Böbrek Yetmezliği Belirtileri Neledir, Nasıl Anlaşılır

Böbrek yetmezliği, belirtisi oldukça seyrek görülen ve son aşamalara gelmeden genellikle belirti vermeyen bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın söz konusu özelliği, onu tehlikeli bir hastalık yapmaktadır.Genellikle erken teşhis edilmesi durumunda, böbrek fonksiyonları kritik eşiğe varana dek bozulmadan gerekli tedbir ve tedaviler uygulanmakta ve yetmezlik tamamen baş göstermeden hasta stabil durumda tutulabilmektedir.

Bu sebeple böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi, erken teşhisin en önemli olduğu hastalıklardan birisidir. Belirtilerin ne olduğunu bilmek sorunun erken teşhisinde size yardımcı olabilir

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Neledir

Aşağıda maddeler halinde verdiğimiz yetmezlik belirtileri, hastalığın ilk aşamasında oldukça seyrek ve belli belirsiz hissedilen belirtilerdir. Bu sebeple de genellikle farklı sağlık sorunları ile yada önemsiz görülen anlık sorunlarla sıklıkla karıştırılabilmektedir. En sık görülen ve kolay teşhis edilebilecek bulgular ise;

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nasıl Anlaşılır

 • Vücuttaki Su Dengesi Bozulmaya Başlar
 • Ödem Oluşumları Hızlanmaya Başlar
 • EL ve Ayaklarda Ödeme Bağlı Şişmeler Görülür
 • Böbreklerin Yavaş Çalışması Tansiyonun Yükselmesine Neden Olur
 • Tansiyona Bağlı Nedensiz Sürekli Baş Ağrıları Görülür
 • Nefes Alıp Vermede Zorluklar Oluşmaya Başlar
 • Güçsüzlük ve Sürekli Halsizlik Durumları Sıklıkla Görülür
 • Kandaki Zararlı Maddeler Kaşıntı Sorunlarını da beraberinde getirir
 • İdrar Miktarı Azalmaya Başlar, İleri Safhada Tamamen Durabilir
 • İştah Kaybı Yaşanır
 • Mide Bulantısı ve Kusma Şikayetleri Olur
 • Zihin Bulanıklığı, Uykusuzluk, Sinirlilik Gibi Yan Etkiler Görülmeye Başlar
 • Nedensiz Kramplar ve Seyirmeler Sıklaşır
 • Gögüs Ağrısı Zaman Zaman Yaşanabilir.

Burada yazılanların haricinde hafif seyredebilecek nadir belirtiler de mevcuttur. Bu belirtilerin ortak özelliği, yetmezliğin ilk aşamasında oldukça seyrek görülmesi yada hiç görülmemesidir. Bu sebeple yukarıdaki maddelerden en az birini dahi görüyor iseniz yada şüpheleriniz var mutlaka bir sağlık kuruluşunun üroloji yada nefroloji servisine giderek gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde teşhisinde oldukça geç kalabilir bu sebeple çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Riskini Azaltmak İçin;

Beslenme Alışkanlıkları ; Böbrek yetmezliği riskini azaltmak için sağlıklı beslenme şarttır. Özellikle düşük sodyumlu (Az Tuzlu) beslenme alışkanlığı edinmemiz oldukça gereklidir. Ayrıca fazla asitik ve pH+ değeri düşük olan içecekler ile fazlaca kafeinden uzak durulması gerekmektedir Özellikle kola gibi zararlı içeceklerden uzak durmamız gerekmektedir.

Diyabet ve Hipertansiyon ; Böbreklerin baş düşmanı şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur. Bu iki hastalığa karşı alacağınız her önlem, böbrek yetmezliği için de oldukça gerekli ve faydalıdır.  Bu hastalıklardan korunmanız da son derece önemli.

Sigara ve Alkol : Neredeyse Tüm organlara zararlı olan sigara ve alkol tüketimini yetmezlik sorunlarında es geçmek mümkün değil. Bu iki zararlı alışkanlık böbrek yetmezliğine yakalanma riskini birkaç kat arttırmaktadır. Bu sebeple eğer bu zararlı maddeleri kullanıyor iseniz en kısa zamanda bırakmanız gerekir.

Düzenli Kontrol : 40 Yaşından sonra yılda bir kez 65 yaşından sonra ise yılda 2 kez şeklinde (Doktorunuzdan yada aile hekiminizden farklı bir öneri yok ise) düzenli olarak bir sağlık kuruluşunun üroloji servisine giderek kontrol edilmek önemlidir. Özellikle 65 yaş ve üzeri bireylerde söz konusu hastalığın görülebilme ihtimali artmaktadır.

Sağlıklı ve hareketli bir yaşam, Sadece böbrek yetmezliğine değil tüm vücut fonksiyonları için elzemdir.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliğinin belirtileri ve tedavi yöntemleri ile bulgularının erken teşhisi için yapılabilecekler konumuzda aklınıza takılan sorular var ise cevaplıyoruz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Günlük olarak sorulan sorular editörler tarafından cevaplanmaktadır. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Erdal coşkundeniz dedi ki:

  Merhaba lar

  14/10/2017 tarihinde acil de kreatinin degerim 5,5 çıktı. Hemen hastaneye yatırdılar sıvı takviyesi verdiler….15/10/2017 tarihinde U. üniv. Nefroloji pol. Yatırdılar… bir kac gün içinde kreatinin degerim 1,62 ye kadar geriledi. Su an 1,41. Gentamisin(1 doz geniş igne)+ACE INH. +Nasiietkileşimi olduğu söylendi. Teşhis akut bobrek yetmez lik…. bu rahatsızlık kalıcı mi? ..tansiyonunu düzenli kontrol ediyorum zoprotec 30 mg kullaniyorum … seker için diyete başladım… 3 aylık ortalamalara 7,2 çıkmış bir aylık diyet sonrası ortalamaya tekrar bakacağız. yuksek çıkarsa seker ilacına başlayacağım…. bu bobrek yetmezligi ilerler mi..?bu arada böbreklerinden ultrason sonucu normal….nelere dikkat etmeliyim.?.dikkat etmem gereken ilaç grubu varmı..? Bilgilendirmenin rica ederim