Böbreklere Hangi Bölüm Bakar, Poliklinik Önerileri

28.11.2016
2.049

Böbreklere Hangi Bölüm Bakar

1Böbreklere genel olarak 2 farklı bölüm bakar. Böreklerinizde olan rahatsızlığa göre poliklinik seçimi değişmektedir. Böbrek hastalıklarına (Taş, Enfeksiyon, İdrar yolları, Mesane, Üretra) Üroloji Kliniği Bakar Yanlız böbrek yetmezliği gibi konulara nefroloji klinigi bakmaktadır.

Genel olarak Aşağıda Listelemek Gerekir İse

 • Böbrek Taşına : Üroloji
 • Böbrek Kumuna : Üroloji
 • Böbrek Kistine : Üroloji
 • Böbrek Yetmezliğine : Nefroloji
 • Diyalize : Nefroloji
 • Böbrek Nakline : Nefroloji
 • Böbrek Büyümesine : Üroloji
 • Üretra Darlığına : Üroloji
 • Mesaneye : Üroloji
 • Prostat Şikayetlerine : Üroloji
 • UP Darlık : Üroloji
 • İdror Yolu, Mesane ve Böbrek İltihap ve Enfeksiyonlarına : Üroloji
 • Varikosale (Testis Damarları) : Üroloji 
 • Sperm Sayısı Ve Sağlığı : Üroloji

Yukarıda Üriner sistem problemlerinini bir çoğuna yer vererek detaylı olarak bu iki kliniğin nelere baktığını listeledik. Genelde bazı problemlerde hastalar yanlış klinikten randevu aldıkları için mağdur olabilmektedir. Bu listede yer alan bilgiler ile mağduriyetinizi giderebilirisiniz.

Böbrek Sorunları Ne Kadar Önemli!

Böbrek vücutta en az kalp yada akciğer kadar mühim bir organdır. İki tane olması bir rahatlamaya sebep vermemesi gerekir çünkü birçok böbrek rahatsızlığı iki böbrekte de eş zamanlı olarak görülebilmektedir. Bu sebeple ihmal edilmesi durumunda böbrek kayıpları yaşanabilmektedir.

Böbreklerde görülebilecek enfeksiyonlar. Taş gibi sıradan problemler ile daha ciddi olan darlık, üreter yada üretra sorunları ihmal edildiği zaman klinik değiştirerek nefroloji kliniğine gitmek zorunda kalabilirsiniz. Nefroloji daha çok böbrek kaybı durumlarına bakan bir servistir diyebiliriz. Ürolojiye gitmek nefrolojiye gitmekten çok daha iyidir. Bu sebeple küçük sorunlarınızı ihmal etmeden sorunun çözümü yolunda hastane randevu ve tetkiklerinizi aksatmadan yaptırmanız ve doktorunuzun tüm öneri ve reçetelerine uymanız önemlidir.

Bebeklerde Kontrol Önemli!

Yeni doğan cocuklarda kalıtsal anatomik bozuklukların geç farkedilmesi sonucunda erken yaşta böbreklerin birini yada ikisini kaybetme durumları ile karşılaşabilmektedir. En iyi ihtimal ile sorunun teşhis edilmesi ile kalıcı böbrek hasarları oluşabilmektedir. Böbrek rahatsızlıklarında en önemli nokta erken teşhisinini yapılarak böbrek fonksiyonlarında bir hasar oluşturmadan sorunun kaynağının ortadan kaldırılmasıdır. Bu sebeple yeni doğan bebeklerinizde üroloji kontrolü yaptırmak faydalı olacaktır. Up Darlık gibi bazı hastalıklar genelde doğuştan gelen sorunlardan ortaya çıkmaktadır.

Kendim de bir UP Darlık hastasıyım ve 19 yaşıma gelene kadar fark edemedik ve şu an böbrek normale göre yarı yarıya yıpranmış durumda. Erken teşhis edilmiş olsa idi hiçbir sorun yaşanmadan ameliyat ile çözülebilirdi. Darlığının büyük olması durumunda birkaç yılda dahi böbrekleri tamamen tüketebileceğini unutmayın.

Bize Sorun!

3Poliklinik ile ilgili sorularınıza ek olarak Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Furkan dedi ki:

  Ben böbrek ağrımın neden kaynaklandığını doğal olarak bilmiyorum ilk olarak hangi kliniğe başvurmam gerekir?