Böbrek Yetmezliği Öldürür mü? Ölüm Riski Nedir?

Böbrek yetmezliği, günümüzde görülme oranı giderek artan bir rahatsızlıktır. Genellikle genetik faktörler ile doğuştan gelen anatomik bozukluklara ek olarak erken teşhis edilemeyen böbrek hastalıklarının birçoğunda sonuç böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilmektedir. Böbrekler kendi kendini yenileyemeyen bir organ olduğu için de hastalar diyaliz ve böbrek nakli ile hayata tutunmaktadır.

Bu yazımızda söz konusu hastalık ölümcül bir hastalık mıdır. Böbrek yetmezliğinde ölüm riski nedir gibi merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız.

böbrek yetmezliği

Böbrek Yetmezliği Öldürür mü

 

Yılda yüzlerce hasta, böbrek yetmezliğine bağlı sorunlardan kaynaklı hayatını kaybetmektedir. Fakat böbrek yetmezliği sonucu ölüm olayına anında rastlanmaz. Böbrek yetmezliği olan hastalar yıllarca yaşayabilir ve uygun böbreği bekleyebilirler.

Söz konusu böbrek hastalığının başlaması ile, böbrekler tarafından süzülen kandaki zararlı maddeler bir makine aracılığı ile süzülerek böbreklerin görevini yerine getirmeye çalışır. Kısacası diyaliz, her ne kadar kanı süzerek zararlı atıklardan filtre edilmesine yardımcı olsa da tam olarak böbrekler kadar başarılı değildir. Bu sebeple diyaliz hiçbir hastaya çözüm vaat etmemektedir. Böbrek yetmezliğinin tek çaresi uygun bir böbrekle nakil işlemi yaptırmaktan geçmektedir.

Böbrek Yetmezliği Ölüm Riski Nedir

Böbrek yetmezliği ölüm oranları, uygun vericinin bulunup bulunamamasına göre değişmektedir. Fakat hiçbir verici bulunamaz ise söz konusu hastalık zamana yayılmış şekilde ölümle sonuçlanabilmektedir. Ne yazık ki diyaliz sistemi, hastayı ömür boyu hayatta tutacak kadar başarılı değil. Diyalize geçici bir çözüm olarak yaklaşabiliriz.

Böbrek Nakli Kesin Çözüm mü?

Böbrek nakli kesin çözüm değil fakat en kesin çözümdür demek daha doğru olur. Tüm organ nakillerinde hastanın bağışıklığının organı kabul etmemesi, organın zamanla vücuda alışamaması gibi riskler vardır. Fakat alternatif bir tedavi yöntemi olmadığı için diyalize nazaran en kesin çözüm böbrek naklidir. Nakil olan hastaların birçoğu yıllarca sorunsuzca yaşayabildiği gibi bazı seyrek guruplarda sorun ve komplikasyonlar görülebilmektedir.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği ölümcül müdür, ölüme yol açar mı gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörlerimiz tarafından cevap verilmektedir.

YORUMLAR
 1. Babam için dedi ki:

  Böbrek yetmezliği öldürürmü ve müdehala edilmezse ne kadar sürede öldürür ne olur ?söyleyin ve bir böbreğin fiyatı ne kadar? Ve bize bir hastane önerirmisiniz

 2. Özge dedi ki:

  Şuan Böbrek nakli için bekleyen kaç hasta vardır? Ortalama Ne kadar sürede sıra gelir? Böbrek bulunamazsa %90’ı işlevini yitirmiş bir böbrekle ben kadar süre yaşanılabilir?

  Teşekkürler şimdiden

 3. Tugba dedi ki:

  Günaydın size bi kac soru sorcam.Eşim 36 yaşında diyalize giriyor iki aydir tedavi görüyor.Kimler verebilir bobregi uyması için eşime bn vermeyi düşünuom egerki uyarsa bunun tam etkisi olurmu.Ve böbrek nakli için nereye başvuru yapmalıyız .Kayseri den katılıom bu arada

 4. Aslı ile çağrı dedi ki:

  Erkek arkadaşım böbrek hastası 7 yıldır kontrole falan gidiyor ona birşey olmasından korkuyorum daha nakil gerektirecek kadar ilerlememiş ilerlemesini durduracak bir yol yok mu

 5. Hüseyin dedi ki:

  Annem böbrek hastası ve böbreginin biri çalışmıyor biri ise %36 lık bir oranda çalışıyor bu durumda ölümçül bir riski olurmu veyada ailesinden birinin böbrek nakli yapması uygunmudur..

 6. Tolga dedi ki:

  Ben 2000 yılında sol up darlığı teşhisi konuldu ve ameliyat oldum 2 yıl kontrole gittim ve daha sonra Iyi olduğunu ve böbreğimin çalıştığını söylediler şimdi ise sol böbreğim yine ağrı yapmaya başladı ve yine böbreğimde bir sorun varmıdır ve riski nedir yeniden tetikleyebilirmi bu hastalık