Böbrek Yetmezliğinin Sebepleri 7 Başlıkta Sizlerle

Böbrek Yetmezliğinin Sebepleri Nelerdir.

iiiBöbrek yetmezliğinden sorumlu olan 7 sebep sayabiliriz. Bu sebepler böbreklerin işlevini kaybetmesine ve hastanın diyalize girmesini ve uygun böbrek bulunamama durumunda ise ölümlere bile neden olmaktadır. Böbrek yetmezliğinden sakınmak için aşağıda verilen 7 durum sizlerde olmaması gerekir. Bazı durumlar beslenme ve yaşam alışkanlıkları ile alakalıdır bazıları ise doğuştan gelen anomaliler yada sonradan oluşan anatomik sıkıntılar sebebi ile oluşabilmektedir.

Fakat böbrek yetmezliklerinin en sık sebepleri yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarıdır. Aşağıda kısada böbrek yetmezliği neden olur maddeler halinde verilmiştir. Daha sonra tüm başlıkların tek tek açıklamasını alt kısımda bulabilirsiniz.

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 1. Glomerulonefrit ( Böbrek İltihapları)
 2. Doğumsal Anatomik Bozukluklar
 3. Enfeksiyon
 4. Toksik maddeler
 5. Diyabet (Şeker Hastalığı) Kaynaklı Olan Böbrek Hasarları (Diyabetik Nefropati)
 6. İdrar Yolu Darlıkları
 7. Tansiyon Sorunları İle Gelişen Böbrek Hasarları

Kronik Böbrek Yetmezliği neden olur sorusuna cevap yukarıdaki 7 maddelik etkenlerden oluşur. Aşağıda Tüm bu etkileri detaylandırmaktayız.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Oluşur

 • Diyabete Bağlı Böbrek Yetmezliği : İleri yaş böbrek yetmezliklerinin baş nedenlerinden birisidir. Halk arasındaki ismi ile şeker hastalığı, direk olarak böbrek sağlığına etki etmektedir. Daha sağlıklı böbrekler için öncelikle şeker hastalığından kaçınmamız gerektiğini unutmayın.
 • Tansiyona Bağlı Böbrek Hasarları : Hiper tansiyon vücudun birçok organına zararlı olduğu gibi börekler için de son derece zararlıdır. Böbrekler kanı süzmek için kanı ince kılcal damarlardan geçirir ve burada nefronlar tarafından kan süzülür. Kan basıncı yükseldikce söz konusu kılcal damarlarda hasar meydana gelir ve böbrekler süzme işlevini tam olarak yerine getiremezler. Bu sebeple yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.
 • İdrar Yolları Darlıkları : İdrar yollarında (üreter ve Üretra) doğuştan gelen yada sonradan oluşabilecek bir darlık durumu böbrekler tarafından süzülen idrarın atılmasını kısmen yada tamamen durdurabilir. Bu durum böbreklerde basıncın artmasına ve buna paralel olarak hidronefroz, yani böbreklerde şişme olmasına yol açar. Darlıklar tedavi edilmez ise böbreklerde kalıcı hasarlar bırakarak böbrek yetmezliğine direk olarak neden olurlar
 • Doğumsal Bozukluklar : Genç yaşta gelişen böbrek yetmezliği durumlarının başlıca nedenleridir. Doğuştan oluşabilen at nalı böbrek, böbrek düşmesi, böbrek küçülmesi gibi sorunlar sebebi ile böbreklerin kaybedilmesi ihtimali vardır. Özellikle yeni doğan bebeklerde belli sürelerde detaylı kontrol bu gibi durumların önüne geçmektedir.
 • Enfeksiyonlar : Sık ve ağır geçirilen idrar yolları enfeksiyonları ile tedavi edilmeyen enfeksiyon durumları, bel soguklugu gibi hastalıklar böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Ayrıca bu gibi enfeksiyon durumları idrar kanallarında da kalıcı hasarlar ve daralmalara sebep olmaktadır.
 • Böbrek İltihabı : Enfeksiyonların el ileri evresidir. Böbreklerin tamamen iltihaplanması ve görevini yerine getirememe durumudur. Akut böbrek yetmezliği sebepleri arasında sıkça karşılaşılmaktadır. Belirtileri çok şiddetlidir. İstemsiz titreme, üşüme , ateş gibi belirgin belirtilere yol açar. Tedavi edilmez ise ölümcül olabilirler.

3

Bize Sorun!

Kronik böbrek yetmezliği yada akut böbrek yetmezliği ile ilgili olarak önleme, belirti tedavi ve evreleri gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru Sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerli olup, editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.