Böbrek Üstü Bezi Kanseri Öldürür mü?

Böbrek üstü bezi kanserinde ölüm riski kanserin ne kadar yayıldığında söz konusu böbrek üstü bezi tümörü boyutuna ve iyi huylu mu kötü huylu mu olduğuna göre değişmektedir.

Genellikle bu kanser türü son derece sinsi ilerleyen ve belirtileri az olan bir hastalıktır. Çoğu kez tesadüfen yada başka rahatsızlıklar için çekilen karın içi görüntülerinde fark edilmektedir. Bunun sebebi böbrek üstü bezlerinin böbreklerde bir etki yaratmamasıdır. Yarattığı etki hormonal ve kan basıncı ile ilgili etkilerdir.

böbrek üstü bezi kanseri öldürür mü

 

Böbrek üstü bezleri vücutta hormanal dengeyi sağlar, ve kan basıncını ayarlar. Böbrek üstü bezlerinde tümör geliştiğinde hormonal denge bozulur ve ilk karşılaşılan durum baş  ağrısı şeklinde olur. Kan basıncının yükselmesi ince beyin damarlarında ağrılara neden olur. İkinci en belirgin belirtisi ise ani ataklar, nefes alışında hızlanma, soğuk terleme gibi ataklardır.

Böbrek Üstü Bezi Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır ?

Genellikle iyi huylu ve ilerlememiş evrelerde olan tümörler bazı cerrahi müdahaleler ile temizlenebilir. Doktorunuzun cerrahi operasyona karar verme süreci tümörün iyi yada kötü huylu olup olmadığına, yayıldığı bölgelere ve büyüklüğüne göre verilir. Çevre dokulara sıçramış kötü huylu tümörler için durum biraz daha risklidir. Böbrek üstü bezi kanseri ölüm oranı genelde bu tip hastalarda gerçekleşmektedir. Böbrek üstü bezi kanseri tehlikeli midir sorununa cevap vermek gerekir ise her tür kanser yada tümör çeşidi tehlikelidir fakat düşük evrelerde iyi huylu ve çevre dokulara yayılmamış bir durumda yaşam süresi veya ölüm riski oldukça azdır.

Şu unutulmamalıdır ki, son derece umutsuz kötü huylu ve yayılmış kanser hastalarında bile iyileşmeler artık sağlanabiliyor. Umutsuzluk hastalar için kanserden daha tehlikelidir. Böbrek üstü bezi kanseri ile savaşmak için neler yapabilirsiniz sitemizden araştırabilirsiniz. En doğru yol bu kanserden kurtulunabileceğini bilmek ve doktorunuzun reçete ve önerileri ile tedavi sürecine harfiyen uymaktan geçmektedir. Kanser vakalarında ölüm oranı %100 değildir. Her kanser hastası ölmüyor bu unutulmamalıdır. Çoğu tümör tipinde ölüm oranı oldukça düşük.

Bize Sorun!

3Böbrek kanser türleri, iyi huylu ve kötü huylu tümörler, kanser evreleri gibi tüm üroloji ve nefroloji ile ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Ayrıca kanserden korunma yolları hakkında her bireyin bilinçli olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple hazır gıdalar, sigara, alkol gibi zararlı maddelerin kullanımının azalması için her okuyucumuza uyarılarda bulunuyoruz.

YORUMLAR
 1. Candan dedi ki:

  Böbrek üstü bezi adenomları non fonksiyonel böbrekte ağrı yaparmı

 2. Metin dedi ki:

  10.07.2017 de babama böbrek üstü bezi kanseri teşhisi koyuldu , ilk evrede ve yayılmamış durumda . Ancak yası 83 olduğu icin ameliyat risk içerir mi ? Ameliyatın başarı oranı % de kaçtır ?

 3. Bedriye dedi ki:

  Adim bedriye yuksel 27yasindayim iki bobreyimden agrilar cekiyordum cok kilo aldim yuzum sismisti karnimda ve kolarimda catlaklar oldu hastaneye gitim tesler yapildi 3 ay kaldim ve bana cusing sendorumu tehsisi koydular ve amaliyat dediler sol bobrek bezini aldilar simdi sag bobrekteki bezi alacaklar ve bir omur boyu ilac kulanacam benim piskolojim alt ust oldu iyi huylu dediler ne yapacagimi bilmiyorum yasarmiyim olme ihtimalim varmi benim 2cocuklarim vr onar icin yasamak istiyorum hic hayatan tat alamiyorum bu hastalik benim biskolijimi bozdu bana yardimci olurmusunuz

 4. betül dedi ki:

  merhaba annem 56 yaşında ve  sol böbrek altpolde 22*17 mm boyutlarında konstratsız serilerde hafif hipodens ıvkm sonrası heterojen kontrastlanan ve içersindeki kistik alanlar da bulunan ıvkm öncesi solid alanlarda ortalama dansitesi 28 hu ıvkm sonrası 130 hm ölöülen ilk planda RCC LEHİNE değerlendirilen lezyon mevcuttur, böbrek üstü bezinde kanserli hücre tespiti var sanıyorum bunun evrasi ni bu sonuçtan bilebiliyormuyuz anneme aameliyat dediler sizin gözüşünüz nedir

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar ben 19 yaşındayım kalp ataklarıle lardiyolojiye gittim beni endokrine yolladı gittik Feokromositoma şüphe ediliyor . Eğer öyle ise iyi huylu tümor atak yaparmı . Eğer kötu huyluysa ne olur . Ve ameliyatın riski varmı . Amaliyat başarısız yada ölüm ile sonuçlanabilir mi ? Lütfen cebaplarsanız çok sevinirim lüten .

  1. Ahmet dedi ki:

   Ahmet kardeşim 2011 de bu rahatsızlık ile amelıyat oldum senınle ıletisime gecmek isterım cvp beklıyorum

 6. EMİNE CİNGİL dedi ki:

  merhaba annem 73 yaşında dokuz eylül üniversitesinde BT DE Sol böbrek üstü bezinde 96*121*131mm boyutlarında,iyi sınırlı,periferinde solid ve hipervasküler alanlar barındıra,santralinde geniş alanda nekroz ya da kistik bileşen ile uyumlu sıvı dansitesinde bileşen bulunan makro lobüle konturlu kitlesel lezyon izlenmiştir.Lezyona komşu alanda çok sayıda kollateral vasküler yapı bulunmaktadır.Bu durumda anneme ameliyatın riskli olabileceğini çok kapsamlı olacağından yaşama şansının 6 ay yada 1 sene dediler (ameliyat olsada olmasada)ne yapıcağımızı şaşırdır.Kan tahlilleri ve bt sonuçları elimizde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 7. Ahmet SAĞLAM dedi ki:

  2016 yılı Aralık ayında tesadüf eseri sol böbrek üstü bezinde 12×10×6cm ebadinda tümor tespit edildi ve laporoskopik cerrahi mudehale ile tümor cıkartildı. Yapilan biyopsi sonucu maling tümör olarak geldi. Cerrrahi müdehale sonrasında kemoterapi alayım söylenmiş ise de onkolojiye yapılan tetkiklerim sonucunda kemoterapiye henüz gerek görülmemiş 2 aylık periyotlarla kontrol onerilmistir.
  Süreç içerisinde hipertansiyon, ve buna bağlı olarak sol gözde oluşan ödem neticesinde geçici görme kaybı ile ataklarımda ödem meydana gelmiş. Siz altında deri üzerinde kızarıklıklar (vaskolit) oluşmuştur.