Böbrek Yetmezliği Neden Olur, Nedenleri Nelerdir

Böbrek yetmezliği oldukça sinsi bir hastalıktan. Genellikle son evrelerine varıncaya dek fazlaca belirti vermezler. Söz konusu bulgular belirgin olmaya başladığında ise böbrek yetmezliği kritik eşiği çoktan geçmiş olabilir. Bu nedenle böbrek yetmezliğine neden olan etmenleri bilmek, söz konusu hastalıktan korunmak ve erken teşhisini sağlamak açısından son derece önemli.

Bu konumuzda böbrek yetmezliği nedenleri nelerdir, yetmezlik neden olur gibi merak edilenleri cevaplayacağız.

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir

Böbrek yetmezliğinin gelişmesinde önemli rol oynayan üç farklı başlık vardır. Bunlardan ilki alt ve üst üriner sistem rahatsızlıklarının geç teşhisi ve teavisinin aksatılması sonucu gerçekleşen böbrek yetmezlikleridir. Diğeri ise Doğuştan yada sonradan meydana gelen böbrek ve alt üriner sistemde yapısal anatomik bozukluklardır. Üçüncüsü ise böbrek haricinde vücut içi diğer hastalıklar sebebi ile gelişen böbrek yetmezliği sorunlarıdır. Tüm bu nedenleri başlıklar halinde sıralayacak olur isek en sık görülen böbrek yetmezliği nedenleri;

Böbrek Çıkış (UP) darlığı : Böbreklerde süzülerek atılan idrar bir kanal aracılığı ile mesaneye ulaştırılır. Söz konusu kanalda meydana gelebilecek bir darlık, böbreğin fonksiyonunu yerine getiremeyecek konuma gelmesine zemin hazırlar. Bu durumun tedavi edilmeden uzun süre kalması ise kalıcı böbrek hasarlarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Şeker Hastalığı : Şeker hastalığı böbrekleri doğrudan etkileyen bir sağlık sorunudur. Şeker sebebi böbrek içerisinde sertleşen damarlar böbreklerin kanı süzme yetisini ortadan kaldırarak böbreklere kalıcı ve ağır hasarlar vermektedir. Bunun sonucunda ise böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon : Yüksek tansiyon, böbrek içerisindeki kılcar damarlarda ekstra yoğun basınca sebep olduğu için şeker hastalığında olduğu gibi böbrekleri çalışamaz hala getirebilir. Bu durum zamanla böbreklerde fonskyion kayıplarına ve sonunda böbrek yetmezliğine neden olur

Böbrek Reflüsü : Böbrek reflüsü, mesanedeki idrarın böbreğe geri kaçmasıdır. Bu tip anomaliler böbreklere zarar vererek söz konusu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. Özellikle erken yaşta gerçekleşen böbrek yetmezliği sorunlarında baş şüpheli konumundadır.

Kist ve Tümörler : Böbrek kanseri ve böbreklerde oluşabilecek kistler böbreklerin çalışmasını engelleyebilir ve sonucunda böbreklerin kaybı ile sonuçlanana sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ağır Enfeksiyon : İdrar yollaru enfeksiyonları ile başlayan ve tedavi edilmediğinde böbreklerin iltihaplanması ile sonuçlanan enfekte durumlar böbrek yetmezliğine sıklıkla neden olabilmektedir.

Sigara ve Alkol :  Sigara ve alkol tüketildiğinde kana karışan zararlı maddelerdir. Söz konusu zehri kandan temizleyen böbrekler bu zararlı ve kansorejen maddelere doğrudan maruz kalır. Bu alışkanlıklar vücudun tüm bölğelerinde olduğu gibi böbreklere de son derece zararlıdır.

Böbrek Taşı : Uzun süre tedavi edilmeyen ve böbrek içerisinde tıkanıklıklara sebebiyet verecek ölçüde yerleşimli taşlar zamanla böbreklere hasar vererek fonksiyonlarını bozabilmektedir. Bu tip taş problemleri de tedavi edilmediği zaman böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları : Özellikle yüksek sodyumlu beslenme (Tuzlı Gıdalar), Çok fazla protein ağırlıklı gıdaların sıklıkla tüketimi, asitik içecekler, çok az su tüketimi, aşırı kilo ve obezite sorunları gibi nedenlerde ötürü gerçekleşen sağlık sorunları zamanla böbreklere kalıcı hasarlar verebilmektedir.

65 Yaş ve Üstü : Özellikle bu yaştan sonra böbrekler yavaş yavaş tam performansında çalışmaz. Bu halde iken dikkatsiz beslenme ve sağlıksız bir yaşam eklenir ise böbrek yetmezliği ile karşılaşmak olasıdır.

Üretra ve Mesane Boynu Darlıkları : Mesanedeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan idrar borusunun daralması, mesanedeki idrarın boşalamasına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve böbrek içi basıncın artmasına neden olabilir. Bu durumlar da söz konusu yetmezliğe neden olabilmektedir.

Tramva ve Darbeler : Trafik kazaları, bıçakla yaralanmalar gibi nedenlere bağlı olarak ani gelişen böbrek yetmezlikleri görülebilmektedir.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı : Gereksiz yere ilaç tüketimleri böbreklerin iş yükünü fazlası ile arttırmaktadır. Özellikle ağır ilaçların sık sık ve bilinçsiz tüketimi ani gelişebilen yetmezlik sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Tek Böbrekli Olmak : Doğuştan yada sonradan tek böbrekli olmak böbrek yetmezliğine yatkınlık sebebidir. Diğer böbreği olmadığı için herhangi bir böbrek hasarı direkt olarak söz konusu hasta gurubunu etkileyecektir.

Bunlar harici seyrek görülen böbrek yetmezliği sebepleri olabilmektedir. Bu sorunlardan en az biri sizde de var ise tedavinizi aksatmamalı doktorunuzun öneri ve reçetelerine uyarak kontrol periyodlarınıza uymalısınız. Şu unutulmamalıdır ki söz konusu hastalığın en çok gerçekleşme nedeni ihmal ve geç teşhis edilen hastalıklardır.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği ve genel böbrek konuları ile ilgili olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. günlük olarak sorulan sorulara editörlerimiz cevap vermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.