Böbrek Üşütmesi Nasıl Geçer

16.04.2017
551

Uzun süre ya da keskin soğuğa maruz kalmak böbrek üşütmelerine neden olmaktadır. Özellikle göbeği açık kıyafetler giyilmesi bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Soğuk havalarda ince giyilmemesi, bel bölgesinin korunması gerekmektedir. Böbrek üşütmesi bazı insanlar üzerinde çok fazla tesir etmezken bazı insanlar üzerinde uzun süren rahatsızlıklara neden olmaktadır.

En Şiddetli Belirti; Keskin Ağrı

Şiddetli ağrılara neden olan böbrek üşütmesinin, çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kişiler tuvalete çıkma zorluğu yaşamaktadır. Bunun nedeni üşütmeye bağlı olarak idrar kanallarının tıkanmasıdır. Ayrıca, idrar yaparken yanma hissi oluşmaktadır. Böbrek üşütmesi, idrar yollarında kum ve taş oluşumuna da sebep olmaktadır. Bunun sonucunda hastaları oldukça zorlu bir evre beklemektedir. İdrar yollarının kumlanması ya da taş oluşumu şiddetli ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Diğer göze çarpan belirtiler arasında; mide bulantısı, kusma ve ani titremeler bulunmaktadır.

Ayaklar Mümkün Olduğunca Sıcak Tutulmalı

Böbrek üşütmesi olan kişiler kendilerini mümkün olduğunca sıcak tutmaya çalışmalıdır. Özellikle ayakları sıcak tutmak ve soğuk zeminlere oturmamak gerekmektedir. Buna ek olarak bol su içilmesi en önemli noktadır. Yaz aylarında da olsa mutlaka üzerinizde örtü ile uyumak zorundasınız. Limonata içimi, ağrıların hafiflemesinde etkili olmaktadır. Buna ek olarak ağrı çeken hastalar sıcak su torbası kullanmalıdır.

Tedavi sürecinde ortalama 1 haftalık ilaçlar verilmektedir. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. İlaçlar böbrek üşütmesine bağlı olarak oluşan enfeksiyonların kurutulmasını sağlamaktadır. İlaçların saatleri atlatılmadan, düzenli şekilde kullanılması devamında ise yeniden doktor kontrolüne gidilmesi şarttır. Tedavi aşamasında keskin ağrıların şiddetini hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bel bölgesinde yoğunlaşan ağrıların giderilmesi için mümkün olduğunca, sıcak yatakta yatmak hastayı rahatlatmaktadır. İdrar yollarında oluşan enfeksiyonların kurutulması sonrası ağrılar tamamen dinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.