Böbreklerde Kitle Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

13.06.2018
855

Böbreklerin insan sağlığını koruyan ve insanın iç organları arasında oldukça büyük öneme sahip organlardır. Böbrekler vücutta görevini yerine getiremediğinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklar kalıcı bir şekilde kişinin ömrü boyunca devam eden hastalıklara sebep olabilmektedir.

Böbrekler kanın süzülmesini sağlayarak kalbe ulaşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuttaki zararı maddeleri süzerek idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlamaktadır. Böylece vücut sağlıklı bir şekilde iç organların çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerde meydana gelen hastalıkların çoğunda böbrek kitleri ya da lezyonlar sebep olmaktadır. Bu nedenle böbrek sağlığının en iyi şekilde korunması gerekmektedir.

Böbreklerde bulunan kitleler iyi ya da kötü huylu kitleler şeklinde adlandırılmaktadır. Böbreklerde oluşan her bir hastalıkta kitlelerden kaynaklı olduğu denilemez. Bu nedenle böbreklerde kitle olup olmadığı teşhisinin doktor tarafından yapılması gerekmektedir

Böbrekte Kitle Neden Olur? 

Böbreklerde kitle oluşumu genel olarak doğuştan meydana gelmektedir. Kişinin aşırı yorgunluk, halsizlik, ateş yükselmesi, kilo kaybı, idrarda kan görünmesi ve böbrekteki kitlenin bel veya karın bölgesinde belirginleşmesi hastalığın nedenleri arasında yer alır. Fakat genellikle doğuştan olabilen bu durum daha sonralarında da meydana gelebilmektedir.

Böbrek sağlığında sıvı tüketimi çok fazla olmalıdır. Böbreklerin düzenli çalışması için sıvı tüketimi mutlaka olmalıdır. Böbrek rahatsızlıklarına sebep olan lezyonlar ve böbrekteki kitlelerin yapısı iyi ya da kötü huylu olduğu belirlenerek tedavi edilmelidir. Doğuştan yanı sıra kişide beslenme ve sıvı tüketimine bağlı olarak kitleler böbreklerde oluşabilmektedir. Bu nedenle böbrek sağlığı son derece önemlidir.

Böbrekte Kitle Belirtileri 

Böbrek hastalıkları kendini hızlı bir şekilde belirten hastalıklardır. Aşırı yorgunluk hissinin olması ve buna bağlı olarak kişi de ateş böbrek rahatsızlıklarının belirtilerinden biridir. Kişinin bu dönemde aşırı derecede kilo kaybetmesi de hastalığın ilerlediğine işaret etmektedir.

Halsizlik, ateş ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrıların sürekli hal alması böbrekte kitle olduğunu gösteren işaretlerdendir. Çoğunluk olarak böbrek hastalıklarında aynı şekilde belirtiler meydan gelmektedir.

Böbrek Kitle Tedavisi 

Böbrek sağlığının son derece önemli olması ve hastalık sırasında çok fazla böbreklere yüklenilmemesi gerekmektedir. Böbrek taşı ve böbrek lezyonlarında olduğu gibi aslında hastanın bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir.

Böbrek kitle tedavisi bir takım böbrekte tümör tespiti olduğundan ameliyat yapılması gerekmektedir. Ameliyat ile beraber böbrekte bulunan kitle alınır. Hasta eski sağlığına kavuşabilmek için bir süre doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Böbrek kitleleri tekrarlayabilen hastalıklardan olduğu için bir süre sonra tekrar aynı rahatsızlık söz konusu olabilmektedir.

Böbrek sağlığının korunmasında sağlıklı böbreklere sahip iken mutlaka böbrek bakımına özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketimi böbrek sağlığında son derece önemli durumlardan biridir. Kanın temizlenme görevini de üstlendiği için kal ve damar sağlığının korunmasını sağlayan organlardan biridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.