İçeriğe atla

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Öldürür mü?

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Öldürür mü?

2fBöbrek üstü bezi kanserinde ölüm riski kanserin ne kadar yayıldığında söz konusu böbrek üstü bezi tümörü boyutuna ve iyi huylu mu kötü huylu mu olduğuna göre değişmektedir.

Genellikle bu kanser türü son derece sinsi ilerleyen ve belirtileri az olan bir hastalıktık. Çoğu kez tesadüfen yada başka rahatsızlıklar için çekilen karın içi görüntülemelerinde fark edilmektedir. Bunun sebebi böbrek üstü bezlerinin böbreklerde bir etki yaratmamasıdır. Yarattığı etki hormonel ve kan basıncı ile ilgili etkilerdir.

Böbrek üstü bezleri vücutta hormanel dengeyi sağlar, ve kan basıncını ayarlar. Böbrek üstü bezlerinde tümör geliştiğinde hormonel denge bozulur ve ilk karşılaşılan durum baş  ağrısı şeklinde olur. Kan basıncının yükselmesi ince beyin damarlarında ağrılara neden olur. İkinci en belirgin belirtisi ise ani ataklar, nefes alışında hızlanma, soguk terleme gibi ataklardır.

Böbrek Üstü Bezi Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır.

Genellikle iyi huylu ve ilerlememiş evrelerde olan tümörler bazı cerrahi müdahaleleler ile temizlenebilir. Doktorunuzun cerrahi operasyona karar verme süreci tümörün iyi yada kötü huylu olup olmadığına, yayıldığı bölğelere ve büyüklüğüne göre verilir. Çevre dokulara sıçramış kötü huylu tümörler için durum biraz daha risklidir. Böbrek üstü bezi kanseri ölüm oranı genelde bu tip hastalarda gerçekleşmektedir. Böbrek üstü bezi kanseri tehlikeli midir sorununa cevap vermek gerekir ise her tür kanser yada tümör çeşiti tehlikelidir fakat düşük evrelerde iyi huylu ve çevre dokulara yayılmamış bir durumda yaşam süresi veya ölüm riski oldukça azdır.

Şu unutulmamalıdır ki, son derece umutsuz kötü huylu ve yayılmış kanser hastalarında bile iyileşmeler artık sağlanabiliyor. Umutsuzluk hastalar için kanserden daha tehlikelidir. Böbrek üstü bezi kanseri ile savaşmak için neler yapabilirsiniz sitemizden araştırabilirsiniz. En doğru yol bu kanserden kurtulunabileceğini bilmek ve doktorunuzun reçete ve önerileri ile tedavi sürecine harfiyen uymaktan geçmektedir. Kanser vakalarında ölüm oranı %100 değildir. Her kanser hastası ölmüyor bu unutulmamalıdır. Çoğu tümör tipinde ölüm oranı oldukça düşük.

Bize Sorun!

3Böbrek kanser türleri, iyi huylu ve kötü huylu tümörler, kanser evreleri gibi tüm üroloji ve nefroloji ile ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirisiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Ayrıca kanserden korunma yolları hakkında her bireyin bilinçli olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple hazır gıdalar, sigara, alkol gibi zararlı maddelerin kullanımının azalması için her okuyucumuza uyarılarda bulunuyoruz.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Öldürür mü?” üzerine 2 yorum

  1. Candan der ki:

    Böbrek üstü bezi adenomları non fonksiyonel böbrekte ağrı yaparmı

    Cevapla
  2. Metin der ki:

    10.07.2017 de babama böbrek üstü bezi kanseri teşhisi koyuldu , ilk evrede ve yayılmamış durumda . Ancak yası 83 olduğu icin ameliyat risk içerir mi ? Ameliyatın başarı oranı % de kaçtır ?

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri