Parapelvik Kist Nedir Belirtileri ve Tedavisi

22.07.2018
6.782

Parapelvik kist nedir sorusunu sorup ülkemizde böbrek kistleri ile ilgili şikayetleri artan kişi sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Neredeyse birçok insan bu rahatsızlığın içinde yer alıyor ve bununla baş etme yöntemlerini araştırıyor. Genel olarak en çok kistler erkeklerde daha fazladır. Böbrek kistleri içinde sıvı yer alır. Bu sıvılar zararsız ya da zararlı olabilmekte,türüne göre değişim gösterebilmektedir.Bu hastalık anne karnında iken başlar. doğuşsal böbrek kalıntıları,böbreğin bazı gelişimlerinde eksik olur. Bu işlevsellik azaldıkça kistler üremeye başlar. Böbrek kisti tanısını ancak,tomografi ve ultrasonografi ve ya radyolijik cihazlar ile anlamak mümkündür. Doktor tanıyı koyduktan hemen sonra tedavi işlemi için  gün verir.Kistlerin büyümesi kanamalara yol açar. Bu tür kanamalar ve böbrekte taşın büyümesi  böbreklerde parapelvik kist belirtileri ve oluşmasını yani durum artık kronik bir hal almaya başlar tedavisi risk içerebilir. Tedavi ameliyat ile gerçekleşmez. Herhangi bir yara kesik oluşmadan şırınga ile işlem kısa sürede gerçekleşir. Fakat kist şırıngalık durumu aşmış ise ve ciddi sağlık durumlarını ortaya çıkartmış ise cerrahi operasyon uygun görülebilir.

Parapelvik Kist Tedavisi

Parapelvik kist tedavisi uygulamasında 7-8 cmlik kist ,şırınga yöntemi ile alınmaya başlar.Bu iğnenin içeriğine eklenmiş opak maddeler C ve D şeklinde aspire edilmiştir.Hemen arından işler kurallı bir şekilde sürdürülür ve nefrostomi kateteri  yerleştirilir.Yapılan bu teknik basit olduğundan doktor anestezi uygulamasına gerek duymaz.Kişi hastanede kalmak zorunda kalmadan işlem sonrası bir ve ya 2 saat içerisinde taburcu olur.Lokal anestezi verilebilmesi için kistin büyüklüğü  tespit edilir ve bu işlem 12 saat sonra kesinliğe kavuşur. Duruma göre hasta kontrol altında tutulabilir.Herhangi kanamalar olursa ve istenmeyen bir durum ile karşı karşıya gelirse hastanın tetkikleri devam eder ve çeşitli testler ve rutin kontroller sağlanarak durumun nereden kaynaklandığı araştırılır.En iyi yöntem tomografinin verdiği sonuçtur. USG ışınları ile hastalığın seyri daha doğru bir şekilde izlenir,mercek altına alınır.

 

Parapelvik Kist Tedavisi Neden Ameliyat Gerektirmez?

 

Basit bir kist uygulaması olarak bilinen Parapelvik kist ,neredeyse hiç bir zarara sahip değildir.Öncelikle böbrek yapısına bakılır ve sağlıklı çalışması ve risk faktörü ele alınır.Fakat bu kistler tedavi edilmediği zaman hızlı büyüyen bir türe sahiptir. Büyümesi değişik Nefrotik sendrom’un oluşumuna neden olur.Böbrekler artık zarar görmeye hatta yavaş yavaş hastalanmaya başlar. İlerleyen zamanlarda durum ihmalinde bu durum kalıcı böbrek yetmezliği sorunlarına da neden olur.Bu kistler ameliyat gerektirmez ama fazla bekletilmesi bütün dengeyi değiştirebilir. En sık yaşanan durumlar karında şiddetli ağrıların seyretmesidir. Karın ağrısı ile kasılmalar böbreği yormaya başlar. İdrardaki bakterinin atılması ve kistin alınması için zaman kaybetmemek gerekir. Parapelvik kist tedavisi ameliyat gerektiren bir işlem değildir. Şırınga ile alınır.işlem basittir ve hasta bu durumu fark etmez ve işlem hızlı bir şekilde biter. Doktor sadece böbrek kistlerine neden olan besinlerden uzak durması için hastasına ilaç tedavisi ve beslenme listesi hazırlar. Bu sayede uzun süre sağlıklı böbrekler ile yaşar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.