Böbreklerde Kanal Darlığı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

22.06.2018
454

Böbrekler vücuttan kanın süzülmesini sağlayarak kalbe temiz kan pompalaması sağlamaktadır. Bunun yanı sıra idrardaki zararlı maddelerin kana karışmasına engel olur. Vücudun tüm bölgesinde görülebilen damar tıkanıklığı böbreklerde de görülebilmektedir. Böbreklerdeki damar tıkanıklığı kanar darlığı şeklinde bilinmektedir.

Böbrek damarlarında tıkanıklık meydana gelerek daralma başlaması hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Böbreklerde meydana gelen bu durum doktorun uygulayacağı tedavi ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Böbreklerde Kanal Darlığı Belirtileri 

Böbreklerde meydana gelen damar kireçlenmesi hastalığın en temel sebeplerinden biridir. Kanar darlığı genel olarak damar tıkanıklığından ortaya çıktığı için böbrekler görevini yerine getiremediğinden halsizlik ve bitkinlik yapmaktadır.

Sık sık idrara çıkma ve hastada böbrek ağrılarının meydana gelmesi böbreklerde kanal darlığının olduğunu işaret etmektedir. Böbreklerde kanal darlığı olduğunda kireçlenme meydana gelir ve kireçlenen damarlara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Hastada böbreklerde kanal darlığı olduğunda kişinin günlük yaşamı oldukça etkilenmektedir. Halsizlik ve bitkinliğin yanı sıra ağrıların artması kişiyi çok fazla huzursuz etmektedir. Ayrıca kişi de psikolojik sorunlar meydana getirir.

Sancıların ortaya çıkması kişide böbrek ve bel ağrısı yapmaktadır. Yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan bu koşullar ilerleyen dönemlerde böbrek sağlığını daha da tehdit altına atmaktadır.

Böbreklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan böbrek kanallarının darlığı yaş ilerledikçe daha fazla görülen hastalıklardan biri haline gelmektedir.

Böbrek Kanal Darlığı Tedavisi 

Böbrek hastalıklarında tedavi süreci sürekli olarak takip ile yapılmaktadır. Böbrek iltihaplanmalarında ilaç tedavisi ile çözüm bulunurken böbrek kanal darlığı tedavisinde ise cerrahi işlem yapılması gerekmektedir.

Ameliyat genel olarak kalbe uygulanan anjiyo şeklinde yapılmaktadır. Daralan ve tıkanan damarlarda anjiyo sayesine damarların yolu açılır. Eskiden açık ameliyat yapılarak bu hastalığın tedavisi mümkünken günümüzde ilerleyen teknoloji ile beraber farklı işlemler uygulanmaktadır. Damar sertliğine sebep olan koşulların da ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Böbrek sağlığının korunması için kişinin bol miktarda su tüketmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Böbrek temiz kanın kalbe ulaşmasını sağladığından dolayı kalp hastalıkları da böbrekte oluşan sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Kalp ve böbrek sağlığı birbiri ile bağlantılı olduğundan bölgede tıkanan damarlardan dolayı hastalık çoğu kişide ortaya çıkarak günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Yapılan cerrahi müdahale sonrasında böbreklerin sağlığı için uygulanması gereken tedavi şekli doktor tarafından hastaya uygulanmaktadır. İlaç tedavisi için hastaya uygulanacak olan tedavi sonrasında hasta sürekli olarak böbrek sağlığını korumak açısından doktor kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Böbrekler vücutta temiz kanın dolaşmasını sağladığı gibi zararlı maddelerin kana karışmasına da engel olur. Böbrek enfeksiyonlarının sık sık meydana gelmesi kanal darlığına sebep olacağından mutlaka herhangi bir durumda doktora başvurulması gerekmektedir. Böbreklerin düzenli çalışması için bol miktarda sıvı tüketimine ihtiyaç duyulur ve bu sayede böbrek sağlığı korunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.