Böbreklere Ne İyi Gelir ?

08.03.2018
1.044

Araştırmacılar,  vücudumuzdaki oksijen kanınızdaki ve hücrelerinizdeki yağlarla reaksiyona girdiğinde ortaya çıkan istenmeyen yağ asidi oksidasyonunu önleyebilen veya koruyabilen; kronik hastalıklar, tahrişlenme ve ” süper gıdalar ” arasında giderek daha fazla bağlantı keşfediyorlar.

Oksidasyon, enerji üretimi ve vücudun birçok kimyasal reaksiyonu için normal bir süreçtir. Ancak yağların aşırı miktarda oksidasyonu kolesterol, proteinlerinize, hücre membranlarına ve genlerinize zarar verebilecek serbest radikal olarak bilinen moleküller oluşturur. Kalp hastalığı, kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve diğer kronik ve dejeneratif koşullar oksidatif hasara bağlıdır.

 Kırmızı Biber               

Kırmızı biber, düşük potasyuma ve lezzet açısından yüksek bir seviyeye sahiptir ancak böbrek diyeti için mükemmel olmalarının bir tek sebebi de bu değildir. Bu lezzetli baharat aynı zamanda vitamin C ve vitamin A’nın yanı sıra vitamin B6, folik asit ve lif için mükemmel bir kaynaktır. Kırmızı biber, bazı kanserlere karşı koruyan antioksidan likopeni içerdikleri için insanlar açısından oldukça faydalıdır.

  Elma

Elmaların kolestrolü düşürdüğü, kabızlığı önlediği, kalp rahatsızlığına karşı koruması ve kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Yüksek lif ve anti tahrişe nedne olan bileşikler, elma yemeyi doktorlar sıklıkla tavsiye etmektedirler. Hâlihazırda doktor ziyaretlerinden pay alan böbrek hastalığı olan insanlar için iyi haber olduğunu belirtebiliriz.

 Ahududu

Ahududu, hücre hasarını önlemek için vücudun serbest radikallerini nötralize etmeye yardımcı olan ellagik asit adı verilen bir madde içerir. Bunlara ayrıca antosiyaninler adı verilen flavonoidler, kırmızı renk veren antioksidanlar da bulunur. Mükemmel bir manganez, vitamin C, lif ve B vitamini deposu konumundadır. Ayrıca böbreklere iyi gelme gibi de faydaları bulunmaktadır.

 Yumurta Akı

Yumurta akıları saf proteintir ve tüm önemli amino asitlerle en yüksek kalitede protein sağlar. Böbrek diyeti için yumurta beyazı, yumurta sarısı veya et gibi diğer protein kaynaklarına göre daha az fosforlu protein sağlar.

Yumurta akılarının böbreklere iyi gelmesini sağlamak amacıyla bir takım işlemler yapmamız gerekmektedir. Toz haline getirilmiş, taze veya pastörize yumurta akıları alın.  Ekstra protein eklemek için omlet veya yumurta beyazı sandviç yapın, pastörize yumurta akılarını püre veya sallamak için ekleyin. Yumurta aperitifleri hazırlayın veya bahçe salatası için beyaz haşlanmış yumurta ekleyerek menünüzü tamamlamanızda fayda vardır.

 Balık

Balık, yüksek kaliteli protein sağlar ve omega-3s adı verilen anti inflamatuar yağlar içerir. Balıktaki sağlıklı yağlar, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir. Omega-3s ayrıca düşük kolesterollü düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterol olan yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL kolesterol seviyesini yükseltir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, anti inflamatuar yağ asidi olan oleik asidin kaynağıdır. Zeytinyağındaki tekli doymamış yağ oksidasyona karşı korur. Zeytinyağı, iltihaplanmayı ve oksidasyonunu önlemektedir. Polifenoller ve antioksidan bileşikler bakımından da oldukça zengindir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.