Böbrekler Nerede Bulunur? Vücudun Neresinde Olur?

28.11.2016
2.799

Böbrekler Nerede Bulunur

233Böbrekler vücutta iki adet olarak bulunurlar. (Bazı durumlarda doğuştan bir adet yada 2 den fazla böbrek bulunması durumu yaşanabilmektedir.) Böbrekler vücut için yaşamsal öneme sahip olan atık maddelerin kandan süzülerek dışarı atılması görevini üstlenmişlerdir. Bu sebeple atar ve toplar damar ile bağı bulanacak şekilde bu iki damara yakın bir konumdadırlar. Böbreklerin kanı süzmesi haricinde böbrek üstü bezi ile bazı hormanları kontrolü ve tansiyon ve kan üretimini kontrol etmek gibi farklı yaşamsal görebleri de bulunmaktadır. Genel olarak böbrekler gövde içerisinde bulunur. Vücudun neresinde bulunduğuna dair detaylı ve resimli anlatım aşağıda verilmiştir.

Böbrekler Vücudun Neresinde Olur?

Böbrekler bel legen kemiğinin 10 cm kadar üstünde kaburge kemiklerinin ise bitimine çok yakın konumda sırt kısmının iki yanında bulunur. Yukarıdaki resimde böbreklerin konumu konusunda görsel bilgi edinebilirsiniz.

Baız durumlarda böbrekler normal yerlerinde olmayabilir. Bu durumlar böbrek düişmesi durumu veya böbrek nakli ile yerleştirilen böbreklerde olmaktadır. Bu gibi durumlarında böbrek normal konum ve boyutlarında olmayabilir. İki durumuda farklı başlıklarda incelemek gerekir ise;

  • ww12Böbrek Naklinde Böbrek Nereye Yerleştirilir : Böbrek nakli ile sağlıklı bir bireyden alınan böbrek, söz konusu konumundan alınır iken üreter borusu, atar ve toplar damarları kesilerek alınır. Alıcıya nakli sırasında böbrek normal konumuna takılmak istendiği taktirde üreter kanalının boyu ile atar ve toplar damarların boyu kısa kalabilmektedir. Bu durum da nakil olarak alınan böbrek normal yerine takılamaz. Doktorlar bu sorunu ortadan kaldırmak için hem mesaneye hem de atar damarlara yakın olan bir bölğe olan legen kemiği kısmının hemen üzerine yerleştiriler. Normal konumundan 100 mm kadar alt kısma takılan yeni böbrek mesane ve atar damara daha yakın uzaklıkta olur. Yandeki resimde böbrek nakli ile takılan böbrek nereye takılır konusunda görsel bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Böbrek Düşmesinde : Çok zayıf olma durumu, darbe ve tramvalar, sık geçirilen doğumlar gibi etkiler ile böbrekler bazı durumlarda normal konumunda bulunmayabilir. Bu durum böbreği tutan çapraz kasların gevşemesi ile olur ve genelde sağ kısımda daha sık görülür. Bu gibi durumlarda da böbrek normal konumunda bulunmayabilir.

Bize Sorun!

3Böbreklerimizin konumu ve bulunduğu yer haricinde Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.