Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek üstü bezi belirtilerine geçmeden önce böbrek üstü bezine değinmekte fayda var. Böbrek üstü bezleri, her iki böbreğin üstünde bulunan üçgen şekilli dokulardır. Bu bezlerin vücudumuzdaki görevi ise hormonları sentezlemektir. Her ne kadar az miktarda hormon üretme fonksiyonuna sahip olsalar da böbrek üstü bezlerinin üretmiş olduğu hormonlar vücudumuz için oldukça önemli sayılan hormonlardır. Canlıların yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri açısından büyük önem taşıyan bu bezlerin, işlevsel olarak bozulması sonucunda canlının vücut çalışma sisteminde de problemlere neden olur. İç ve dış böbrek üstü bezleri olarak toplamda her böbrekte iki kısım olan böbrek üstü bezlerinin iç kısmındakine “medulla”, dış kısmındakine ise “korteks” adı verilmektedir.

Böbrek üstü bezi hastalıkları insan yaşamında sıklıkla karşılaşılabilen hastalıklardır. Bu böbrek üstü bezi hastalıkları belirtilerine dikkat etmek gerekir. Bu hastalıkları belirtileri, böbrek üstünde buluna kabuğun hasar görmesi nedeniyle böbrek üstü bezlerinin yeterince hormon üretememesi sonucunda ortaya çıkan belirtilerdir. Bu noktada böbrek üstü bezi hastalıklarının meydana gelmesinde, böbrek üstü bezi yetmezliğinin sonucunda yeteri derecede hormonun vücutta üretilmemesinden kaynaklanmaktadır.  Özellikle kanser ve tüberküloz hastalarının böbrek bezi hastalıklarına yakalanma risklerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.

Böbrek Üstü Bezi Ve Görevleri

Börek üstü bezleri, vücuttaki hormonal ve kimyasala faaliyetleri düzenleyen süreçleri yöneten bezlerdir. İki böbreğin de üst kısmında bulunan bu bezler, üçgene benzeyen şekillere sahiptirler.

Böbrek üstü bezleri, adrenal olarak da adlandırılmıştır. Adrenal bezlerinin içi ve dış kısımlarında hormon salgıları bulunur. Bu hormon salgılarından iç tarafta olanı kalp atışı ve tansiyon gibi vücut fonksiyonlarında etkiliyken; dış tarafta yer alan hormon salgıları ise vücuttaki yağları ve karbonhidratları yönetirler. Bunların haricinde iki kısım arasındaki salgılar da vücudun potasyum ve tuz düzeyleri ile birlikte tansiyon düzeylerini ayarlamaktadır.

Böbrek Üstü Bezleri Hastalıkları

Böbrek üstü bezlerinin bozulma nedenleri, bezler haricindeki nedenlerden dolayıdır. Bununla birlikte böbrek üstü bezlerinin çok az veya çok fazla hormon üretmesi, böbrek üstü bezi hastalıklarına neden olur. Böbrek üstü hastalıklarından ilki ise Cushing Sendromudur.

Cushing Sendromu

Aşırı kortizol oluşumu ve bu oluşum sonrasındaki yaşanan anormalliklere bağlı olarak Cushing sendromu oluşur. Özellikle 20-50 yaş arasındaki kişilerde görülen bu rahatsızlık, streoidlerin uzun süreli ve fazlaca kullanılmasından dolayı meydana gelir.

Cushing sendromuna yakalanan hastaların yüz şekillerinde değişimler olabilir. Bu doğrultuda hastanın yüzü daha dolgun ve daha yuvarlak olur. Bunun haricinde cushing sendromuna yakalanan kişinin omuzları arasında yağ birikimi gözlemlenebilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin %90’ı obeziteye yakalanabilir. Bunun yanında %80 oranında da yüksek tansiyon ve diyabet rahatsızlıkları görülebilir. Ayrıca %80 oranında güçsüzlük durumu; %70 oranında ise cinsel ilişki problemleri görülmektedir.

Cushing sendromu teşhisi için hastanın fiziki muayene dâhil var olan tüm testlerden geçmesi gerekir. Ayrıntılı bir inceleme gerektiğinde ise MR ya da Tomografi teknikleri de kullanılır.

Feokromositoma

Daha çok iyi huylu bir tümör olarak bilinen Feokromositoma, böbrek üstü bezlerinin içi kısmındaki hormonal salgılarda yaşanan bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar. Çok sık görülen bir hastalık olmayan Feokromositoma, yüksek tansiyon ile birlikte görülme olasılığı vardır. Feokromositoma böbrek üstü bezi hastalığı belirtileri arasında aşırı terleme, kalp çarpıntısı ve bağ ağrısı gibi rahatsızlıklar bulunur.

Yüksek tansiyonu olan kişiler, Feokromositoma konusunda daha dikkatli olmalı gerekmektedir. Bu nedenle sık sık kan ve idrar testleri yapmaları daha doğru olacaktır.

Ölümcül nitelikte bir hastalık olan Feokromositoma, için MR ve tomografi tetkiklerinden de yararlanılması gerekmektedir. Feokromositoma hastalığı, aynı zaman da adrenal bezinde kanser riski de doğurmaktadır. Bu noktada, cushing sendromunda olduğu gibi aşırı kilo artışı ve vücut tüylenmesi gibi belirtilere sahiptir.

