Böbrek Üşütmesi Nasıl Geçer, Neden Olur?

23.01.2017
883

Böbrek üşütmesi, genellikle sogukta uzun süre kalma, ayakların uzun süre suda kalması yada sogukta kalması, bel ve çevresinden alınan rüzgar, (cereyan) duştan hemen sonra soguk havaya çıkmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle böbreklerin soguk havanın etkilerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı çalışmasının aksaması şeklinde görülmektedir.

En sık karşılaşılan durumlar soguk havanın direk olarak idrar yolları yada diyare şeklinde kendini göstermesi ve bu sebeple enfeksiyon yada diyare (aşırı su kaybı) gibi surumlar nedeni ile böbrek çalışma fonksiyonlarında aksamalar şeklinde görülebilir.

Böbrek Üşütmesi Neden Olur

Maddeler Halinde Sıralamak Gerekir İse;

 • Soğuk havaya uzun süre maruz kalma
 • Bel kısmından Gelen soguk hava (cereyan) ‘ya maruz kalma
 • Ayakların Üşütülmesi Yada Suda Uzun süre kalması
 • Duş Aldıktan hemen sonra dışarı çıkılması ve gerekli kıyafetlerin giyilmemesi

Gibi durumlar böbrek üşütmesi nedenleri arasındadır.

Böbrek Üşütmesi Nasıl Geçer

Böbrek üşütmesi belirtileri görüldüğü andan itibaren ilk yapılması gereken şey bir sağlık kuruluşunun üroloji servisine giderek muayene olmaktır. Bunun sebebi böbreklerin akut olarak ani bir şekilde fonskyion bozuklukları yaşama olasılığıdır. Gerekli test ve tetkikler sonrasında genel duruma göre böbrek üşütmesi tedavi yöntemi seçilerek uygulanır. Bu yönem dahil yapılabilecek şeyler ve alınabilecek önlemler ise;

Böbrek Üşütmesinde Ne Yapılmalı;

 • İlk Tedbir Bir üroloji servisine Muayene Olmaktır.
 • Doktorun Verdiği Reçetelere ve önerilere uyulmalıdır.

Bunun Haricinde Kendiniz evde Yapabileceğiniz Önlemler;

 • Ayaklar Her Daim Sıcak Tutulmalıdır. Kış Aylarında Özellikle Ayakkabı ve Çorap Seçimini İyi Yapmanız Gerekmektedir.
 • Bel çevresini sararak sıcak tutan özel korseler alınabilir. Fakat fazla sık olmamasına özen gösterin. Sadece sıcaklık Önemlidir.
 • Bol Bol sıvı alımı yapılmalıdır. Özellikle Su içilmesi kesinlikle aksatılmamalıdır. Günde En az 3 litre olmak kaydı ile su içmeyi kesinlikle aksatmamanız gerekir. (Böbrek Yetmezliği Sorunu Olanlar Hariç)
 • İdrar Yapma isteği geldiğinde tutmadan ve vakit kaybetmeden lavabo ihtiyacınızı gidermeye özen gösterin. 

Böbrek Üşütmesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Böbreklere iyi geldiği tüm uzman hekimler tarafından belirtilen şeyleri kullanabilirsiniz. Böbrek üşütmesine iyi gelen şifalı bitkiler olarak değil de, normal her evde olan malzemeler kullanabilirsiniz.  Bu gıda maddeleri açıklamaları ile beraber konumuzda bulabilirsiniz.

(Böbrek Yetmezliği Sorunu Olanlar Tüketmemelidir)

 1. Limon : Böbreklere İyi Geldiği kanıtlanmış en etkili besin maddesidir. Özellikle limonu sade olarak tüketemeyen kişiler limonata şeklinde tüketebilirler. Limonata hem bağışıklığı güçlendirir hem vücut PH değerini yükselterek idrarı alkali hale getirir hem de böbrekler açısından oldukça faydalıdır. Yanlız dikkat edilmesi gereken nokta limonata kesinlikle ev yapımı olarak tüketilmelidir. Hazır gıda ürünlerinde genellikle meyve konsantresi kullanıldığı için istenilen etkinin gösterilemeyeceğini hatta olumsuz etki bile yapabileceğini unutmayın. Sürekli limonata içecek kişiler ise mutlaka şeker kullanımı nı da azaltması gerekmektedir.
 2. Maydanoz : Böbreklere dolaylı yoldan iyi gelen ikinci en bilindik gıda maddesidir. Maydanoz çok iyi bir diüretik (idrar Söktürücü, Ödem Atıcı) özelliği taşımaktadır. Böbrekler için faydası buranda gelmektedir. Salatalarda, sade olarak, kaynatıp suyunu içerek birço0k farklı yolla maydanoz tüketimini arttırabilirsiniz. Bu yolla idrar atım miktarınız artacak ve böbreklerin çalışması hızlanacaktır.

Bize Sorun!

Böbrek Üşütmesi Nasıl Geçer, Böbrek Üşütmesi neden olur, böbrek üşütmesi nedenleri , böbrekler üşütüldüğünde ne yapılmalıile böbrek üşütmesine iyi gelen şifalı bitkiler ile ilgili olarak sormak istedikleriniz ve aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorularınız editörler tarafından günlük olarak cevaplanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.