Böbrek Üstü Bezi Hastalıkların Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkların Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Üstü Bezi

Gerek böbrek üstü bezi hastalıkları gerekse de bu hastalıkların belirtileri, günümüzdeki şartlar çerçevesinde kolaylıkla ve kısa sürede teşhis edilebilmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Ve Görevleri

Börek üstü bezleri, vücuttaki hormonal ve kimyasala faaliyetleri düzenleyen süreçleri yöneten bezlerdir. İki böbreğin de üst kısmında bulunan bu bezler, üçgene benzeyen şekillere sahiptirler.

Böbrek üstü bezleri, adrenal olarak da adlandırılmıştır. Adrenal bezlerinin içi ve dış kısımlarında hormon salgıları bulunur. Bu hormon salgılarından iç tarafta olanı kalp atışı ve tansiyon gibi vücut fonksiyonlarında etkiliyken; dış tarafta yer alan hormon salgıları ise vücuttaki yağları ve karbonhidratları yönetirler. Bunların haricinde iki kısım arasındaki salgılar da vücudun potasyum ve tuz düzeyleri ile birlikte tansiyon düzeylerini ayarlamaktadır.

Böbrek Üstü Bezleri Hastalıkları ve Belirtileri

Böbrek üstü bezlerinin bozulma nedenleri, bezler haricindeki nedenlerden dolayıdır. Bununla birlikte böbrek üstü bezlerinin çok az veya çok fazla hormon üretmesi, böbrek üstü bezi hastalıklarına neden olur. Böbrek üstü hastalıklarından ilki ise Cushing Sendromudur.

Cushing Sendromu

Aşırı kortizol oluşumu ve bu oluşum sonrasındaki yaşanan anormalliklere bağlı olarak Cushgin sendromu oluşur. Özellikle 20-50 yaş arasındaki kişilerde görülen bu rahatsızlık, streoidlerin uzun süreli ve fazlaca kullanılmasından dolayı meydana gelir.

Cushing sendromuna yakalanan hastaların yüz şekillerinde değişimler olabilir. Bu doğrultuda hastanın yüzü daha dolgun ve daha yuvarlak olur. Bunun haricinde cushing sendromuna yakalanan kişinin omuzları arasında yağ birikimi gözlemlenebilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin %90’ı obeziteye yakalanabilir. Bunun yanında %80 oranında da yüksek tansiyon ve diyabet rahatsızlıkları görülebilir. Ayrıca %80 oranında güçsüzlük durumu; %70 oranında ise cinsel ilişki problemleri görülmektedir.

Cushing sendromu teşhisi için hastanın fiziki muayene dâhil var olan tüm testlerden geçmesi gerekir. Ayrıntılı bir inceleme gerektiğinde ise MR ya da Tomografi teknikleri de kullanılır.

Feokromositoma

Daha çok iyi huylu bir tümör olarak bilinen Feokromositoma, böbrek üstü bezlerinin içi kısmındaki hormonal salgılarda yaşanan bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar. Çok sık görülen bir hastalık olmayan Feokromositoma, yüksek tansiyon ile birlikte görülme olasılığı vardır. Feokromositoma böbrek üstü bezi hastalığı belirtileri arasında aşırı terleme, kalp çarpıntısı ve bağ ağrısı gibi rahatsızlıklar bulunur.

Yüksek tansiyonu olan kişiler, Feokromositoma konusunda daha dikkatli olmalı gerekmektedir. Bu nedenle sık sık kan ve idrar testleri yapmaları daha doğru olacaktır.

Ölümcül nitelikte bir hastalık olan Feokromositoma, için MR ve tomografi tetkiklerinden de yararlanılması gerekmektedir. Feokromositoma hastalığı, aynı zaman da adrenal bezinde kanser riski de doğurmaktadır. Bu noktada, cushing sendromunda olduğu gibi aşırı kilo artışı ve vücut tüylenmesi gibi belirtilere sahiptir.

Hiperaldosteronizm

Yüksek tansiyona yol açan bir böbrek üstü bezi hastalığı olan Hiperaldosteronizm, böbrek üstü bezlerinin içi ve dış hormon salgısının arasında bulunan ve potasyum ile sodyum düzeylerini kontrol eden hormonun aşırı salgılanması ile ortaya çıkar.

Adrenal bezindeki iyi huylu bir tümörden kaynaklı olduğu belirtilen bu hastalık genellikle 30-50 yaş arasındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği

Böbrek üstü bezi yetmezliği, günümüzde birçok böbrek hastasında görülen bir durumdur. Böbrek üstü yetmezliğinin sebebi ise böbrekte var olan bir hastalığın ihmalinden kaynaklanmaktadır. Adisson hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığının tıp dilindeki adıdır.

Addiso hastalığında erken teşhis son derece önemlidir. Aksi takdirde kişilerde çok ciddi sağlık problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Bu hastalığın oluşum sürecinde hormonların bozulması nedeniyle uykusuzluk, halsizlik ve huzursuzluk gibi durumlar baş gösterebilir.

Böbrek üstü bezi yetmezliği nedenlerine bakacak olursak; hastaların sık sık alkol ve sigara kullanması, böbrek damarlarının tıkanması, vücutta meydana gelen enfeksiyonlar ve bazı tümörlerdir.

Böbrek üstü yetmezliği hastalığı olan kişilerde hormonsal bir takım problemler yaşanabilir. Bu nedenle iş ve gündelik hayatlarından sıklıkla sorunla yaşama ihtimalleri vardır. Böbrek üstü bezi yetmezliği sonucunda böbrek üstü bezlerinin kan şekeri dolaşımını yapamaması nedeniyle sık sık bai dönmeleri de yaşanabilir. Bu tür problemler, böbrek üstü yetmezliği hastalığı olan kişilerin yaşayabilecekleri kaçınılmaz problemlerdir.

Böbrek üstü bezi yetmezliği olan kişilerde depresyon hali de gözlenebilir. Bu durumda doktor tavsiyesi göz ardı edilmemeli ve tedavi sürecine vakit kaybedilmeden başlanılmalıdır.

Böbrek Üstü Bezi Sorunları Tedavi Yöntemleri

Böbrek üstü bezi hastalıklarının çeşitli olması nedeniyle, bu hastalığa uygulanan tedavi yöntemlerinde de farklılıklar vardır. Böbrek üstü hastalıkları tedavisinde erken teşhis son derece önemlidir. Teşhis sonrasında da vakit kaybetmeden tedavinin yapılması gerekir.

Cushing Sendromu Tedavisi: Tedavi süreci ilk aşamada ilaçlarla yağılmaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde tedavi ameliyatlar ile devam edebilir.

Hipofiz Adenoması: Beynin alt kısmında bulunan hipofiz salgı bezinin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve aşırı derecede kortikotropin salgılaması ile meydana gelen bir hastalıktır. Tedavisinin ameliyat ile gerçekleştirilmesi gereken bu tümör, hipofiz bezi kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu çeşit böbrek bezi üstü hastalığın tedavisine zaman kaybedilmeden başlanılması gerekir.

Feokromositoma: Bu hastalığın tedavisinde ise yüksek tansiyon ilaçları etkili olabilir. İlaçların etkili olmaması sonucunda böbrek üstü bezi ameliyatı ile alınmaktadır.

Hiperaldosteronizm: Bu hastalığın tedavisi ise laparoskopik ameliyatı tercih edilmektedir. Hastanın yüksek tansiyonu var ise hastalığın durumuna göre ilaç tedavisine de başvurulabilir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.