Böbrek Yetmezliği Nasıl Oluşur ve Önlenir?

Böbrek yetmezliği oluşum nedenleri açısından incelendiğinde, onlarca farklı nedenden oluşabildiği sonucu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Fakat buarada önemli olan, böbrek yetmezliği nasıl oluşur bildiğimizde, söz konusu hastalığı neden olan faktörleri ortadan kaldırabilir, yada bir böbrek yetmezliğiniz var ise söz konusu hastalığın ilerlemesini bu şekilde önceleyebilir siniz. Bu yazımızda öncelikle böbrek yetmezliği nasıl olur ve hangi aşamalarla oluşur konusundan bahsedeceğinz, daha sonra bu oluşumlar ve etmenleri önleme ve engelleme yöntemleri konusunda tüm merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Belli Olur : Böbrek yetmezliğini erken anlamak adına bulguları iyi öğrenmek gerekir. Bu bulguları görmek için böbrek yetmezliği belirtilerini sayfamız (bknz.)

Böbrek Yetmezliği Nasıl Oluşur

Böbrek yetmezliğinin oluşumuna neden olan faktörler genellikle dört ana sebepten kaynaklananan durumlardan oluşmaktadır. Bu sebepler alt ve üst üriner sistem hastalıklarının böbrek yetmezliğine neden olması, vücuttaki başka sorunların böbrek yetmezliğine neden olması, beslenme ve ilaçlar ile taramva ve darbeler böbrek yetmezliğinin oluşmasına neden olur. Bu dört başlığı biraz daha detaylı açmak gerekir ise

 • Böbrek Çıkış (UP) darlığı : Böbreklerden mesaneye inen idrar kanalının dar yada tıkalı olması sebebi ile böbrek yetmezliği oluşur
 • Şeker Hastalığı : Şeker hastalığı darmarları sertleştirir. Böbrek damarlarındaki sertleşme böbrek fonksiyonlarını  böbrek yetmezliği oluşur
 • Hipertansiyon : Tansiyon da diyabet gibi damarları sertleştirir. Böbrek kılcar damarları hasar görerek  böbrek yetmezliği oluşur
 • Böbrek Reflüsü : İdrarın böbreğe geri kaçması sorunu, böbrekte basıncı arttırarak  böbrek yetmezliği oluşur
 • Kist ve Tümörler : Böbrek işleyişini tamamen bozabilirler. Bu sebeple tedavi edilmediğinde  böbrek yetmezliği oluşur
 • Ağır Enfeksiyon : Böbreklerin enfeksiyonlanması, zaman içerisinde tedavi eidlmediğinde ani gelişen böbrek yetmezliği oluşturabilir.
 • Sigara ve Alkol :  Her hastalığın anası olduğu gibi bu zararlı alışkanlıklar söz konusu hastalığa yatkınlık sebebidir.
 • Böbrek Taşı : Kanalı tıkayan ve böbreğin çalışmasını doğrudan etkileyen taşlar zamanla  böbrek yetmezliği oluşturur.
 • Beslenme Alışkanlıkları : Tuz tüketimi, az su içmek, böbreklere zarar verecek kadar asitik ve  yüksek proteinli beslenme böbrekleri zamanla yıpratarak  böbrek yetmezliği oluşur
 • 65 Yaş ve Üstü : Özellikle bu yaştan sonra böbreklerde yetmezlik olması ihtimali yükselmektedir. Bu yaştan sonra daha sık kontrol gerekir.
 • Üretra ve Mesane Boynu Darlıkları : İdrarı tam boşaltamamak, atık idrara neden olur bu durum enfeksiyona ve böbrek içi basınca neden olarak yetmezliğe neden olabilir.
 • Tramva ve Darbeler : Trafik kazaları, bıçakla yaralanmalar ani gelişen yetmezliklere neden olan bir durumdur.
 • Bilinçsiz İlaç Kullanımı : Çok ağır ilaçlar, bilinçsiz kullanılan antibiyotik gibi durumlar böbrek fonskyionlarını tamamen bozarak yetmezliğe neden olur
 • Tek Böbrekli Olmak : Doğuştan bir böbreğin olmaması potansiyel bir böbrek yetmezliği riski taşır.

Bu durumlar genellikle böbrek yetmezliği nasıl oluşur sorusuna cevap niteliğinde olan sebeplerdir. Bu nedenleri ortadan kaldırmak riski minimize edecektir. Ayrıca söz konusu böbrek yetmezliğini önlemek adına sağlıklı bir bireyin yapması gerekenleri de sıradaki başlıkta inceleyeceğiz.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Önlenir

Böbrek yetmezliği nasıl oluşur bilmek başı başına önlemek adına ilk adım olarak sayılabilir. Söz konusu sebepleri minimize etmek böbrek yetmezliğini önlemek için yapılması gerekenlerin başınca gelmektedir.

En doğru yöntem, sağlıklı bir bireyin yılda bir kez, 50-60 yaşlarına gelen bir bireyin ise yılda 2 kez kadar böbrek kontrolü yaptırması gerekmektedir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarımı değiştirerek sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır. Tek tip beslenme düzeni böbreklere en fazla zarar veren beslenme alışkanlığıdır. Sigara ve alkol tüketimini kesmeliyiz. Şeker ve diyabetten korunmalı ayrıca günlük su tüketimini aksatmadan uygulamamız gerekmektedir. Bu basit önlemler ile böbrekleriniz daha sağlıklı ve uzun süre sorunsuz kalabilmektedir.

 

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği nasıl oluşur ve böbrek yetmezliği nasıl önlenir konumuzda aklınıza takılan sorular var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara editörlerimiz günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.