Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek yemezliğinin tedavisi, hastanın durumuna, yetmezliği sebep olan faktörlere ve hastalığın hangi safhada olduğuna göre farklılıklar gösterir ve bu değişkenler göz önünde tutularak yapılacak tedavi belirlenir. Böbrek yetmezliğinde, eğer yetmezlik belli kritik eşikleri aşmamız ise tedavi ve alınan tedbirler neticesinde birçok hastada söz konusu ilerleme durdurulabilmekte hasta bu sayede ömrünün sonuna dek yaşayabilmektedir.

Bu yazımızda böbrek yetmezliği tedavisi nasıl yapılır, evrelerine ve aşamalarına göre nasıl tedavi edilir konusunda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır

Böbrek Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir sorusuna cevap olarak farklı evrelerde farklı şekillerde tedavisinin olduğunu söyleyerek başlayalım. Öncelikle Başlangıç ve orta seviyede olan yetmezlik ile son aşama yetmezliğe aynı tedavi yöntemi ile yaklaşılmadığını belirtmek gerekir. Bu tedavileri iki başlıkta inceleyeceğiz.

Başlangıç ve Orta Seviyedeki Yetmezliklerde Tedavi

İlk önce nefroloji kliniği belli test ve tetkikler ile böbreklerin fonksiyonlarını detaylandırmaktadır. Bu seviyede tedavi yöntemi belirlerken, söz konusu soruna neden olan etmen de araştırılır. Örnek vermek gerekir ise yetmezliğe diyabet neden oldu ise, diyabetin çözümüne odaklanmak, yetmezliğin ilerlememesi açısından önemlidir. Bu sebeple yetmezlik tedavisinde aslen bu soruna neden olan duruma da ayrıca odaklanılır.

Neden ile ilgili tedavi yöntemlerinin haricinde hastaya özel diyet programları uygulanarak sıvı dengesini gözeterek ve bazı özel ilaç ve öneriler ile hasta stabil durumda tutulur. Burada bilinmesi gerekir ki erken evrede tespit edilen böbrek yetmezliklerinde olumlu sonuçlar almak çok daha olasıdır. Bu sebeple böbrek yetmezliği neden olur ve böbrek yetmezliği belirtilerini bilmek ve her an tetikte olmak son derece önemlidir.

İleri Seviye Yetmezlik Sorunlarında Tedavi

Eğer hastanın böbrek hasarı fazla ve fonksiyonları vücudun gereksinimlerini karşılayamacak kadar kaybolmuş ise hastaya ilk seçenek böbrek nakli seçeneğidir. Bunun nedeni, hiç diyalize girmeden yapılan böbrek nakillerinde böbreğin vücut tarafından kabuledilmesi ve nakil işleminin başarı şansı çok daha yüksektir. Fakat nakil ihtimali olmayan uyumlu böbrek bulunamayan hastalarda, nakil sırası beklerken diyaliz işlemi uygulanarak kanda biriken zararlı maddeler ve ihtiyaç fazlası sıvılar vücut dışına bir makine yardımı ile alınmaktadır.

Burada bilinmesi gereken şey böbrekler, kendi kendini yenileme yetisine sahip olmayan bir organdır. Bu sebeple yetmezliğin tersine işlemesi ve tedavisi söz konusu değildir. Genellikle böbreğin aldığı hasarlar kalıcı olmakta ve ileri seviye böbrek yetmezliğinde tedavi yöntemi için tek çare böbrek nakli olmaktadır.

Erken Teşhis ve Tedavide Ciddiyet Çok Önemli

Birçok hasta, vücudunda çıkan belirtileri, nedensiz ağrıları, baş dönmelerini ve özellikle tansiyon sorunlarını sürekli erteler. Hayatın koşuşturması sebebi ile sağlığımızı sürekli geri plana atarız. Bu durum başlangıçta basit olarak tedavi edilebilecek olan sorunların çığ gibi büyüyerek hayati risk taşıyan sağlık sorunları olmasına imkan vermektedir. Bu sebeple vücudun size verdiği bulguları ihmal etmeden nedenlerini araştırmalısınız.

Ayrıca özellikle başlangıç seviyesinde olan kronik böbrek yetmezliği  tedavisi sorunlarında hasta tedavi ve diyetine yeteri önemi vermemekte ve sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkları kullanmaya devam etmektedir. Bu durum hastalığın ileri derecelere yükselmesine zemin hazırlar. Eğer yetmezlik hastası iseniz doktorunuzun tedavi ve tavsiyelerine uymalı, düzenli kontrol periyotlarınızı aksatmadan ciddiye alarak yürütmelisiniz. Akut böbrek yetmezliği tedavisi için de durum aynıdır.

Bize Sorun!

Böbrek Yetmezliği tedavisi nasıl yapılır, böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir konumuzda aklınıza takılanlar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından cevap verilmektedir. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Okan ŞEN dedi ki:

    Selamlar, agabeyim diabet ve tansiyon hastasidir. Sigarayi birakamiyor. Nöroloji yönünden de tedavi görüyor. Beyni besleyen boyun damarında %65 tıkanıklık var düşme atakları yaşıyor fazla hareket edemiyor. Kanda serumda kreatinin 2.93 cıktı. Daha önce 2.4 idi. Nefrolojiye yönlendirildi. Randevu icin cok gec sure veriyorlar. Merak ettigim böbrekler cok kötü demisler bu hangi evrededir. Muayene ve tedavi olana kadar 1-2 aylik sürede böbrekler biter mi? Tesekkurler.

  2. Kenan dedi ki:

    Merhaba Hocam ben bundan 15 gün önce tahlil yaptırdım hiç bir şey yok bugün 01.11.2017 tarihinde tahilil yaptırdım Krateinin 1,4-ürik asit 8.0 doktorum şu ilaçı yazdı ürikoliz tablet 300 mg günde yarım alacakmışım lütfen beni aydınlatırmısınınz ne yapmam gerekli tehlikelimidir.sigara kullanıyorum 57 yaşındayım lütfen cevap yazarmısınız.kolay gelsin

  3. Ayşe yılmaz dedi ki:

    Annem şeker tansuyun hastası usdelik felç bir hasta börekleri yüzde 40 calışiyordu şimdi yüzde 25 düşdü ben yurt dışındayım mudele gerekiyormu Türkiye dönücem mudale gerekiyor sa burda doğurtası yok