Böbrekler Nasıl Çalışır ?

Sağlıklı yaşamamızın bir parçası olan ve vücut için oldukça gerekli olan böbrekler,hayatımız için çok değerli organlardır.Böbreklerin genel görünüşü,kabuklu yeşil fasulyenin çıplak durmuş halidir. Böbreklerin zar kalınlığı dış yapıda daha belirgin olur. Üstelik içerisinde yer alan incecik damarlar,böbreklerde ilgi çeken taraftır. Bu kılcal damarın asıl görevi kalpten pompalan kanın  böbreklere doğru bir şekilde iletmesidir. Ortalama bu kan %20-25 arası böbreklere ulaşır. Bu sayede kan bunu böbreğe transfer ederken bir yandan kan temizliğini de bu şekilde sağlamış olur. Kirlenmiş kan temizlenerek kanın seviyesi en iyi duruma gelir. Artık kanda bakteri kalmamış, hatta zehirli maddeler kısa sürede böbreğe gelen remiz kan ile atılmıştır. Bu bakteriler idrar yöntemi ile atılır. İdrar bunu atarken yoğun miktarda koku ve renk değişikliği yaşar. Daha sonra alınan su ihtiyacı yeterli bir şekilde vücuda depolanarak kanın daha temiz olmasına, idrarın normal rengine dönmesine yardımcı olur. İşte böbrekler kalpten pompalanan kanın, bir miktarı ile sağlanarak çalışır. Daha kirli kandan kısa sürede eser kalmaz. Böbrekler bu şekilde çalışmaya başlar.

 

Böbrekler nasıl çalışır sorusunun bir diğer cevabı ise,böbreklerin katmanlarına göre çalışma şekli değişiklik gösterir. Bu katmanlar 3 şekilde ele alınır. Bunlar, korteks, medulla ve pelvis’tir. Medulla ve kortekste’nin asıl görevi,renal atardamar dediğimiz katmandan güç sağlayarak diğer küçük atar damarlara kan filtrasyonunu eşit şekilde dengeleyerek dağıtma görevini tamamlar.Kanın bu birimlerdeki görevi nefron ile basınç sağlayarak böbreklerin daha düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Nefron kısmına iletilen filtrat ve diğer metabolitik tuzlar elementler sodyum ve mineraller kısacası istenmeyen atıklar vücuttan böbrek yolu ile idrara dönüşerek atılmasıdır.

 

Böbreklerin Çalışma Periyodları ve Vücut Haznesindeki Görevleri

 

Besinler sonrası ,mide bağırsak hareketleri,sindirim sistemleri belli düzeyde çalıştıktan sonra, vücut haznesinde bazı atıklar üretmeye başlar. Böbrekteki üre maddesinin artması besinlerden aldığı bakterilerle çoğalır. Bu ürenin istenilen değerde olması için belli atıkların ,bakterilerin vücuttan atılması gerekir. Bazı ,ilaç tedavileri ve önerilen besin takviyeleri bu ürenin değerinin düzenler. Vücut bu sayede elektrolit sıvıyı depolayarak,toksinlerin bir zaman sonra artmaya başlar. Kan basıncının istenilen düzeyde olması için öncelikler böbrek hastalarında kan  basıncı testi yapılır. Alyuvar yapımı kontrol altına alınır. vücudun asit-baz dengesi en iyi konuma getirilene kadar ,tedavi işlemi devam eder.Böbreğin daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilmek için ,doktorun önerdiği belli periyotlardaki ilaç ve besin takviyesi,günü ve saatinde düzenli bir şekilde alınır.Bu durumda böbrek fizyolojisinde inen çıkan değerler ,kontrol altında tutularak, hasta bir süre hastanede gözetim altında kalır. Bazı durumlarda böbreklerde diyalize bağlanma durumları gerçekleşebilir. Böbreğin işlevselliği için diyaliz gerekli görülebilir. Böbrek sağlığı için besinlerin sağlıklı tüketilmesi ve vücutta istenilen sıvı yeterli bir şekilde vücuda sağlanmalıdır. Böbreğin sağlıksız olması hayati risk içerebilir. Günde ortalama 2 litre içilen su, böbrek kanallarında tıkanmaların oluşumunu engelleyerek,kan birimlerinin daha doğru bir şekilde böbrek katmanlarına ulaşmasına aracı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.