzdaki görevi ise hormonları sentezlemektir. Her ne kadar az miktarda hormon üretme fonksiyonuna sahip olsalar da böbrek üstü bezlerinin üretmiş olduğu hormonlar vücudumuz için oldukça önemli sayılan hormonlardır. Canlıların yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri açısından büyük önem taşıyan bu bezlerin, işlevsel olarak bozulması sonucunda canlının vücut çalışma sisteminde de problemlere neden olur. İç ve dış böbrek üstü bezleri olarak toplamda her böbrekte iki kısım olan böbrek üstü bezlerinin iç kısmındakine “medulla”, dış kısmındakine ise “korteks” adı verilmektedir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları insan yaşamında sıklıkla karşılaşılabilen hastalıklardır. Bu böbrek üstü bezi hastalıkları belirtilerine dikkat etmek gerekir. Böbrek üstü bezi hastalıkları belirtileri, böbrek üstünde buluna kabuğun hasar görmesi nedeniyle böbrek üstü bezlerinin yeterince hormon üretememesi sonucunda ortaya çıkan belirtilerdir. Bu noktada böbrek üstü bezi hastalıklarının meydana gelmesinde, böbrek üstü bezi yetmezliğinin sonucunda yeteri derecede hormonun vücutta üretilmemesinden kaynaklanmaktadır.  Özellikle kanser ve tüberküloz hastalarının böbrek bezi hastalıklarına yakalanma risklerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları belirtileri şu şekildedir:

  • Yorgunluk hissi, böbrek üstü bezi hastalıkları belirtilerinden biridir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, sürekli olarak enerji kaybına uğramaktadır. Bunun sonucunda da kaslar zayıflar ve doğal bir yorgunluk hissi oluşur.
  • Böbrek üstü hastalıların yakalanmış olan bir kişinin cildinde bazı renk değişimleri meydana gelir. Bu noktada kişinin derisi koyu kahverengiye dönüşerek, cilt rengi koyulaşır.
  • Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklar ve iştahsızlık sonucunda böbrek üstü bezi hastalıklarını yakalanmış bir kişide kilo kaybı gözlemlenir.
  • Hastalığa maruz kalmış kişinin kan basıncı azalabilir. Bunun sonucunda da kalp atış ritimlerinde değişiklikler olabilir.
  • Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde sık sık bayılma nöbetleri görülebilir.
  • Böbrek üstü hastalıkları belirtilerinden biri de ağız içerisinde ağrı olmasıdır. Bu noktada kişiler sürekli olarak tuz tüketme ihtiyacı hissine kapılacaklardır.
  • Kusma ve mide bulantısı da yine bu hastalığa yakalanan kişilerde görülebilecek belirtilerden bir tanesidir.
  • Fazlasıyla agresif davranma, sinirlilik hali ve sürekli stresli tavırlar da bu hastalığın belirtisidir.
  • Böbrek üstü bezi hastalığına yakalan bir kişi depresyona girebilir. Depresyona giren kişinin de depresyondan çıkması bir hayli zor olur.
  • Son olarak böbrek bezi hastalığına maruz kalan kişilerde sıcak ve soğuğa karşı ekstra bir duyarlılık görülür.

Böbrek üstü bezi hastalıkları belirtileri arasında en yaygın olanlarını değindik. Ancak bunların haricinde bu hastalığa yakalanan kişilerde koltuk altı ve genital bölgede kıllanma azalır, terleme azalır ve yüksek tansiyon artar. Bu belirtilerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanızda fayda var.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.