Böbrek Üstü Bezi Hastalıkların Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkların Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Üstü Bezi

Böbrek üstü bezleri, vücuttaki hormonları dengeleyen böbrek üstündeki üçgen şeklindeki dokulardır. Her iki böbreğin üstünde bulunan böbrek bezleri hastalıkları her yaş grubunda görülebilir. Bunun yanında günümüzde böbrek üstü bezi hastalıklarının tedavisi mümkündür.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Belirtileri

Böbrek üstü bezi hastalıkları, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun haricinden böbrek üstü bezlerinin gereğinden az veya fazla hormon üretmesi de böbrek üstü bezi hastalıklarına neden olmaktadır. Böbrek üstü bezi hastalıkları arasında ilk sırada Cushing Sendromu yer alır.

Cushing Sendromu

Bu sendrom, aşırı kortizon oluşumu ve bu aşırı oluşum sırasında ortaya çıkan anormallikler sonucu ortaya çıkar. 20–50 yaş arasında kişilerde görülme olasılığı fazla olan bu rahatsızlık, streoidlerin uzu süreli bir şekilde kullanılması ile meydana gelen bir sendromdur.

Bu sendromun en belirgin olan belirtisi ise yüz şekillerinde meydana gelen değişimlerdir. Bu noktada hastalığın teşhis edilmesi için bir an önce doktora başvurulması gerekir. Hastalığın teşhisi fiziki muayene, MR ve Tomografi tetkikleri ile yapılmaktadır.

Feokromositoma

Böbrek üstü bezlerinin iç kısımlarındaki hormonal salgıların bozukluğu sonucu ortay çıkan bu sorun, iyi huylu tümör olarak bilinmektedir. Fazla yaygın olmayan bu hastalık, daha çok yüksek tansiyon problemi olan kişilerde görülebilir. Buna istinaden bu gibi böbrek üstü bezi hastalıkları belirtileri arasında terleme, kalo çarpıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetler bulunmaktadır.

Hiperaldosteronizm

İç ve dış hormon salgısının arasında bulunan, potasyum ve sodyum düzeylerini kontrol altında tutan hormonun aşırı salgılanması ile Hiperaldosteronizm hastalığı meydana gelir. Hiperaldosteronizm, yüksek tansiyona yol açabilir. 30-50 yaş aralıklarında görülen Hiperaldosteronizm, iyi huylu tümörlerin neden olduğu bir böbrek üstü bezi hastalığıdır.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Böbrek üstü bezi hastalıkları çeşitli olması sebebiyle, böbrek üstü bezi hastalıklarının tedavisi de çeşitli olabilmektedir. Bu doğrultuda böbrek üstü bezi hastalıklarında erken teşhis son derece önem arz etmektedir. Teşhisin yapılması ve hastalığa neden olan problemin ortaya konulması ile tedavi işlemlerine geçilmelidir.

Cushing Sendromu Tedavisi: Hastalığın ilerlemesi ile ameliyat gerektiren bir tedavi yöntemi uygulansa bile ilk süreçte ilaçlar ile tedavi edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Feokromositoma: Yüksek tansiyon ilaçları bu hastalığın tedavisinde olumlu bir etki göstermektedir. İlaçların herhangi bir etki yaratmaması durumundan böbrek üstü bezi ameliyatının yapılması uygun olmaktadır.

Hiperaldosteronizm: Hiperaldosteronizm tedavisinde ise laparoskopik ameliyat yöntemi ile tedavi yoluna gidilebilir. Ancak hasta yüksek tansiyon sahibiyse ilaçla tedavi yöntemi de tercih edilebilir.

Hipofiz Adenoması: Hipofiz bezi kaynaklı olarak ortay çıkan bu tümör hastalığının tedavisi için ameliyat gerekmektedir. Hipofiz Adenoması böbrek üstü bezi hastalığı için vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Doktorlarınızın gerek gördüğü tedavi yöntemi ile bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.