Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

23.01.2017
1.669

Böbrek üşütmesi Nedenleri; Genellikle soğuk hava şartları, cereyanda kalma, ayakların uzun süre suda kalması (Özellikle Soğuk Su), Duş aldıktan hemen sonra soguk havaya tedbirsiz çıkmak gibi nedenlerden ortaya çıkabilen bir durumdur. Genellikle soğuk ve etkileri sebebi ile oraya çıkabilecek nedenlere bağlı olarak gelişen sorun kaynaklıdır.

Her Zaman böbrek üşütmesi, böbrekle etki etmez. Bazı durumlarda mesane ve idrar yolları aracılığı ile dolaylı etkileri olur iken kimi zaman da soguk hava nedeni ile gelişebilecek hastalıklara bağlı olarak gelişen dehidrasyon sorunları nedeni ile olmaktadır.

Böbrek Üşütmesi Belirtileri Nelerdir

 • Bel – Sırt Kısmında Ağrılar (Bazen sol bazen sağ tarafta olabileceği gibi her iki tarafta da olabilir.)
 • Böbrek Ağrısı Nedenleri Arasındadır
 • Mide Alt Kısmında Ağrı Oluşması
 • İdrar Yaparken Yanma ve Sancılar
 • İdrar Renginde Koyulaşma
 • İdrarda Sıra Dışı Durumlar
 • Mide Ağrısı, Gaz, Sancı
 • Ağır Kaldırma sırasında Ağrılar

Gibi belirtiler, en sık karşılaşılan böbrekleri üşütme belirtisi arasındadır.  Böbrekler genel olarak üşütmeye bağlı olarak kısmen zararlara maruz kalabilmektedir. Özellikle idrar yolları tahrişleri ve enfeksiyonlarına bağlı olarak böbreklere gelebilecek zararlar ile mide ve bağırsaklarda meydana gelebilecek diyare durumlarına bağlı olarak gelişebilen su kaybı nedeni ile vücut sıvı dengesi ve idrar bileşiğinin değişmesine bağlı olarak da zararlara maruz kalabilir.

Böbrek Üşütmesi Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi yöntemleri genellikle ayakları ve sırt kısmını sıcak tutmak şeklinde başlanmalıdır. Öncelikle yukarıda yer alan belirtiler görülmeye başlandığında bir sağlık kuruluşunun üroloji bölümüne başvurarak bazı küçük test ve tetkikler yaptırarak, üşütmenin böbreğe etkisi ve boyutunu tespit ettirmeniz önemlidir. Sonrasında ise yapılması gerekenler

Doktorlar Genellikle ; 

 • Aksayan Veya Üşütmenin Etki Ettiği Bölğelere Göre Tedavi Uygularlar
 • İdrar Yolları Enfeksiyonu Gelişmiş İse Antibiyorik
 • Diyare Durumu Var İse Belli İlaç ve Gıda Önerileri Verebilirler

Genel Olarak Uygulanabilecek Ekstra Yöntemler İse;

 • Sıvı Alımı Aksatılmamalıdır. Özellikle de Üşütmeye Eşlik Eden Mide Bulantısı, Kusma ve Diyare Sorunları Var İse
 • Bel Bölgesine Korse Gibi Koruma Önlemleri Alınabilir.
 • Ayakları Sıcak Tutmak Önemlidir. Ayakkabı ve Çorap Seçimlerinizi Gözden Geçirmeniz Gerekmektedir.
 • Limonata Hem C Vitamini Olarak Kullanılabilir Hem De Böbrekler Açısından Oldukça Faydalıdır. 
 • İdrar Yapma İsteği Geldiğinde  Tutulmamalı, beklenmeden lavaboya gidilmelidir.

Bu maddeler haricinde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise genellikle duş aldıktan hemen sonra dışarıya çıkılmamalı ve Özellikle yük kaldırılacak ise dikkatli olunmalı, mümkünse ağır yükler kaldırılmamalıdır. Ayrıca Fazla tuz tüketiminden bu dönemlerde kaçınılmalıdır. Protein Ağırlıklı beslenme yerine daha çok sağlıklı sebze meyve tüketmek gerekir. Bir diğer önlem ise fazla çay, kahve ve kola içilmemesi de önemlidir. Bu önlemlerin tamamı genel böbrek sağlığını korumayı amaçlamaktadır.

Sonuç olarak söz konusu belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanı önemlidir. Ayrıca böbrek sağlığı açısından özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir.

Bize Sorun!

Böbrek üşütmesi nasıl anlaşılır, böbrek üşütmesi ne kadar sürer, Böbrek Üşütmesi İlaçları, Böbrek üşütmesi için Antibiyotik, böbrekleri üşütmenin zararları, gibi konularda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz günlük olarak cevap yazmaktadır.

YORUMLAR
 1. furkan dedi ki:

  sırtım ve omzum agrıyo doktor ani hareket dei bir aydır agrı var yerde yattım ogünden beri agrı var sıcak su torbası koyunca agrı azalı bogazama sanki bişey geliyo böbrek üşütmesi olabilirmi

   

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba iyi geceler 1 nisan günü ev tasıdık baya gı yoğun bir gun oldu ve terleme soğuma oldu ertesi gun sağ sol kısımda ağrı oldu karnımda o hafta yoğun bir spor haftası geçirdim ve sağ testisimde sorun oldu uroloğa gittim ce bir sorun cıkmadı 1 hafta sonra tekrar sorun yaşadım ve karnımın alt sağ tarafı ve böbreklerimin oldugu 2 tarafda hafif sancılanıyor ağrı gibi deil tarif edemiyorum ama sancı oluyor hem alt sağ karın bölgesinde hemde böbreklerimde acaba üşütmeye bağlı bir durummudur