Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir ?

25.02.2022
1.617

Bilindiği üzere her organa iyi gelen farklı farklı gıda çeşitleri bulunur. Böbrekler için de böbreklere iyi gelen veya böbreklere zararlı olan gıdalar bulunur. Genel olarak böbrek sağlığı için faydalı besinleri biraz daha sık tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Zararlı olan yiyecekleri ise mümkünse minimum düzeylere indirmeniz önemlidir

böbreklere iyi gelen yiyecekler hangileridir

İlk olarak Böbreklere Faydalı Yiyecekler Hangileridir Bunlardan bahsedeceğiz Daha sonra İse Böbreklere Zararlı olan gıdaları listeleyeceğiz.

 

Böbreklere Faydalı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir

 1. Sebzeler : Sebze toksik maddeleri en az içeren gıdalardır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok daha faydalıdır. Sebzelerin pH değerleri oldukça yüksektir ve vücudun asidik dengesini düzenleyerek böbrek üzerindeki yükü hafifletirler. Ayrıca içerdikleri mineral ve vitaminler böbrekler açısından oldukça faydalıdır.
 2. Meyveler : Sebzelerde olduğu gibi böbrekler açısından tüketimi uygun ve faydalı gıdalardandır. Sağlıklı beslenmek vücut için faydalı olduğu kadar böbrekler için de oldukça faydalıdır. Öğünlerde sebzelere ara öğünlerde ise meyvelere yer vermeniz önerilir.
 3. Pirinç : Düşük Potasyum değerine sahip olan pirinç aynı zamanda yüksek karbonhidrat değerine sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yeteri kadar alınmasına yardımcı olurken böbrekler tarafından atılacak olan atık potasyum miktarında azalma sağlar. Bu şekilde böbreklerde olan yükü büyük ölçüde azaltan ve böbrekler açısından faydalı bir besindir.
 4. Düşük Sodyumlu Öğünler : Sodyum (Tuz) böbreklerin baş düşmanıdır diyebiliriz. Ayrıca yüksek kan basıncını da tetikler. Bu durum böbrekler açısından son derece zararlıdır. Düşük sodyumlu gıdalar böbrekler açısından ideal gıdalardandır.
 5. Su : böbrek için en çok gerekli olan şeydir. Böbrek çok su içtiğiniz için yorulmaz. Bu tip kanılardan kurtularak günde 3 litre ve üstü su içmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan şey su tüketiminin tüm güne yayılmasıdır. Akşam saatlerine kadar fazla su tüketmeyip bir anda 2-3 saat içinde tüketilen bir iki litre suyun önemi yoktur. Asıl önemli olan günde 3-4 hatta yazın 5-6 litre suyun tüm güne yayılarak parçalar halinde tüketilmesidir.
 6. Limonata : Böbreklere en faydalı sıvılar arasındadır. Yüksek pH değeri kandaki asit dengesini ayarlar. İçeriği ise böbrek ve özellikle böbrek taşı gelişimini önler.

Yukarıda yazan gıdalar haricinde etkisi az yada dolaylı olan birçok gıda maddesi mevcuttur. Fakat en başta gelen en faydalı gıda çeşitleri yukarıdaki listelenen gıdalar ve içeceklerdir. Şimdi ise böbreklere zararlı beslenme tiplerini aşağıda veriyoruz.

Böbreklere Zararlı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir

 1. Yüksek Protein Tüketimi : Böbrekler için yüksek oranda et ve et ürünleri tüketimi zararlıdır. Bu şekilde tek tip beslenme başta böbrek taşı olmak üzere bir çok farklı böbrek rahatsızlığına yol açabilmektedir.
 2. Hayvansal Ürünler : Özellikle süt, peynir gibi gıdaların aşırı tüketimi olumsuz etkiler gösterebilir. Fakat normal oranlarda tüketiminin sakıncası yoktur. Fazla peynir, fazla süt ve süt ürünleri tüketimi kandaki kalsiyum seviyesini arttıracaktır. Buna bağlı olarak da böbreklerin yükü artacak ve ülkemizde en sık görülen böbrek taşı çeşidi olan kalsiyum taşı oluşumunu tetikleyecektir.
 3. Hazır Gıdalar : Fast food dediğimiz hazır gıdalar ile hazır kutu meyve suları gibi ekstra katkı maddeleri içeren gıdaların tüketimi böbrek sağlığı açısından önerilmez.
 4. Kola, Kahve, Çay : belkide en zararlı sıvı gıda koladır. Asidik yapısı böbrekler açısından zararlıdır. Ayrıca fazla kahve ve fazla çay tüketimi de böbrek sağlığı açısından zararlıdır.
 5. Alkol tüketimi : Alkol aynı kola ve çay da olduğu gibi vücudun asit dengesini bozarak böbrek yükünü arttırır. Ayrıca kana karışan alkolü temizlemek de böbreğin işidir. Böbrek söz konusu alkolü kandan temizlemek için çok fazla çalışmaktadır. Alkol tüketimi böbrek sağlığı açısından kesinlikle önerilmez
 6. Sigara Alışkanlığı : Sigara böbrek kanseri, mesane kanseri gibi birçok hastalığın baş nedenidir. Sigara ile alınan binlerce zararlı madde akciğerler tarafından kana karıştırılır. Tüm bu kanserojen maddeleri böbrek süzer ve bu süzme durumunda söz konusu zehre maruz kalır. Bu durumun sürekli tekrarlanması belli tümörlerin oluşmasına etkendir. Sigara böbreğin ve ürolojik tüm bölgelerin baş düşmanıdır.

Burada yazılan zararlı maddeler gıdalar ve içeceklerin dışında kısmi yada dolaylı zararı olan maddeler de bulunur fakat başlıca ve en göze çarpan durumlar yukarıda listelenmiştir. Uzun süre sağlıklı böbrekler isteyenler bu durumlardan sakınmalıdır.

3

Bize Sorun!

Böbrek sağlığı, böbrek hastalıkları ve tüm üroloji konularında editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bizlere soru sormak ister iseniz aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.  Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.