Böbrek üstü bezi kanseri hakkında bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

https://www.bobrekler.com/bobrek-ustu-bezi-kanseri-oldurur-mu/

Hiperaldosteronizm

Yüksek tansiyona yol açan bir böbrek üstü bezi hastalığı olan Hiperaldosteronizm, böbrek üstü bezlerinin içi ve dış hormon salgısının arasında bulunan ve potasyum ile sodyum düzeylerini kontrol eden hormonun aşırı salgılanması ile ortaya çıkar.

Adrenal bezindeki iyi huylu bir tümörden kaynaklı olduğu belirtilen bu hastalık genellikle 30-50 yaş arasındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır.

böbrek üstü bezi şekli

Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği

Böbrek üstü bezi yetmezliği, günümüzde birçok böbrek hastasında görülen bir durumdur. Böbrek üstü yetmezliğinin sebebi ise böbrekte var olan bir hastalığın ihmalinden kaynaklanmaktadır. Adisson hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığının tıp dilindeki adıdır.

Addiso hastalığında erken teşhis son derece önemlidir. Aksi takdirde kişilerde çok ciddi sağlık problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Bu hastalığın oluşum sürecinde hormonların bozulması nedeniyle uykusuzluk, halsizlik ve huzursuzluk gibi durumlar baş gösterebilir.

Böbrek üstü bezi yetmezliği nedenlerine bakacak olursak; hastaların sık sık alkol ve sigara kullanması, böbrek damarlarının tıkanması, vücutta meydana gelen enfeksiyonlar ve bazı tümörlerdir.

Böbrek üstü yetmezliği hastalığı olan kişilerde hormonsal bir takım problemler yaşanabilir. Bu nedenle iş ve gündelik hayatlarından sıklıkla sorunla yaşama ihtimalleri vardır. Böbrek üstü bezi yetmezliği sonucunda böbrek üstü bezlerinin kan şekeri dolaşımını yapamaması nedeniyle sık sık bazı dönemleri de yaşanabilir. Bu tür problemler, böbrek üstü yetmezliği hastalığı olan kişilerin yaşayabilecekleri kaçınılmaz problemlerdir.

Böbrek üstü bezi yetmezliği olan kişilerde depresyon hali de gözlenebilir. Bu durumda doktor tavsiyesi göz ardı edilmemeli ve tedavi sürecine vakit kaybedilmeden başlanılmalıdır.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri 

  • Yorgunluk hissi, böbrek üstü bezi hastalıkları belirtilerinden biridir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, sürekli olarak enerji kaybına uğramaktadır. Bunun sonucunda da kaslar zayıflar ve doğal bir yorgunluk hissi oluşur.
  • Böbrek üstü hastalıların yakalanmış olan bir kişinin cildinde bazı renk değişimleri meydana gelir. Bu noktada kişinin derisi koyu kahverengiye dönüşerek, cilt rengi koyulaşır.
  • Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklar ve iştahsızlık sonucunda böbrek üstü bezi hastalıklarını yakalanmış bir kişide kilo kaybı gözlemlenir.
  • Hastalığa maruz kalmış kişinin kan basıncı azalabilir. Bunun sonucunda da kalp atış ritmlerinde değişiklikler olabilir.
  • Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde sık sık bayılma nöbetleri görülebilir.
  • Böbrek üstü hastalıkları belirtilerinden biri de ağız içerisinde ağrı olmasıdır. Bu noktada kişiler sürekli olarak tuz tüketme ihtiyacı hissine kapılacaklardır.
  • Kusma ve mide bulantısı da yine bu hastalığa yakalanan kişilerde görülebilecek belirtilerden bir tanesidir.
  • Fazlasıyla agresif davranma, sinirlilik hali ve sürekli stresli tavırlar da bu hastalığın belirtisidir.
  • Böbrek üstü bezi hastalığına yakalan bir kişi depresyona girebilir. Depresyona giren kişinin de depresyondan çıkması bir hayli zor olur.
  • Son olarak böbrek bezi hastalığına maruz kalan kişilerde sıcak ve soğuğa karşı ekstra bir duyarlılık görülür.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Böbrek üstü bezi hastalıklarının çeşitli olması nedeniyle, bu hastalığa uygulanan tedavi yöntemlerinde de farklılıklar vardır. Böbrek üstü hastalıkları tedavisinde erken teşhis son derece önemlidir. Teşhis sonrasında da vakit kaybetmeden tedavinin yapılması gerekir.

Cushing Sendromu Tedavisi: Tedavi süreci ilk aşamada ilaçlarla yapılmaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde tedavi ameliyatlar ile devam edebilir.

Hipofiz Adenoması: Beynin alt kısmında bulunan hipofiz salgı bezinin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve aşırı derecede kortikotropin salgılaması ile meydana gelen bir hastalıktır. Tedavisinin ameliyat ile gerçekleştirilmesi gereken bu tümör, hipofiz bezi kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu çeşit böbrek bezi üstü hastalığın tedavisine zaman kaybedilmeden başlanılması gerekir.

Feokromositoma: Bu hastalığın tedavisinde ise yüksek tansiyon ilaçları etkili olabilir. İlaçların etkili olmaması sonucunda böbrek üstü bezi ameliyatı ile alınmaktadır.

Hiperaldosteronizm: Bu hastalığın tedavisi ise laparoskopik ameliyatı tercih edilmektedir. Hastanın yüksek tansiyonu var ise hastalığın durumuna göre ilaç tedavisine de başvurulabilir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.