Böbrek Yetmezliği Sonuçları ve Zararları, Sonucunda Ne Olur?

Böbrek yetmezliği, Dünya çapında ülke ekonomilerine yılda 3,6 Tiriyon Türk Lirasından fazla maliyete sahip olan ve neredeyse dünya üzerinde her 10 kişiden birinde görülebilen, oldukça yaygın bir sağlık sorunu. Sadece Ülkemizde 65 Bin den fazla böbrek nakli yapılmış hasta söz konusu. Nakil bekleyen hastaları da hesaba katar isek bu sayı yüzbinlerle ifade edilebilecek kadar büyük bir sayıdır.

Böbrek yetmezliği istatistiklerini bir kenara bırakır isek hastaya olan etkileri ve sonuçları ile vücuda zararlar konusunda bu yazımızda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Sonuçları Nelerdir ?

Böbrek yetmezliği, sadece alt ve üst üriner sisteme değil nerede ise vücudun hemen hemen her organına etki eden kompleks bir hastalıktır. Bu durum sadece böbreklere özgü değildir. Her organ, başka bir organın işleyişine bağlı olarak çalışır. Aynı zamanda kendisinin yaptığı görevler de yine başka bir organın işleyişine yardımcı olur. buradan hareketle böbreklerde meydana gelen bir fonksiyon bozulmasına yaşanabilecek etkiler ise;

Böbrek Yetmezliği Sonucunda Ne Olur?

 • Vücuda Alınan Su Atılamaz ve Sıvı Dengesi Bozulur
 • Atılamayan Su Hücrelerde Birikir ve Ödem Oluşturur
 • İdrar Miktarı Azalabilir Yada Tamamen Durabilir.
 • Bu Sebeple Alınan Sıvıların İhtiyaç Fazlası Tahliye Edilemez
 • Kan basıncı Artarak Yüksek Tansiyona Neden Olur
 • Hücrelerden Atılan Atık Maddeler Kanda Birikir
 • Kandaki Atık Üre, Kan dolaşımındaki hayati mineralleri azaltır.
 • Kandaki Üre Sindirim Sistemini Etkileyerek Mide Sorunlarının Başlamasına Neden Olur
 • Fazla Üre Böbrekler tarafından atılamadığında Deri Altında Birikerek Kaşıntı, Kuruma ve Dökülmelere Neden Olmaktadır.
 • Yaşamsal Minerallerin Kandaki Oranı Azaldığı İçin Kemik ve Kas – İskelet Sorunları, Ağrıları ve Kramplar Görülmeye Başlar
 • Yüksek Tansiyon Kılcar Damarlara Zarar Verebilir

Böbrek yetmezliğinin sonuçları konusunda verilen bu maddeler, en sık ve en şiddetli olarak hissedilenlerden ibarettir. Bunların dışında kalan hafif şehilde seyreden yada etkisi daha kısıtlı olan onlarca sonuç daha mevcuttur. Buradan anlaşılacağı üzere nerede ise tüm vücut işleyişine doğrudan etki eden nadir organlardan birisi böbreklerdir.

Böbrek Yetmezliğinin Zararları Nelerdir?

Böbrek yetmezliğinin vücuda zararları şu şekilde gerçekleşir. Kanda biriken fazla atık ve asitik maddeler, hücrelere yaşamsal öneme sahip vitamin mineral, glikoz ve oksijen ulaşımını kısıtlar. Bu durum diğer organların ani iflasına neden olarak ölümle sonuçlanır. Bu durumun önüne geçmek adına doktorlar yapılan testlerle üre miktarı kritik seviyeyi geçtiğinde hastaya diyaliz tedavisi başlatarak kandaki fazla suyun ve zararlı maddelerin makine yardımı ile süzülmesini sağlarlar. Bu sayede ölüm gerçekleşmez ve hasta nakil için bekleyeceği bir sürece girmiş olur. Fakat diyaliz, Böbreklerin yaptığı görevin sadece küçük bir miktarını karşılayabildiğinden kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Hasta mutlaka böbrek nakli ile tedavi edilmelidir.  Aksi halde diyaliz ile ömür boyu yaşamak mümkün değildir. Özellikle genç yaştaki hastalarada nakil çok daha önemli hale gelmektedir.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliğinin vücuda zararları, böbrek yemtezliği sonuçları ve böbrek yetmezliğinin sonucunda ne olur, gibi sorularda aklınıza takılanlar var ise cevaplıyoruz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere aklına takılan soruları sorabilirler. Günlük olarak sorulan sorular editörler tarafından cevaplanmaktadır. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.