Böbrekler Ne İşe Yarar?

Böbreklerimiz pek önemli görünmese de vücutta bir kalp bir akciğer kadar önemli ve gerekli bir organdır. Vücudumuzun sağlıklı olarak çalışmaya devam etmesi için yüksek bir tempoda çalışır. Kalbin hiç durmadan çalışması böbreklerinde hiç durmadan çalışması anlamına gelir. Böbrekler Ne işe yarar aşağıda detaylı anlatımını bulabilirsiniz.

Böbreğin Görevleri  Nelerdir. (Maddeler Halinde)

  • Kanda bulunan üre,kreatinin ve ürik asit gibi zararlı maddeleri süzer.
  • Vücudun su ve tuz dengesini oluşturur ve bu dengenin korunmasında etkindir.
  • Böbrek üstü bezleri ile salgılanan hormonlar sayesinde tansiyonu düzenler.
  • Salgıladıkları hormonlar ile kan hücresi üretimi yapılmasını sağlar.

2

Böbreğin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir Detaylı Anlatım

Böbrekler Zehirlenmeyi Engeller

Yediğimiz ve içtiğimiz tüm gıdalar önce midede sindirilir daha sonra kalın bağırsak tarafından yararlı maddeleri emilerek kana karıştırılır, kalan kısmı dışkı olarak dışarı atılır. Bu boşaltım sisteminin ilk kısmıdır. İkinci kısmı ise böbrekler tarafından yapılır. Yalnız doğru bilinen yanlışlardan birisi de yediğimiz ve içtiğimiz maddelerdeki sıvıların böbrekler tarafından süzüldüğü yanılgısıdır. Az önce bahsettiğimiz gibi bu görevi bağırsaklar yerine getirir. Peki Ya bu durumda Böbrekler Ne İşe Yarar ?

Bağırsaklar tarafından kana karıştırılan besinler hücrelere ulaştırılır. Hücreler bu maddeleri emerek atıklarını da kan ile tahliye eder. böbrekler ikinci aşama boşaltımı sağlayarak kanı süzer. Yararlı maddeler böbrekler tarafından kanda bırakılırken atık maddeler (üre, kreatinin, çeşitli asidik sıvılar) böbrekler tarafından süzülür. Süzülen maddeler arasında vücut için fazla durumda olan su da bulunur. Tüm bu atık maddeler idrar olarak dışarı atılır. Eğer böbrekler işlevini yerine getirmese idi kandaki söz konusu atıklar sebebi ile zehirlenerek ölürdük.

Vücudun Su ve Tuz Dengesini Oluşturur

Vücudumuzun yarıdan fazlasının sudan oluştuğunu düşünürsek gerçekten yoğun bir görev olduğunu anlayabiliriz. Böbrekler vücuttaki suyu her zaman gereken miktarda tutar. Fazla sıvı tükettiğimizde vücut gereksinimi kadarını kanda tutar kalanını ise idrar yolu ile dışarı atar. Eğer fazlaca tuzlu gıdalar tüketirsek vücut söz konusu dengeyi tutturabilmek için daha fazla suyu vücutta tutar. Halk arasında ödem olarak bildiğimiz durum bu denklemin sonucu ortaya çıkar. Vücut ve böbrek sağlığı için bu dengenin korunması adına tuz tüketimini azaltıp su tüketimini arttırmak önerilir.

Tansiyonumuz Böbrekler Tarafından Belirlenir.

1Yine doğru bilinen yanlışlardan birisi de tansiyonun kalp tarafından ayarlandığı düşüncesidir. Bu tamamen yanlıştır, tansiyon böbrekler tarafından ayarlanır. Genelde böbrek rahatsızlıklarının özellikle böbrek yetmezliğinin en şiddetli belirtisi yüksek tansiyon durumudur. Bunun nedeni böbreğin tansiyonu ayarlama yetisini artık kaybediyor olmasıdır. Böbreklerin işlevlerini , görevlerini tanıyarak bu belirtileri gördüğünüzde daha çok ciddiye alabilirsiniz.

Kan Yapma Talimatı Böbrekten.

Kan üretimi bilindiği üzere kemik ilikleri tarafından yapılır, fakat bu talimat kemiklere böbrekler tarafından verilir. Böbrekler, böbrek üstü bezleri aracılığı ile salgıladıkları hormonlar ile kemik iliklerini uyararak kan hücresi üretimini kontrol altında tutarlar.

3Bize Sorun !

Böbrekler ile alakalı olarak anatomik yapısı, böbrek hastalıkları, taş yada tüm sağlık sorularınız için bize soru sorabilirsiniz. Soru sor sayfamızı kullanarak bizlere ilettiğiniz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz yada eklemek istediğiniz düşünceleri aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.