Böbrek Yetmezliği Nedir? Böbrek Yetmezliği İle Oluşan Sorunlar

Böbrek yetmezliği, fark edilmesi zor sinsi bir hastalık. Öyle ki böbrek yetmezliği istatistikleri incelendiğinde Ülkemizde her 7 kişiden birinde kronik böbrek sorunlarının yaşandığını görmekteyiz. Fakat böbrek yetmezliği olan kişilerin sadece onda biri bu sorunun farkında. Bu sorun o kadar fazla ve ciddi boyutlarda ki yılda dünya çapında ülkelere maliyeti 1 tirillyon doların üzerine çıkabilmektedir.  Ülkemizde ise sağlık bakanlığının hastane bütçesinin %5’i kadarının tamamen böbrek yetmezliği hastaları için harcanmakta.

Peki bu denli büyük rakamlı istatistiklere sahip olan söz konusu hastalık nedir? Bu hastalık ile ortaya çıkan sorunlar nelerdir. Bu yazımızda Kısaca Böbrek Yetmezliği Nedir ve Buna bağlı ortaya çıkan sorunlar nelerdir öğrenebilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Nedir Kısaca

Böbrek yetmezliği, vücuttaki böbreklerin, vücut için hayati öneme sahip görevlerini tamamen yerine getiremeyecek hale gelmesidir. Böbrekler vücuttaki sıvı dengesini koruyarak kandaki zararlı ve atık maddelerin süzülmesi ile görevlidir. Ayrıca kan basıncı da böbrekler tarafından ayarlanmaktadır. Böbrek yetmezliği tüm bu görevleri yerine getiremeyecek kadar hasar alan ve fonksiyonlarını yitirmiş böbreğe denir.

Böbrek Yetmezliği İle Oluşan Sorunlar Nelerdir?

Böbrek yetmezliği sonuçları oldukça dramatik olabilen bir hastalıktır. Vucut için yaşamsal öneme haiz birçok hayati fonksiyon bozulmaya başlar. Bu fonskyinolar, sadece alt ve üst üriner sisteme değil tüm vucuda etki eden olumsuzlukları doğurmaktadır. Böbrek yetmezliği ile oluşan sorunlar nelerdir  açıklayalım.

  • Vücudun Su ve Elektrolit Dengesi Bozulur
  • Hücrelerde Fazla Su Depolanmaya Başlar ve Vücutta Ödem Oluşur.
  • İdrar Atımı Tamamen Durabilir. Bu Durum Alınan Sıvının Vücuttan Çıkışını Engeller
  • Kan Basıncı Anormal Düzeyde Artar, Hipertansiyon Sorunları Baş Gösterir
  • Kandaki Zararlı Maddeler Süzülerek Dışarı Atılamaz
  • Kandaki Üre (Atık) Hücrelere Yaşamsal Maddelerin Ulaşmasını Engeller
  • Kandaki Üre Sindirim Sistemini Etkileyerek Mide Sorunlarının Başlamasına Neden Olur
  • Fazla Üre Böbrekler tarafından atılamadığında Deri Altında Birikerek Kaşıntı, Kuruma ve Dökülmelere Neden Olmaktadır.
  • Yaşamsal Minerallerin Kandaki Oranı Azaldığı İçin Kemik ve Kas – İskelet Sorunları, Ağrıları ve Kramplar Görülmeye Başlar
  • Yüksek Tansiyon Kılcar Damarlara Zarar Verebilir

Tüm bu sorunların tek bir organın görevini yerine getirmediğinde oluştuğunu öğrenmek, Organların iflas etmesi durumunda vücuttaki görev ve sorumluluk alanını değil, diğer tüm organlar ve bölğelere de etki ettiğinin kanıtıdır. Her organ komplesk şekilde birbirleri ile bağlantılı ve uyumlu çalışmak zorundadır. Bu sebeple domino taşı etkisi gibi, tek bir organda meydana gelen sorun, onunla bağlantılı diğer organ ve sistemlerin çalışmasını etkiler ve bozar.

Böbrek yetmezliği ile oluşan sorunlar eklenebilecek az yada nadir görülen yada ytaptığı etki daha az olan onlarca madde daha eklenebilir. Fakat en sık ve şiddetli görülen sorunlar, burada belirtilen sorunlarıdır. Bu sağlık sorununa ilişkin tedavi yöntemleri ise hastanın anlık durumu ve yetmezliğin hangi evrede olduğuna göre farklılıklar göstermektedir. Yapılabilecek tedavi yöntemleri konusunda aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Bize Sorun!

Böbrekler ve Diğer tüm alt ve üst üriner sistem hastalıkları ile alakalı olarak ödev, dönem ödevi gibi konularda pdf formatında bilgilere ihtiyacınız var ise bize iletebilirsiniz. Soru sormak ve iletmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorulan sorular için günlük olarak editörlerimiz cevap vermektedir. Soru ve talepleriniz bizler için son derece önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.